Βίκινγκ του ύψους και του βάθους

Βίκινγκ Eliteserien Νορβηγία

Τα πρώτα 4 παιχνίδια της Βίκινγκ στο φετινό πρωτάθλημα της Eliteserien μας δείχνουν ότι η ομάδα από το Στάβανγκερ όταν είναι καλή είναι πολύ καλή, αλλά όταν είναι κακή είναι πολύ, πολύ κακή. Είναι δηλαδή μία ομάδα του ύψους ή του βάθους.

Συγκεκριμένα, στις 4 πρώτες αγωνιστικές η Βίκινγκ μετρά 2 νίκες, αμφότερες με σκορ 3-1, με εξαιρετικές εμφανίσεις κόντρα σε Μπραν και Λίλεστρομ, μετρά όμως και 2 ήττες με πολύ κακές εμφανίσεις: μία συντριβή με 0-5 στην έδρα της Ρόζενμποργκ και μία εντός έδρας ήττα από την Τρόμσο με 0-1. Τι συμπεραίνουμε από αυτό; Ότι η Βίκινγκ είναι με τις μέρες της. Και για να προβλέψουμε τι θα γίνει στα παιχνίδια της, θα πρέπει να… μαντέψουμε σε τι μέρα θα βρίσκεται.

Ξεκίνησε καλά η Μιοντάλεν

Η Βίκινγκ φιλοξενεί σήμερα την Μιοντάλεν, μία ομάδα που πέρυσι γλίτωσε τον υποβιβασμό με μία απίθανη ανατροπή κόντρα στη Σόγκνταλ, σκοράροντας στο 88’ και στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα μπαράζ για να σώσει τη χρονιά. Φέτος στόχος της είναι να εξασφαλίσει τη σωτηρία της με λιγότερο άγχος, και τα πρώτα στοιχεία είναι θετικά: η Μιοντάλεν έχει ξεκινήσει με μία εντυπωσιακή νίκη στην έδρα της Σάντεφιορντ με 3-0 και μία εντός έδρας ισοπαλία με τη φιλόδοξη Βαλερένγκα. Ωστόσο, το δείγμα γραφής των 2 αγώνων είναι πολύ μικρό για να κρίνουμε αν έχουν όντως αλλάξει τόσα πολλά φέτος στη Μιοντάλεν σε σχέση με την περσινή κακή της χρονιά.

Η αίσθησή μας είναι ότι η Μιοντάλεν παραμένει μία από τις λιγότερο δυνατές ομάδες του νορβηγικού πρωταθλήματος και οι αδυναμίες της θα φανούν σε βάθος χρόνου. Η Βίκινγκ, προερχόμενη και από το πολύ καλό 3-1 στην έδρα της Λίλεστρομ που της ανέβασε την ψυχολογία, είναι το φαβορί για τη νίκη – και αν δε βρεθεί πάλι στην κακή της μέρα, τότε θα την πάρει.