UEFA Champions League: Σφραγίζει την πρόκριση η Τσέλσι

Τσέλσι Τίμο Βέρνερ

Η Τσέλσι, που βρίσκεται σε τρομερή κατάσταση πηγαίνει στο Ροαζόν Παρκ για να σφραγίσει την πρόκριση στη φάση των 16 του UEFA Champions League. Το σύνολο του Φρανκ Λάμπαρντ τη δεδομένη χρονική στιγμή δεν κοντράρεται πόσο μάλλον από τη Ρεν, η οποία βρίσκεται σε ελεύθερη πτώση. Φυσικά, ο αγώνας για την τέταρτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων διεξάγεται κεκλεισμένων των θυρών.

Η Ρεν την Παρασκευή ηττήθηκε εντός έδρας 0-1 από την Μπορντό, για την εντέκατη αγωνιστική ττου γαλλικού πρωταθλήματος. Μπήκε με διάθεση για να πετύχει ένα γρήγορο γκολ, έχασε ευκαιρίες, αλλά εκείνη ήταν που δέχτηκε γκολ από τον πρώην ποδοσφαιριστή της Χατέμ Μπεν Αρφά στο 36′. Τρία λεπτά αργότερα, η Ρεν έφτασε κοντά στην ισοφάριση, αλλά το σουτ του Ντελ Καστίγιο σταμάτησε στο δοκάρι. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ρεν είχε την πρωτοβουλία και προσπάθησε να ισοφαρίσει, αλλά δεν τα κατάφερε, ενώ στο 80′ στάθηκε ξανά άτυχη με το σουτ το Ντοκού να βρίσκει στο δοκάρι. Τρίτη σερί ήττα σε πρωτάθλημα και Ευρώπη για τη Ρεν χωρίς μάλιστα σε αυτό το διάστημα να έχει σκοράρει.

Η Ρεν παραμένει χωρίς νίκη στη φάση των ομίλων του UEFA Champions League μετρώντας σε τρεις αγωνιστικές μία ισοπαλία και 2 ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική ηττήθηκε εκτός έδρας 3-0 από την Τσέλσι. Υπέπεσε σε δύο πέναλτι στο 10′ και στο 41′, το δεύτερο έφερε και την αποβολή του Νταλμπέρτ. Το γεγονός ότι έμεινε με δέκα παίκτες έκαναν ακόμα πιο δύσκολο το έργο της με αποτέλεσμα να δεχτεί και τρίτο τέρμα στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου (50′). Διαθέτει τη χειρότερη επίθεση του ομίλου με 1 γκολ. Τιμωρημένος ο Νταλμπέρτ (αμυντικός, 6 συμμετοχές). Σταθερά εκτός ο τραυματίας αμυντικός Ρουγκάνι (2 συμμετοχές).

Η Τσέλσι έχει πάρει φόρα και δεν σταματάει πουθενά. Συνέχισε από εκεί που σταμάτησε πριν τη διακοπή καθώς επικράτησε εκτός έδρας με 2-0 της Νιουκάστλ και πανηγύρισε την πέμπτη νίκη της σε εννέα παιχνίδια στην αγγλική Premier League. Εξαιρετική στο πρώτο ημίχρονο, άνοιξε το σκορ στο 10′ με αυτογκόλ, ενώ είχε ευκαιρίες για να πετύχει περισσότερα τέρματα. Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο με την Τσέλσι να είναι και πάλι καλύτερη και να σφραγίζει το τρίποντο στο 65′ με τον Έιμπραχαμ.

Η Τσέλσι τρέχει αήττητο σερί 9 αγώνων σε Premier League Αγγλίας και Champions League (6 νίκες και 3 ισοπαλίες). Μάλιστα, οι 5 από τις 6 νίκες είναι διαδοχικές. Βρίσκεται στην κορυφή του πέμπτου ομίλου με 7 βαθμούς (2 νίκες και μία ισοπαλία) και χωρίς ακόμα να έχει δεχτεί γκολ. Ουσιαστικά θέλει μία νίκη ακόμα για να σφραγίσει την πρόκριση στη φάση των 16. Θετικός στον κορωνοϊό ο βασικός χαφ Χάβερτς (7 συμμετοχές/1 γκολ).