Liga NOS: Συνεχίζει το κυνήγι η Μπράγκα

Η Μπράγκα είναι πλέον η ομάδα που θα προσπαθήσει να «κυνηγήσει» τις Μπενφίκα και Πόρτο στη μάχη για την κατάκτηση του τίτλου της Liga NOS. Για να το πετύχει αυτό χρειάστηκε να αλλάξει προπονητή αφού ο Ζοσέ Πεσέιρο είναι παρελθόν εδώ και λίγες μέρες, ενώ μετά από αυτή την εξέλιξη νίκησε την Σπόρτινγκ Λισσαβόνας (1-0) εκτός έδρας για πρώτη φορά μετά από εφτά χρόνια. Απόψε θα έχει για πρώτη φορά στον πάγκο της τον Χόρχε Σιμάο και θα επιδιώξει να ολοκληρώσει με νίκη το 2016 ώστε να παραμείνει στην τρίτη θέση πίσω από τις δύο αντιπάλους της. Στην έδρα της είναι αήττητη (6-1-0) και έχει καταφέρει να «καθαρίσει» τέσσερα ματς από το πρώτο ημίχρονο. Όμως δεν λείπουν οι απουσίες αφού οι Μάουρο, Πέδρο Σάντος (μέσοι), Βελάσκες (στόπερ), Στογιλίκοβιτς (επιθετικός) είναι τραυματίες. Η Μορειρένσε προέρχεται από δύο συνεχόμενες ήττες που είχαν ως συνέπεια να βρίσκεται οριακά πάνω από την γραμμή του υποβιβασμού. Έτσι θα επιδιώξει να κάνει την… ζημιά στην αντίπαλο της ώστε να μην ολοκληρώσει τις αγωνιστικές υποχρεώσεις για το 2016 σε ακόμα πιο δύσκολη βαθμολογική θέση. Μακριά από την έδρα της είναι εξαιρετικά αδύναμη αφού έχει ηττηθεί στα πέντε από τα εφτά ματς που έχει δώσει.

21:00 ΜΠΡΑΓΚΑ – ΜΟΡΕΪΡΕΝΣΕ 1 ΗΜΙΧΡΟΝΟ/ 1 ΤΕΛΙΚΟ Goalbet Sportsbook 2,25

Το τελευταίο τους παιχνίδι για το 2016 θα δώσουν οι δύο ομάδες για το πρωτάθλημα της Κύπρου. Στις προηγούμενες αναμετρήσεις τους εμφανίζονται ιδιαίτερα επιφυλακτικές στο πρώτο ημίχρονο κάτι που δεν αποκλείουμε να επαναληφθεί και σήμερα. Η Ανόρθωση έχει σημειώσει τέσσερις ισοπαλίες στα πρώτα 45λέπτα των προηγούμενων εφτά εντός έδρας αγώνων που έχει δώσει στην λίγκα. Την ίδια ακριβώς επίδοση με την αντίπαλο του έχει δημιουργήσει ως φιλοξενούμενος ο Άρης Λεμεσού. Στις εφτά προηγούμενες εξορμήσεις του έχει σημειώσει τέσσερις ισοπαλίες στα πρώτα ημίχρονα τους. Στα τρία προηγούμενα παιχνίδια που έγιναν στο Αντώνης Παπάδοπουλος τα πρώτα 45 λεπτά έληξαν χωρίς νικητή.

17:00 ΑΝΟΡΘΩΣΗ – ΑΡΗΣ ΛΕΜΕΣΟΥ Χ ΗΜΙΧΡΟΝΟ Goalbet Sportsbook 2,28

Η επιλογή μας για αυτή την αναμέτρηση της Liga NOS βασίστηκε κυρίως στην άσχημη αμυντική παρουσία που έχουν οι δύο ομάδες σ’ αυτή. Η Φειρένσε διαθέτει την χειρότερη άμυνα στην μεγάλη κατηγορία του πορτογαλικού ποδοσφαίρου με 30 γκολ. Από αυτά τα μισά τα έχει δεχθεί στην έδρα της και μάλιστα είναι ιδιαίτερα ευάλωτη στο δεύτερο ημίχρονο όπου η εστία της έχει παραβιαστεί δέκα φορές. Στις εφτά εντός έδρας αναμετρήσεις της έχει σημειώσει τέσσερα over 2,5 goals. Η Πάκος Φερέιρα δεν φημίζεται ούτε αυτή για τις αμυντικές επιδόσεις της αφού έχει δεχθεί 21 γκολ που είναι η πέμπτη χειρότερη επίδοση της κατηγορίας. Μάλιστα στις εκτός έδρας αναμετρήσεις της εμφανίζεται ιδιαίτερα αδύναμη αφού έχει δεχθεί 16 γκολ. Αυτό σημαίνει ότι οι πέντε από αυτές έληξαν με over 2,5 goals.

21:00 ΦΕΪΡΕΝΣΕ – ΠΑΚΟΣ ΦΕΡΕΪΡΑ OVER 2,5 GOALS Goalbet Sportsbook 2,30

Η Γάνδη προέρχεται από τρία συνεχόμενα παιχνίδια χωρίς νίκη κι έτσι βρέθηκε κάτω από την πρώτη εξάδα του βαθμολογικού πίνακα της First Division A του Βελγίου που οδηγεί στα πλέι οφ του τίτλου. Την προηγούμενη αγωνιστική δεν μπόρεσε να κοντράρει την Σιντ Τρούιντεν με συνέπεια να ηττηθεί με 3-1. Απόψε θα επιδιώξει να επιστρέψει στις νίκες και να «πιάσει» την Άντερλεχτ στην βαθμολογία. Στην έδρα της είναι εξαιρετικά δυνατή έχοντας πετύχει οκτώ νίκες σε εννιά παιχνίδια και έχει παραχωρήσει μία ισοπαλία. Οι βασικοί Ασαρέ (αμυντικός), Νέτο (μέσος), Κουλιμπάλι (επιθετικός) είναι αμφίβολοι και η συμμετοχή τους θα κριθεί την τελευταία στιγμή. Η Άντερλεχτ δεν δυσκολεύθηκε να συντρίψει την Έουπεν με 4-0 εντός έδρας κι έτσι πέτυχε την τρίτη νίκη στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της στα οποία δεν έχει ηττηθεί. Απόψε θα προσπαθήσει να διευρύνει την επίδοση της ώστε να πλησιάσει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Πάντως έχει ηττηθεί στις τρεις από τις τέσσερις πιο πρόσφατες εκτός έδρας αναμετρήσεις της.

21:30 ΓΑΝΔΗ – ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ Χ Goalbet Sportsbook 3,32

Οι δύο ομάδες προσπαθούν να απομακρυνθούν από την επικίνδυνη ζώνη του βαθμολογικού πίνακα της Serie A αν και προς το παρόν δεν αντιμετωπίζουν κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. Η Κάλιαρι έχει ηττηθεί στα τέσσερα από τα έξι τελευταία παιχνίδια της με πιο πρόσφατο αυτό κόντρα στην Έμπολι (2-0). Έτσι θα προσπαθήσει να επιστρέψει στις νίκες ώστε να αυξήσει ακόμα περισσότερο την διαφορά της από τις τελευταίες θέσεις. Στην έδρα της είναι αρκετά δυνατή έχοντας πετύχει πέντε νίκες στα οκτώ ματς που έχει δώσει σ’ αυτή. Όμως δεν λείπουν οι απουσίες αφού ο μέσος Ιονίτα είναι τραυματίας και ο μέσος Ίσλα είναι τιμωρημένος. Η Σασουόλο έχει τρεις βαθμούς λιγότερους από την Κάλιαρι και βρίσκεται φυσικά πάνω από την γραμμή του υποβιβασμού. Θα επιδιώξει να επιστρέψει στις νίκες ώστε να πιάσει την αντίπαλο της και να κλείσει έτσι νικηφόρα το 2016. Μακριά από την έδρα της είναι εξαιρετικά αδύναμη αφού έχει ηττηθεί στα έξι από τα εννιά ματς που έχει δώσει. Απόψε θα θυμίζει ξανά «νοσοκομείο» αφού οι Καναβάρο (στόπερ), Μπεράρντι (επιθετικός), Πολιτάνο, Ντάνκαν, Μπιοντίνι, Μανιέλι (μέσοι), Γκατζόλα (δεξιός μπακ-χαφ) ταλαιπωρούνται από τραυματισμούς.

21:45 ΚΑΛΙΑΡΙ – ΣΑΣΟΥΟΛΟ 1 Goalbet Sportsbook 2,39

Η τελική φάση των πλέι οφ του πρωταθλήματος Apertura της Liga MX ξεκινάει απόψε εξαιτίας της συμμετοχής της Κλαμπ Αμέρικα στο Παγκόσμιο Κύπελλο συλλόγων. Οι γηπεδούχοι διαθέτουν καλύτερο αγωνιστικό ρυθμό και θα επιδιώξουν να εκμεταλλευθούν αυτό το γεγονός για να πάρουν τη νίκη που θα τους δώσει το προβάδισμα για την κατάκτηση του τίτλου ενόψει του δεύτερου τελικού που θα γίνει τα ξημερώματα της ερχόμενης Δευτέρας. Στο Αζτέκα τα πήγαν αρκετά καλά σε κανονική περίοδο και πλέι οφ πετυχαίνοντας έξι νίκες σε έντεκα ματς. Η Τίγκρες έχει να αγωνιστεί από τις 4 του μήνα όταν αντιμετώπισε στον δεύτερο ημιτελικό την Κλαμπ Λεόν και τη νίκησε με 2-1. Σ’ αυτή την αναμέτρηση θα προσπαθήσει να ξεπεράσει την αγωνιστική απραξία της και να φύγει νικήτρια από το Αζτέκα για τρίτη συνεχόμενη φορά ώστε να κάνει ουσιαστικά δικό της τον τίτλο. Ως φιλοξενούμενη είναι εξαιρετική αφού πέτυχε εφτά νίκες σε έντεκα παιχνίδια που έδωσε σε κανονική περίοδο και πλέι οφ.

05:00 (ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ) ΚΛΑΜΠ ΑΜΕΡΙΚΑ – ΤΙΓΚΡΕΣ 1 Goalbet Sportsbook 2,61