Το τρένο της Νόριτς δεν κάνει στάση στο Νότιγχαμ

Νόριτς Αγγλία Τσάμπιονσιπ Championship Τίμου Πούκι

Η «περιπέτεια» της Νόριτς στην Championship, μετά τον περσινό υποβιβασμό της από την Premier League, φαίνεται πως θα είναι πολύ σύντομη και η επιστροφή της στα «σαλόνια» της Αγγλίας άμεση.

Μετά από 36 αγωνιστικές στο πρωτάθλημα, η Νόριτς βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας έναν «αέρα» 10 βαθμών από τη Γουότφορντ και τη Σουόνσι που έπονται. Αυτή η σημαντική διαφορά έχει χτιστεί εδώ και ένα μήνα, καθώς η Νόριτς τρέχει ένα σερί 8 συνεχόμενων νικών, με το οποίο έκανε δυναμική ρελάνς για τα 4 συνεχόμενα παιχνίδια χωρίς νίκη που είχαν προηγηθεί. Με άλλα λόγια, αυτήν την περίοδο η Νόριτς είναι… άπιαστη.

Σε αυτό το ξέσπασμα των «καναρινιών» δεν μπορεί να μην υπογραμμίσει κανείς την πολύτιμη συνεισφορά του Τίμου Πούκι. Ο δαιμόνιος Φινλανδός επιθετικός, που ακολούθησε τη Νόριτς στην Championship, έχει πετύχει 10 γκολ σε αυτό το νικηφόρο σερί της ομάδας του, ενώ έχει σκοράρει στις 7 από τις 8 νίκες και είναι δεύτερος στον πίνακα των σκόρερ, με 21 τέρματα. Με ένα τέτοιο «εργαλείο» στη μηχανή της, και μάλιστα σε τόσο καλή κατάσταση, δύσκολα μπορεί κανείς να κοντράρει τη Νόριτς.

Βέβαια, η λογική λέει ότι κάποια στιγμή το σερί θα σταματήσει – κανείς δεν κερδίζει για πάντα. Ωστόσο, φαίνεται δύσκολο να σταματήσει απόψε στην έδρα της Νότιγχαμ. Οι γηπεδούχοι, μετά από ένα σερί 4 αγώνων χωρίς νίκη, έχουν πέσει στην 17η θέση και δεν έχουν ξεμπερδέψει ακόμα με την παραμονή τους στην κατηγορία, καθώς απέχουν 9 βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ έχουν και δύσκολο πρόγραμμα, καθώς μετά το αποψινό ματς ακολουθούν εκτός έδρας παιχνίδια με Μπρέντφορντ και Κάρντιφ.

Είναι γεγονός ότι η Νότιγχαμ είναι μία επικίνδυνη ομάδα που έχει κόψει βαθμούς από διεκδικητές της ανόδου – το έκανε και το Σάββατο, υποχρεώνοντας σε ισοπαλία 1-1 τη Ρέντινγκ. Όμως η Νόριτς δείχνει ανίκητη αυτήν την περίοδο και θεωρούμε ότι, εύκολα ή δύσκολα, θα καταφέρει να ξεπεράσει το εμπόδιο της Νότιγχαμ.