Πληρώνουν οι ισοπαλίες στα ντέρμπι σε Ολλανδία & Τσεχία

Μία νίκη χωρίζει τις 2 ομάδες που κοντράρονται στο σημερινό ντέρμπι της Eredivisie. Η Aϊντχόφεν γνώρισε την πρώτη ήττα της στο πρωτάθλημα με 2-0 από την Χέρενφεν και δέχθηκε τα γκολ στα πρώτα 6 λεπτά, ενώ ολοκλήρωσε το ματς με παίκτη λιγότερο. Σ’ αυτή την αναμέτρηση θα επιδιώξει να επιστρέψει στις νίκες κόντρα στην πρωταθλήτρια Φέγενορντ ώστε να βρεθεί στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Ο μέσος Ίρβινγκ Λοσάνο είναι τιμωρημένος. Η Φέγενορντ έχει πετύχει το «απόλυτο» επικρατώντας με 4-2 της Χεράκλες εκτός έδρας την περασμένη εβδομάδα. Σήμερα θα επιδιώξει να φύγει νικήτρια για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά από το Αϊντχόφεν ώστε να διευρύνει το νικηφόρο σερί της. Παράλληλα θέλει να διασκεδάσει τις άσχημες εντυπώσεις που δημιουργήθηκαν από την βαριά ήττα που γνώρισε από την Μάντσεστερ Σίτι στην πρεμιέρα του Champions League. Ο επιθετικός Νικολάι Γιόργκενσεν είναι τραυματίας.

17:45 ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ – ΦΕΓΕΝΟΡΝΤ Χ Goalbet Sportsbook 3,62

Η Φορτούνα Ντίσελντορφ έχει ξεκινήσει εξαιρετικά τους αγώνες της στην 2. Bundesliga και δείχνει ικανή να διεκδικήσει την απευθείας άνοδο στην Bundesliga. Προς το παρόν δεν έχει γνωρίσει την ήττα έχοντας επικρατήσει στα 4 από τα 5 παιχνίδια που έχει δώσει. Στο προηγούμενο ματς της τα βρήκε «σκούρα» απέναντι στην Ουνιόν Βερολίνου, την οποία νίκησε με 3-2 με τους παίκτες της να σκοράρουν δύο φορές στα τελευταία 6 λεπτά. Σήμερα θέλει να διευρύνει το σερί της ώστε να επιστρέψει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Αγωνιστικά ο βασικός γκολκίπερ Μίκαελ Ρένσινγκ και ο μέσος Ντάβορ Λόβρεν είναι τραυματίες. Η Γκρόιτερ Φιρτ είναι η χειρότερη ομάδα της κατηγορίας, έχοντας πάρει μόλις έναν βαθμό στα πρώτα πέντε παιχνίδια της. Αυτόν τον απέσπασε από την Ντιναμό Δρέσδης την προηγούμενη αγωνιστική, αφού απέφυγε την ήττα χάρη στο γκολ που πέτυχε ο επιθετικός της, Φίλιπ Χόφμαν στο τελευταίο δεκάλεπτο. Σ’ αυτό το ματς θα επιδιώξει να κάνει την «ζημιά» στην αντίπαλο της, από την οποία έχει ηττηθεί μόλις μία φορά στα 8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

14:30 ΓΚΡΟΪΤΕΡ ΦΙΡΤ – ΦΟΡΤΟΥΝΑ ΝΤΙΣΕΛΝΤΟΡΦ 2 Goalbet Sportsbook 2,64

Την επιστροφή στις νίκες ψάχνουν οι 2 ομάδες σ’ αυτό το παιχνίδι της 2. Bundesliga ώστε να παραμείνουν στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Η Ντάρμσταντ γνώρισε την πρώτη της ήττα στη λίγκα από την Μπόχουμ σ’ ένα ματς στο οποίο «αυτοκτόνησε» αφού ηττήθηκε με 2-1 με ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο. Σήμερα θα δώσει το δεύτερο συνεχόμενο εντός έδρας παιχνίδι της θέλοντας να πάρει το τρίποντο που θα της δώσει το δικαίωμα να παραμείνει στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Στο «σπίτι» της έχει σημειώσει 2 νίκες στα προηγούμενα 3 ματς που έχει δώσει σ’ αυτό. Ο μέσος Πέτερ Νιεμάγερ ταλαιπωρείται από τραυματισμό. Η Μπίλεφελντ ηττήθηκε επίσης για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα, αφού γνώρισε τον διασυρμό από την Ντούισμπουργκ με 4-0. Σ’ αυτή την αναμέτρηση θα προσπαθήσει να διασκεδάσει τις άσχημες εντυπώσεις που δημιουργήθηκαν από την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής και να παραμείνει έτσι σε τροχιά ανόδου.

14:30 ΝΤΑΡΜΣΤΑΝΤ – ΜΠΙΛΕΦΕΛΝΤ Χ Goalbet Sportsbook 3,32

Οι γηπεδούχοι δίνουν μάχη για να βγουν στο Europa League με άλλες 3 ομάδες της Allsvenskan. Όμως στους εντός έδρας αγώνες τους δείχνουν να αντιμετωπίζουν πρόβλημα ώστε να πάρουν το τρίποντο και ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο τους. Συγκεκριμένα στα 7 από τα 11προηγούμενα παιχνίδια τους αναδείχθηκαν ισόπαλοι στο πρώτο ημίχρονο. Τα 4 από αυτά τα «Χ» τα σημείωσαν στα 6 πιο πρόσφατα εντός έδρας ματς τους. Η Χάλμσταντ έχει θεωρητικά ελπίδες για να συμμετάσχει στα μπαράζ παραμονής αλλά τα αποτελέσματα της δείχνουν ότι δεν μπορεί να το πετύχει. Παρόλα αυτά οι παίκτες της προβάλλουν αντίσταση στο πρώτο ημίχρονο των εκτός έδρας αγώνων τους. Συγκεκριμένα έχει αναδειχθεί ισόπαλη στο πρώτο 45λέπτο των 8 από τους 11 προηγούμενους εκτός έδρας αγώνες της. Μάλιστα στα 5 πιο πρόσφατα εκτός έδρας ματς της επιβεβαίωσε την επιλογή μας.

16:00 ΑΪΚ ΣΤΟΚΧΟΛΜΗΣ – ΧΑΛΜΣΤΑΝΤ Χ ΗΜΙΧΡΟΝΟ Goalbet Sportsbook 2,48

Η Σάρπσμποργκ 08 εξακολουθεί να ελπίζει ότι θα είναι η ομάδα που θα στερήσει τον τίτλο της Eliteserien από την Ρόζενμποργκ. Την προηγούμενη αγωνιστική επικράτησε με 2-1 της Βαλερένγκα εκτός έδρας, την οποία θα αντιμετωπίσει ξανά σε λίγες μέρες στο κύπελλο. Έτσι συμπλήρωσε 8 παιχνίδια αήττητη, αν και σημείωσε 5 ισοπαλίες σ’ αυτά. Σήμερα θα επιδιώξει να διευρύνει το σερί της ώστε να διατηρήσει ακέραιες τις ελπίδες της για να κάνει την «έκπληξη» στη μάχη του τίτλου. Ο μέσος Γιόνας Γιοχάνσεν είναι τραυματίας, ενώ ο βασικός γκολκίπερ Γκούντμουντ Κόνγκσαβν είναι αμφίβολος. Η Τρόμσο προσπαθεί να αποφύγει τον υποβιβασμό και να συμμετάσχει τουλάχιστον στα μπαράζ παραμονής. Την περασμένη εβδομάδα γνώρισε βαριά ήττα με 4-1 από την Κρίστιανσουντ εκτός έδρας κι έτσι έχει πετύχει μόλις μία νίκη στα 11 τελευταία παιχνίδια της. Παρόλα αυτά θα επιδιώξει να επιστρέψει στις επιτυχίες για να αυξήσει τις πιθανότητες της για παραμονή στην κατηγορία, ενώ ο προπονητής της Σίμο Βαλακάρι ανανέωσε το συμβόλαιο του για 3 χρόνια. Ο αμυντικός Γιον-Χέλγκε Τβέιτα είναι τραυματίας, ενώ ο βασικός μέσος Κρίστοφερ Ζακάριασεν είναι τιμωρημένος.

19:00 ΤΡΟΜΣΟ – ΣΑΡΠΣΜΠΟΡΓΚ 08 2 Goalbet Sportsbook 2,21

Οι 2 ομάδες έχουν μείνει πίσω στη μάχη του τίτλου της ePojisteni Liga και θα «κυνηγήσουν» τη νίκη που θα τις φέρει ακόμα πιο κοντά στην πρωτοπόρο της βαθμολογίας, Βικτόρια Πλζεν. Η Σλάβια Πράγας απέτυχε να νικήσει την Σίγκμα Όλομουτς, αν και προηγήθηκε στο σκορ με τον επιθετικό της, Μίλαν Σκόντα. Τελικά συμβιβάστηκε με τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1), αλλά παρόλα αυτά παρέμεινε αήττητη μετά από τις πρώτες 6 αγωνιστικές. Σήμερα θα επιδιώξει να πάρει τη νίκη απέναντι στην συμπολίτισσα της, ώστε να σπάσει την άσχημη παράδοση που έχει μαζί της (μία νίκη σε 4 ματς). Η Σπάρτα Πράγας επέστρεψε στις νίκες με 2-0 απέναντι στην Κάρβινα κι έτσι πλησίασε στον ένα βαθμό την Σλάβια. Στο σημερινό ντέρμπι θα προσπαθήσει να διπλασιάσει τις νίκες της ώστε να ξεπεράσει την πρωταθλήτρια και να βρεθεί σε τροχιά Ευρώπης.

19:00 ΣΛΑΒΙΑ ΠΡΑΓΑΣ – ΣΠΑΡΤΑ ΠΡΑΓΑΣ Χ Goalbet Sportsbook 3,32