Οι Βραζιλιάνοι μας στέλνουν ταμείο

Η Μποταφόγκο προσπαθεί να εξασφαλίσει την συμμετοχή της στο επόμενο Copa Libertadores, φιγουράροντας στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας που της δίνει αυτό το δικαίωμα. Στα δύο προηγούμενα παιχνίδια της έμεινε στο μηδέν με την Κοριτίμπα και την συμπολίτισσα Φλαμένγκο και θέλει να επιστρέψει στις νίκες ώστε να διασφαλίσει την θέση της στην προνομιούχο εξάδα. Ως γηπεδούχος παρουσιάζεται αρκετά δυνατή αφού έχει επικρατήσει στα δέκα από τα 17 ματς που έχει δώσει. Μάλιστα στα οκτώ από τα δέκα νικηφόρα παιχνίδια κατάφερε να εξασφαλίσει το τρίποντο από το πρώτο ημίχρονο. Αγωνιστικά ο δεξιός μπακ Λουίς Ρικάρντο, ο επιθετικός Κανάλες και οι τερματοφύλακες Ζέφερσον, Σαούλο ταλαιπωρούνται από τραυματισμούς, ενώ ο επιθετικός Σάσα είναι τιμωρημένος. Η Σαπεκόενσε έχει θεωρητικά ελπίδες για να τερματίσει στην πρώτη εξάδα που οδηγεί στο Copa Libertadores αλλά στα τελευταία παιχνίδια της παρουσιάζει ισορροπία αποτελεσμάτων (2-2-2). Μακριά από την έδρα της έχει επικρατήσει μόλις σε τέσσερα από δεκατέσσερα ματς που έχει δώσει κι αυτό είναι κάτι που της κόβει την… φόρα προς την πρώτη εξάδα. Ως φιλοξενούμενη έχει βρεθεί εφτά φορές πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο και σε τέσσερις από αυτές οι παίκτες της γνώρισαν τελικά την ήττα. Τα προβλήματα δεν λείπουν ενόψει του αποψινού αγώνα αφού οι Χιμένες (βασικός), Μαρσέλο, Μόισες (αμυντικοί), Μαρτινούτσιο (επιθετικός), Ζιλ, Χιοράν (μέσοι) ταλαιπωρούνται από τραυματισμούς, ενώ ο μέσος Ζοσιμάρ είναι τιμωρημένος.

23:30 ΜΠΟΤΑΦΟΓΚΟ – ΣΑΠΕΚΟΕΝΣΕ 1 ΗΜΙΧΡΟΝΟ/ 1 ΤΕΛΙΚΟ  Goalbet Sportsbook 2,60

3 στα 6 και μια τριάδα, είχαμε από το Στοίχημα με Σύστημα της Τρίτης κι έτσι παίζουμε σήμερα ΔΩΡΕΑΝ!.

Οι δύο ομάδες δίνουν μάχη για να βρεθούν στις θέσεις του βαθμολογικού πίνακα της 1. CFL του Μαυροβουνίου. Η Γκρμπάλι βρίσκεται στην μέση του έχοντας τέσσερις βαθμούς λιγότερους από την αντίπαλο της και θέλει να την μειώσει ώστε σύντομα να την «πιάσει» στην τρίτη προνομιούχο θέση που οδηγεί στο Europa League. Τις τελευταίες εβδομάδες δεν είναι ιδιαίτερα σταθερή στα αποτελέσματα της αφού έχει επικρατήσει στα μισά από τα έξι πιο πρόσφατα παιχνίδια της. Όμως τα πράγματα αλλάζουν όταν αγωνίζεται στην έδρα της όπου έχει συμπληρώσει τέσσερα ματς αήττητη (3-1-0). Την προηγούμενη αγωνιστική δυσκολεύθηκε να νικήσει με 1-0 την Ίσκρα εκτός έδρας και το κατάφερε χάρη στο γκολ του αμυντικού της Ντορντγιέ Βουκσέβιτς στο 87’, ο οποίος έχει αγωνιστεί στην Ζέτα. Έτσι θα επιδιώξει να τις διπλασιάσει για να διευρύνει το εντός έδρας σερί της. Ο αμυντικός Μάλοβιτς είναι αμφίβολος. Η Ζέτα τιμωρήθηκε πρόσφατα με αφαίρεση τριών βαθμών αλλά παρόλα αυτά εξακολουθεί να βρίσκεται σε τροχιά Ευρώπης. Την προηγούμενη αγωνιστική τα βρήκε κι αυτή σκούρα απέναντι στην Μπόκελτζ την οποία νίκησε με 1-0 με γκολ στις καθυστερήσεις. Τώρα θα δώσει το πρώτο από τα δύο σερί εκτός έδρας παιχνίδια που έχει στο πρόγραμμα της θέλοντας να διπλασιάσει τις νίκες της και να καλύψει την ποινή της.

14:00 ΓΚΡΜΠΑΛΙ – ΖΕΤΑ 1 Goalbet Sportsbook 2,51

Η Μίσρ Λελ Μακάσα είναι μία από τις ομάδες που δείχνουν ότι μπορούν να διεκδικήσουν της Premier League της Αιγύπτου. Μετά τις οκτώ πρώτες αγωνιστικές βρίσκεται μόλις δύο βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Αλ Αχλί έχοντας ένα παιχνίδι λιγότερο από αυτή. Τις τελευταίες εβδομάδες έχει βρει τον καλό αγωνιστικό εαυτό της πετυχαίνοντας πέντε νίκες σε ισάριθμα ματς με πιο πρόσφατη αυτή κόντρα στην Βαντί Ντεγκλά με 4-2 εκτός έδρας. Στο «σπίτι» της είναι πολύ δυνατή προς το παρόν έχοντας πετύχει το «απόλυτο» με τρεις νίκες σε ισάριθμα ματς. Μάλιστα τα έχει «καθαρίσει» από το πρώτο ημίχρονο και δεν έχει δεχθεί γκολ. Η Ελ Ντακλίε προσπαθεί να αποφύγει τον υποβιβασμό έστω κι αν βρισκόμαστε ακόμα στις πρώτες αγωνιστικές. Πριν από μερικές μέρες πέτυχε την πρώτη της νίκη μετά την πρεμιέρα επικρατώντας με 1-0 της Ελ Σαρκίγια εντός έδρας. Ως φιλοξενούμενη δεν έχει πάρει ακόμα τρίποντο (0-2-2), ενώ μία αναμέτρηση της κρίθηκε από το πρώτο ημίχρονο.

17:00 ΜΙΣΡ ΛΕΛ ΜΑΚΑΣΑ – ΕΛ ΝΤΑΚΛΙΕ 1 ΗΜΙΧΡΟΝΟ/ 1 ΤΕΛΙΚΟ Goalbet Sportsbook 2,40

Αυτό το παιχνίδι είναι καθοριστικό και για τις δύο ομάδες που θα παίξουν ίσως το τελευταίο τους χαρτί για την παραμονή στο Brasileirao. Η Κοριτίμπα θέλει να απομακρυνθεί από την επικίνδυνη ζώνη της βαθμολογίας και συνηθίζει να είναι πολύ παραγωγική επιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο των εντός έδρας αγώνων της. Συγκεκριμένα τα 18 από τα 28 γκολ που έχει σημειώσει στο «σπίτι» της έχουν μπει στο δεύτερο 45λέπτο. Από την άλλη η Σάντα Κρουζ είναι πολύ ευάλωτη αμυντικά ως φιλοξενούμενη στο ίδιο χρονικό διάστημα, αφού έχει δεχθεί τα 26 από τα 36 γκολ που έχει στο παθητικό της στο δεύτερο ημίχρονο των εκτός έδρας αγώνων της.

01:00 (ΠΕΜΠΤΗ) ΚΟΡΙΤΙΜΠΑ – ΣΑΝΤΑ ΚΡΟΥΖ ΓΗΠΕΔΟΥΧΟΣ ΟΜΑΔΑ ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΜΕ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΓΚΟΛ 2ο Goalbet Sportsbook 2,34

Η νίκη είναι το μοναδικό αποτέλεσμα που εξυπηρετεί τις δύο ομάδες ώστε να πετύχουν τους στόχους που έχουν θέσει σ’ αυτές τις τελευταίες αγωνιστικές του Brasileirao. Σε πιο δύσκολη θέση βρίσκεται η Φιγκεϊρένσε που βρίσκεται κάτω από την γραμμή του υποβιβασμού και χρειάζεται τουλάχιστον έξι βαθμούς για να ελπίζει σε παραμονή. Πάντως αν ηττηθεί και παράλληλα η Βιτόρια Μπαϊα επικρατήσει στο δικό της παιχνίδι τότε θα αποχαιρετήσει την μεγάλη κατηγορία του βραζιλιάνικου ποδοσφαίρου. Τις τελευταίες εβδομάδες έχει ξεχάσει τι θα πει νίκη αφού έχει ηττηθεί στα πέντε από τα εφτά ματς που έχει δώσει, μια επίδοση που δεν την βοηθάει καθόλου στη μάχη της παραμονής. Έτσι θα προσπαθήσει να δώσει τέλος σ’ αυτό το αρνητικό σερί ώστε να αναπτερώσει τις ελπίδες της για να συνεχίσει να αγωνίζεται στο Brasileirao. Οι Ελικάρλος (μέσος), Ερμέλ (επιθετικός), Ροντρίγκες είναι τραυματίες και οι Μπαντί (μέσος), Πεντρόσο (μπακ), Ράφαελ Σίλβα (επιθετικός) τιμωρημένοι. Επίσης είναι άγνωστο αν θα αγωνιστεί ο βασικός γκολκίπερ Φερνάντες που είχε κληθεί στην εθνική Παραγουάης. Η Κορίνθιανς βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής από την έκτη θέση της βαθμολογίας που οδηγεί στο Copa Libertadores αλλά αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα την κατακτήσει τελικά. Την προηγούμενη αγωνιστική διασύρθηκε με 4-0 από την συμπολίτισσα της Σάο Πάολο και έμεινε για τρίτο σερί παιχνίδι χωρίς νίκη. Σ’ αυτό το ματς θα επιδιώξει να ρεφάρει για την βαριά ήττα ώστε να συνεχίσει να ελπίζει ότι θα πετύχει τον στόχο της. Όμως παρουσιάζεται αρκετά αδύνατη εκτός έδρας, έχοντας ηττηθεί στα δέκα από τα δεκαεφτά ματς που έχει δώσει. Οι Ντανίλο (μέσος), Ιάγκο, Ουεντέλ (αμυντικοί), Γκιγιέρμε (επιθετικός) είναι τραυματίες και οι Μπαλμπουένα, Βίλσον (αμυντικοί) τιμωρημένοι. Αμφίβολοι είναι οι διεθνείς Φάγκνερ (αμυντικός, Βραζιλία), Ρομέρο (επιθετικός, Παραγουάη).

01:45 (ΠΕΜΠΤΗ) ΦΙΓΚΕΪΡΕΝΣΕ – ΚΟΡΙΝΘΙΑΝΣ Χ Goalbet Sportsbook 3,32

Σύστημα 3-4-5

Στήλες: 16 (10 τριάδες, 4 τετράδες, 1 πεντάδα) – Αξία στήλης: 0,50 ευρώ – Αξία δελτίου: 8,00 ευρώ

Πεντάδα: Με 0,50 ευρώ -> κέρδη 60,84 ευρώ στη Goalbet

Φθηνότερη τριάδα: Με 0,50 ευρώ -> κέρδη 7,05 ευρώ στη Goalbet