Βελτιώνεται η Μιοντάλεν, βυθίζεται η Στάμπαεκ

Μιοντάλεν Νορβηγία Eliteserien

Βελτιωμένη παρουσιάζεται το τελευταίο διάστημα η Μιοντάλεν στην Eliteserien της Νορβηγίας, δείχνοντας ότι και φέτος, όπως και πέρυσι, θα δώσει τη μάχη της για την παραμονή στην κατηγορία μέχρι τέλους, ελπίζοντας φέτος να τα καταφέρει λιγότερο αγχωτικά απ’ όσο πέρυσι, όταν έσωσε τη χρονιά με τρομερή ανατροπή στα μπαράζ παραμονής με τη Σόγκνταλ. Για την ώρα βρίσκεται 2 βαθμούς πάνω από τη 14η θέση που οδηγεί στα μπαράζ παραμονής, και μπορεί να απομακρυνθεί ακόμα περισσότερο με μία νίκη σήμερα μέσα στην έδρα της κόντρα στην ουραγό Στάμπαεκ.

Μετά την εντυπωσιακή νίκη της στις 10 Ιουλίου με 3-0 επί της Χάουγκεσουντ, η Μιοντάλεν συνέχισε με 2 συνεχόμενες εκτός έδρας ισοπαλίες 1-1 με την Μπραν και τη Σπάρτα Σάρπσμποργκ, που αμφότερες θα μπορούσαν να ήταν νίκες αν ήταν πιο προσεκτική, καθώς ισοφαρίστηκε στο 6ο και στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων αντίστοιχα!

Στάμπαεκ: Η αλλαγή στον πάγκο δεν έφερε την άνοιξη

Η Στάμπαεκ, από την άλλη, δε δείχνει σημάδια ανάκαμψης παρά την αλλαγή τεχνικής ηγεσίας πριν από 2 εβδομάδες, με τον Έιρικ Κιένε να αντικαθιστά τον Σουηδό Γιαν Γιόνσον. Ηττήθηκε με 1-2 στην έδρα της Στρόμσγκοντσετ και με 2-3 εντός έδρας από τη Λίλεστρομ, ενώ το Σάββατο ζορίστηκε πολύ στο Κύπελλο κόντρα στη Φόλο, ομάδα της 4ης κατηγορίας, την οποία εν τέλει απέκλεισε με το «φτωχό» 1-0. Τουλάχιστον σε αυτό το ματς κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία της, κάτι που δύσκολα θα επαναλάβει και σήμερα, καθώς οι αμυντικές της επιδόσεις στη φετινή Eliteserien είναι πραγματικά οικτρές: σε 12 αγώνες έχει δεχθεί 27 τέρματα, δηλαδή κατά μέσο όρο περισσότερα από 2 ανά αγώνα…

Η Μιοντάλεν δεν είναι σίγουρα μία από τις δυνατές ομάδες του νορβηγικού πρωταθλήματος. Βρίσκεται όμως σε καλό «φεγγάρι» και σήμερα αγωνίζεται στην έδρα της κόντρα σε μία αντίπαλο που δε φαίνεται ικανή να σταθεί ξανά στα πόδια της. Είναι ευκαιρία για τους γηπεδούχους να πάρουν μια γερή βαθμολογική ανάσα.