Από νωρίς στον αγώνα

Παραμένουμε πιστοί στις εξάδες με το παιχνίδι μας να είναι πιο πολύ μεσημεριανό, αφού οι πέντε από τους έξι αγώνες αρχίζουν νωρίς. Παίζουμε Σύστημα 4-5-6.

Σημερινά προγνωστικά:

Η Λεβάντε δίνει στο τοπικό ντέρμπι τον υπερπάντων αγώνα για να προλάβει το τρένο της παραμονής. Στο τελευταίο της παιχνίδι πήρε με αρκετό ζόρι εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 από την Ρεάλ Σοσιεδάδ, διέκοψε ένα σερί δύο ηττών, αλλά συμπλήρωσε τρία διαδοχικά ματς χωρίς νίκη και είναι σταθερά ουραγός, έξι βαθμούς μακριά από τις θέσεις παραμονής. Το μόνο θετικό είναι πως έχει τρεις σερί νίκες με αντίπαλο τη Βαλένθια και πως οι  «νυχτερίδες» θα κανουν ροτέισον αφού έχουν μπροστά τους το ματς για το Europa με τη Μπιλμπάο

13:00   ΛΕΒΑΝΤΕ – ΒΑΛΕΝΘΙΑ 1

Goalbet Sportsbook 3,01  bet365 3,00

Μοιάζει με παιχνίδι τυφλού κόντρα στον μονόφθαλμο. Αν  και δεν έπιασε ούτε καν τα στάνταρ της απόδοσής της, η Γούλβς κατάφερε και πήρε τη νίκη στο 90+6 ’ χάρη σε τέρμα του Ντοχέρτι, κόντρα στη Μπρίστολ Σίτι την περασμένη αγωνιστική (εντός). Άπαντες έμειναν ικανοποιημένοι από αυτό το αποτέλεσμα, διότι όταν δεν αποδίδεις καλά, αλλά κερδίζεις… σημαίνει πολλά. Βρίσκεται στη μέση της βαθμολογίας, έχοντας 46 βαθμούς και δεν κυνηγάει κάτι ψηλότερο. Η Μπέρμιγχαμ είναι στην 9η θέση, αλλά μόλις στο -5 από την 6η Σέφιλντ Γουέν. (έχει και ματς λιγότερο) και γενικότερα ελπίζει στο «πλασάρισμά» της στην τελική εξάδα της βαθμολογίας, έτσι ώστε να μπει στα play-off ανόδου. Στο προηγούμενο, όμως, ηττήθηκε 2-0 από την Μπλάκμπερν και απογοήτευσε Αναζητά νίκη εδώ και τέσσερις αγωνιστικές. Ισορροπημένη η παράδοση (2-2-2) μας οδηγεί στο Χ

15: 15 ΓΟΥΛΒΣ – ΜΠΕΡΜΙΓΧΑΜ    Χ
Goalbet Sportsbook  3,32 bet365  3,30

Η Γκεντσλερμπιρλιγκί πήρε σημαντικούς τρεις βαθμούς από την Καϊσέρισπορ εκτός έδρας με το 2-0 και παρέμεινε σε απόσταση ασφαλείας από την ζώνη του υποβιβασμού. Πλέον βλέπει και ευρωπαϊκά αφού απέχει εννέα βαθμούς από την τετράδα και με μια αντεπίθεση διαρκείας τα πάντα γίνονται. Η Γαλατασαράι μετά την καμπάνα από την UEFA για αποκλεισμό ενός έτους απο τις διοργανώσεις της, την φετινή σεζόν μόνο στο Κύπελλο έχει να ελπίζει για τίτλο. Πλέον το πρωτάθλημα γίνεται αδιάφορο για την «τσιμ-μπομ». Την προηγούμενη αγωνιστική στο μίνι ντέρμπι της Πόλης αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3 με την Μπασακσεχίρ. Δεν έχει λόγο να… σκοτωθεί για τη νίκη. Εξαιρετικά πιθανή η ισοπαλία.

16:00 ΓΚΕΝΣΛΕΡΜΠΙΡΛΙΓΚΙ – ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ  Χ
Goalbet Sportsbook 3,42 bet365 3,40

Η Κάρπι πήρε την τρίτη διαδοχική ισοπαλία, το 0-0 στην Μπολόνια, μείωσε στους 5 βαθμούς τη διαφορά από την 17η Παλέρμο, το παιχνίδι με την Φροζινόνε είναι καθοριστικό. Ισορροπία στο πρώτο ημίχρονο, κινδύνευσε στην επανάληψη και σώθηκε δύο φορές από το δοκάρι. Η Κάρπι συμπλήρωσε οκτώ ματς παράλληλα χωρίς νίκη (0-5-3) και πρέπει οπωσδήποτε να βρει το «τρίποντο» απόψε κόντρα στην Φροζινόνε, αν θέλει να διατηρήσει ελπίδες. Η Φροζινόνε μπήκε γερά στο κόλπο της παραμονής με το 2-0 επί της Ουντινέζε, μείωσε στον έναν βαθμό τη διαφορά από την Παλέρμο και ελπίζει βάσιμα στην αποφυγή του… μοιραίου. Ένα παιχνίδι έχουν δώσει οι δύο ομάδες στην έδρα της  Κάρπι και αυτό ήρθε ισόπαλο. Ακολουθούμε την σύντομη προιστορία.

16:00   KAΡΠΙ- ΦΡΟΖΙΝΟΝΕ     Χ
 Goalbet Sportsbook 3,42  bet365 3,40

Η Λεβερκούζεν μετά την αρκετά τυχερή ισοπαλία με 3-3 στο Αουγκσμπουργκ, ηττήθηκε με 2-0 στην Ισπανία από τη Βιγιαρεάλ την προηγούμενη Πέμπτη. Δίκαια έχασε. Δυσκολεύτηκε πάρα πολύ στο να δημιουργήσει, ακόμα και στο καλό διάστημά της στο δεύτερο ημίχρονο, δεν έφτιαξε κλασσική φάση. Πλήρωσε τις αδυναμίες της στα μετόπισθεν. Παραμένει σε κρίση από πλευράς αποτελεσμάτων, εξακολουθεί να ταλαιπωρείται από πολλούς τραυματισμούς. Το Αμβούργο υποδέχτηκε τη Χέρτα Βερολίνου και τη νίκησε δίκαια με 2-0. Προσεκτικό αμυντικά, «φτωχό» δημιουργικά, αξιοποίησε καλό επιθετικό διάστημα στο δεύτερο ημίχρονο ώστε να προηγηθεί και σε αντεπίθεση αργότερα να καθαρίσει το ματς. Πήρε ανάσα με τους βαθμούς, διότι είχε προσεγγίσει ελαφρά επικίνδυνα τη ζώνη του υποβιβασμού. Εχει τη δυνατότητα αν παίξει με τον ίδιο τρόπο να κλέψει κάτι στη «Μπαι Αρένα».

16:30  ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ – ΑΜΒΟΥΡΓΟ   Χ
Goalbet Sportsbook 4,02  bet365 4,00

Κόντρα ανάμεσα σε δύο ομάδες που είναι στο πικ της φόρμας τους. Η Ρεν  εκανε την καλύτερη εμφάνιση με τον Κουρμπίς στον πάγκο. Ενώ στα προηγούμενα επτά παιχνίδια πέτυχε τα γκολ της μετά το 89’, στο 4-1 με τη Ναντ έπιασε τρομερό α’ μέρος έχοντας σε απίστευτη μέρα τον 18χρονο Ντεμπελέ που πέτυχε χατ τρικ και τον Γκροσίτσκι. Προηγήθηκε 4-0 στο ημίχρονο.  Η Λυών με φόρα από το  2-1 με την Παρί έκανε περίπατο στο 5-1 με την Γκινγκάμπ, ανέβηκε τρίτη και βάζει στόχο τη δεύτερη θέση. Δεν μπορούμε να πάμε κόντρα σε καμία οπότε βρίσκουμε τη μεσοβέζικη λύση της ισοπαλίας.

22:00  ΡΕΝ – ΛΥΩΝ Χ