Τ’ αφεντικό τρελάθηκε και μας προτείνει αουτσάιντερ

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ τραυματισμός Championship Αγγλίας

Η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ είναι τυπικά το φαβορί για τη νοκ-άουτ αναμέτρηση του δεύτερου γύρου του Carabao Cup απέναντι στην Ντέρμπι Κάουντι. Ωστόσο, τα αγωνιστικά δεδομένα μέσα στις προηγούμενες ομάδες έγιναν εξαιρετικά ρευστά.

Η Ντέρμπι Κάουντι έχει πετύχει τη μεγάλη νίκη στην έδρα της Χαλ με 1-0 για την Championship Αγγλίας και έχει αποσπάσει και τους βαθμούς της ισοπαλίας στα εντός έδρας ματς με Χάντερσφιλντ (1-1) και Μίντλεσμπρο (0-0).

Εσωστρέφεια, αγωνιστικά πειράματα & κακά αποτελέσματα για τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ

Αντίθετα, η Σέφινλτ Γιουνάιτεντ έχει αποκομίσει μόλις έναν βαθμό σε 4 αγωνιστικές στην Championship Αγγλίας (το 0-0 στην έδρα της Σουόνσι) και πρόσφατα μετράει 2 ήττες που… έκοψαν τα πόδια: 4-0 από τη Γουέστ Μπρόμγουϊτς Άλμπιον εκτός έδρας και το 2-1 εντός έδρας από τη Χάντερσφιλντ που ήρθε με τρόπο οδυνηρό: Η ισοφάριση τελικά ήρθε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων για τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, αλλά έγινε το 1-2 2 λεπτά αργότερα (τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων!).

Αν μη τι άλλο, στην ομάδα επικρατεί εσωστρέφεια και το γεγονός ότι στον νοκ-άουτ αγώνα του Carabao Cup έχει κληρωθεί γηπεδούχος, άρα θα δώσει 2 εντός έδρας αγώνες σερί, ενισχύει την πίεση. Ο Άντονι Μπακχάουζ θα είναι ο διαιτητής του αγώνα. Πρώτη φορά θα διευθύνει παιχνίδι της Ντέρμπι Κάουντι.

Ο Κίερον Φρίμαν, αμυντικός της Πόρτσμουθ και πρώην της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, ασκει κριτική στις Λεπίδες. “Δεν υπάρχει χαρακτήρας και αντίδραση στη Σέφιλντ”, δηλώνει και δεν βγαίνει κανείς να τον διαψεύσει.

Ο προπονητής της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, Σλάβια Γιοκάνοβιτς, θα κάνει αλλαγές στο αρχικό σχήμα. Φαίνεται ότι θα γυρίσει το σύστημα σε 4-3-3 και πάλι, με τον φέρελπη νεαρό Ρις Νόρινγκτον-Ντέιβις να παίρνει θέση αριστερού χαφ, στο πλάι του Όλιβερ ΜακΜπέρνι. Στις Λεπίδες γίνονται ακόμη πειράματα, δεν υπάρχει ούτε σταθερό σχήμα, ούτε ενδεκάδα.

Η Ντέρμπι Κάουντι μπορεί να τα βάλει και με ομάδες καλύτερες απ’ αυτήν

Η Ντέρμπι Κάουντι έχει αποδείξει ήδη πως φέτος μπορεί να… φέρει βόλτα τις ομάδες που δεν έχουν χαρακτήρα ή είναι μπερδεμένες αγωνιστικά. Η Ντέρμπι Κάουντι δεν έχει σημαντικές απουσίες να διαχειριστεί και φιλοδοξεί να σπάσει το αρνητικό σερί του 2019 και του 2020, όταν και αποκλείστηκε σ’ αυτόν τον γύρο (δεύτερος γύρος) του Carabao Cup.

Πέρασε ήδη πολλά η Ντέρμπι Κάουντι φέτος, μα έδειξε χαρακτήρα. Σ’ αυτό παίζει μεγάλο ρόλο η παρουσία του Γουέιν Ρούνεϊ, που αρχίζει να δένεται με τον σύλλογο.