Με υπηρεσιακούς προπονητές Μπάροου και Λανς

Σαν… κεραυνός ήρθε η παραίτηση του Πολ Κοξ από τον πάγκο της Μπάροου για την ομάδα. Κανείς δεν περίμενε ότι ο προπονητής της Μπάροου, δεν ήταν ευχαριστημένος από την ποιότητα του ρόστερ που είχε στα χέρια του. Στην αποψινή αναμέτρηση στην έδρα της Φίλντε για την αγγλική National League, στον πάγκο θα καθίσει ο υπηρεσιακός Μίκι Μουρ. Ο Μουρ δεν έχει αποφασίσει αν θα αξιοποιήσει την ευκαιρία για να μείνει στη Μπάροου ως πρώτος προπονητής, αλλά είναι αισιόδοξος για το αποτέλεσμα απέναντι στη Φίλντε, καθώς, όπως λέει, η ομάδα του είναι αήττητη εδώ και 4 αγώνες. Βέβαια, η Μπάροου στην τελευταία τετράδα αγώνων έχει 3 ισοπαλίες και μόλις μία νίκη. Το εντός έδρας 1-1 με αντίπαλο τη Μέιντεχεντ, που είχε απουσίες, ήταν η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι και οδήγησε στην παραίτηση του Κοξ. Ένας τόσο συγκεντρωτικός προπονητής, με εμμονή στη λεπτομέρεια, δεν θα ξεπεραστεί με υπηρεσιακή διαχείριση κι έτσι, η Φίλντε έχει τον πρώτο λόγο για τη νίκη, ειδικά τώρα που είναι φορμαρισμένη. Πέρασε με 2-0 από την έδρα της Χάρτλπουλ. Στον προηγούμενο εντός έδρας αγώνα της, ισοφαρίστηκε 2 φορές από τη Ντάγκεναμ εντ Ρέντμπριτζ, η δεύτερη στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Θα έχει μάθει το μάθημά της.

21:45 ΦΙΛΝΤΕ – ΜΠΑΡΟΟΥ 1 Goalbet Sportsbook 2,21

Νωρίτερα: Καλό ξεκίνημα, τηρουμένων των αναλογιών, έχει κάνει η Βερέγια στην A PFG της Βουλγαρίας, με 10 βαθμούς έπειτα από 6 ματς. Αν κερδίσει εκτός έδρας τη νεοφώτιστη Βιτόσα Μπίστριτσα, θα σκαρφαλώσει στην πρώτη τετράδα, ισόβαθμη με τη Λέφσκι Σόφιας. Ως τώρα, σε 3 εκτός έδρας αγώνες, η Βερέγια έχει 1 νίκη, 1 ισοπαλία και 1 ήττα. Στη Βιτόσα Μπίστριτσα επικρατεί όμως τέτοιος πανικός, που μπορεί να περάσει εύκολα. Μόλις έναν βαθμό έχουν συγκεντρώσει οι νεοφώτιστοι μετά από 6 παιχνίδια στο πρωτάθλημα. Μετά τις συντριβές από Λουντογκόρετς (2-4), Λοκομοτίβ Πλόβντιβ (3-1) και ΤΣΣΚΑ Σόφιας (6-1), κάλεσαν την Αλ Μαρκίγια από το Κατάρ για φιλικό αγώνα, ώστε να πραγματοποιήσουν νέες αγωνιστικές δοκιμές. Για τη γηπεδούχο ομάδα του Κονσταντίν Ανγκέλοφ, τα πράγματα είναι δύσκολα. Θα απουσιάσει ο βασικός μέσος Τσετίν Σάντουλα. Ο αμυντικός Ίβο Ιβάνοφ, ο μέσος Μίλαν Τάνεφ και ο φορ Σαλίμ Κερκάρ, όλοι αναπληρωματικοί, είναι οι απουσίες της φιλόδοξης Βερέγια.

18:00 ΒΙΤΟΣΑ ΜΠΙΣΤΡΙΤΣΑ – ΒΕΡΕΓΙΑ 2 Goalbet Sportsbook 2,16

Αήττητη εδώ και 6 αγωνιστικές στη φινλανδική Ykkonen είναι η Χάκα, αν και σ’ αυτό το διάστημα μετράει μόνο 2 νίκες και στις υπόλοιπες 4 αναμετρήσεις έφερε ισοπαλίες. Στον πιο πρόσφατο αγώνα της, έκοψε βαθμούς από τη Χόνκα. Απέσπασε εκτός έδρας 2-2 και της στέρησε το κυνήγι των Τούρκου και Τζούνιοριτ. Η Χάκα φιλοξενείται σήμερα από την Ούλου στο στάδιο Ράατιν και θέλει να ξεπλύνει τη ντροπή από την ήττα με 5-1 στην έδρα της στον προηγούμενο γύρο (δεύτερο). Στον πρώτο γύρο, η Ούλου είχε επικρατήσει ξανά: εντός έδρας, με σκορ 1-0. Στο μεταξύ, η Ούλου έκανε επίδειξη δύναμης την προηγούμενη αγωνιστική, κερδίζοντας με 3-0 εντός έδρας την Ούλουν Γιαλκαπάλο. Όλοι οι παίκτες της Ούλου είναι στη διάθεση του προπονητή Ράουνο Ογιάνεν, ακόμη και ο Μεξικανός αριστερός μπακ, Ζοσουέ Σότο, που στη νίκη με 3-0 δεν αγωνίστηκε. Η Χάκα δεν θα έχει τον Νιγηριανό επιθετικό Εμπάτσου.

18:30 ΟΥΛΟΥ – ΧΑΚΑ 1 Goalbet Sportsbook 2,06

Ολοκληρώνεται απόψε η πρώτη αγωνιστική της Serie B με την αναμέτρηση Μπάρι – Τσεζένα. Η Μπάρι καλείται να εκμεταλλευτεί την έδρα της, όπως τόσο αλλοπρόσαλλα (!) έκανε και στους 2 επίσημους αγώνες που έχει δώσει μέχρι τώρα στη σεζόν, εκείνους δηλαδή για το Coppa Italia. Στον δεύτερο γύρο του θεσμού κέρδισε με 2-1 την Πάρμα και στον τρίτο γύρο, απέκλεισε την Κρεμονέζε με το ίδιο σκορ. Πάρμα και Κρεμονέζε προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά η Μπάρι το γύρισε. Με την Κρεμονέζε το είχε κάνει 2-1 πριν βγει το ημίχρονο (41′), με την Πάρμα έμεινε στο 1-1 στην ανάπαυλα και το 2-1 έγινε στην επανάληψη. Ο Βαγγέλης Μόρας και ο Αλμπέρτο Μάσι θα λείψουν στην άμυνα, αλλά, ούτως ή άλλως, δεν έχουν παίξει καθόλου ακόμη λόγω των τραυματισμών τους. Η αντίπαλος Τσεζένα μοιάζει να κατεβαίνει στο φετινό πρωτάθλημα πρώτ’ απ’ όλα για να σωθεί και στο Κομουνάλε Σαν Νίκολα δεν θα μπορούσαμε να της δώσουμε πολλές ελπίδες, καθώς μαστίζεται από απουσίες και θα παραταχθεί χωρίς τους Κονέ, Γκασπερόνι, Εσπόζιτο (τραυματίες), Νταλμόνε και Γιάλοου (τιμωρημένοι).

21:30 ΜΠΑΡΙ – ΤΣΕΖΕΝΑ 1 ΗΜΙΧΡΟΝΟ Goalbet Sportsbook 2,72

Για τη Μπράουνσβαϊγκ, η αποψινή αναμέτρηση στην έδρα της Καϊζερσλάουτερν αποτελεί κριτήριο για το πού μπορεί να φτάσει φέτος η ομάδα. Μέχρι τώρα είβναι αήττητη στο πρωτάθλημα, αλλά γνώρισε αποκλεισμό-έκπληξη από τη Χόλσταϊν Κίελου στο Κύπελλο Γερμανίας (2-1, εκτός έδρας). Στην πρεμιέρα της 2. Bundesliga, δεν κατάφερε να “κλέψει” τη νίκη στην έδρα της Φορτούνα Ντίσελντορφ. Ήταν τότε 31 Ιουλίου και ο αμέσως επόμενος εκτός έδρας αγώνας της για τη δεύτερη κατηγορία του γερμανικού πρωταθλήματος είναι ο αποψινός και έχει και τα ίδια χαρακτηριστικά! Η Καϊζερσλάουτερν δεν έχει βρει ακόμη τον τρόπο να καλύψει το κενό του τραυματία Τζουλιάνο Μόντιτσα και πούλησε και τον Ρόμπιν Κοχ. Το ξεκίνημά της στο πρωτάθλημα είναι απογοητευτικό: έχασε με 3-0 στην έδρα της Νυρεμβέργης και με 2-0 σ’ εκείνη της Φορτούνα Ντίσελντορφ. Ο μόνος βαθμός που έχει μαζέψει ήταν στο εντός έδρας 1-1 με τη Ντάρμσταντ. Κι αυτός κόντρα στη ροή του αγώνα… Η ομάδα δεν σκοράρει. Η Μπράουνσβαϊγκ έχει επιθετικό σύστημα και μετά την κατραπακιά από τη Χολστάιν και την εντός έδρας γκέλα με αντίπαλο την Άουε (1-1) είναι πιο υποψιασμένη. Το επιβεβαίωσε και ο προπονητής της!

21:30 ΚΑΪΖΕΡΣΛΑΟΥΤΕΡΝ – ΜΠΡΑΟΥΝΣΒΑΪΓΚ 2 Goalbet Sportsbook 2,64

Ο αγώνας Καϊζερλάουτερν – Αϊντραχτ Μπραουνσβάιγκ για την 2. Bundesliga προσφέρεται με 0% γκανιότα (άρα, σε σούπερ αποδόσεις!!) από την Goalbet

Οι 4 ήττες στα 4 πρώτα φετινά ματς της Ligue 2 ήταν κάτι πραγματικά αναπάντεχο για τη φετινή Λανς. Ταυτόχρονα, ήταν αποτελέσματα που δεν μπορούσαν να κρατήσουν τον Αλέν Καζανοβά στη θέση του στον πάγκο της ομάδας. Η διοίκηση επέλεξε το “ηλεκτροσόκ” της αλλαγής προπονητή. Προς το παρόν, αναβάθμισε σε πρώτο προπονητή τον βοηθό Ερίκ Σικορά. Στο πρώτο του ματς, στην έδρα της νεοφώτιστης Ορλεάν, που τα πάει πολύ καλά μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα, ο Σικορά θα δοκιμάσει -όπως ο ίδιος αποκάλυψε- αλλαγή στο σύστημα της ομάδας. Το δικό του θα έχει πιο ελεύθερο χαρακτήρα, θα παίζεται περισσότερο από τα πλάγια και θα είναι πιο επιθετικό. Η Λανς έχει ποιότητα και το μεγαλύτερο μπάτζετ του πρωταθλήματος κι όμως, για την ώρα, είναι ουραγός. “Θα προσπαθήσουμε να αλλάξουμε τις κακές συνήθειες”, είπε ο Σικορά. Ευτυχώς για τη Λανς, επιστρέφει ο έμπειρος επιτελικός μέσος Σαντόμ, που δεν έχει παίξει λεπτό φέτος. Θα ρίξει στη μάχη τον νεοαποκτηθέντα Φίλιπ Μάρκοβιτς και θα αλλάξει και τερματοφύλακα, καθώς ο Ντουσέζ φαίνεται να βλέπει την πόρτα της εξόδου. Τέλος, ο αριστερός μπακ Καρίμ Χαφέζ λείπει με την εθνική Αιγύπτου, αλλά ο Σικορά θα τον αντικαταστήσει με τον Χρήστο Τασουλή, τον οποίο, άλλωστε, πιστεύει πολύ!

21:45 ΟΡΛΕΑΝ – ΛΑΝΣ 2 Goalbet Sportsbook 2,91

Σύστημα 4-5-6

Στήλες: 22 (15 τετράδες, 6 πεντάδες, 1 εξάδα) – Αξία στήλης: 0,50 ευρώ – Αξία δελτίου: 11,00 ευρώ

Φθηνότερη τετράδα: Με 0,50 ευρώ -> 12,98 ευρώ στην Goalbet

Εξάδα: Με 0,50 ευρώ -> 102,74 ευρώ στην Goalbet