Premier League: Το έχουν το γκολ Λέστερ και Τότεναμ

Ο μοναδικός σκοπός που έχει πλέον αυτό το εξ’ αναβολής παιχνίδι της Premier League είναι να συμπληρώσει το πρόγραμμα της. Η απερχόμενη πρωταθλήτρια Λέστερ κατάφερε να διατηρήσει την θέση της στα σαλόνια του αγγλικού ποδοσφαίρου και απλά θα επιδιώξει να ολοκληρώσει με νίκη τους εντός έδρας αγώνες της. Οι «αλεπούδες» είναι αρκετά επιθετικές στο γήπεδο τους και ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο των εντός έδρας παιχνιδιών τους. Σ’ αυτό το χρονικό διάστημα πέτυχαν τα 16 από τα 29 γκολ που έχουν καταγράψει στο ενεργητικό τους. Όμως παρουσιάζουν και αμυντικές αδυναμίες έχοντας δεχθεί τα 13 από τα 18 γκολ που έχουν στο παθητικό τους στο «σπίτι» τους. Η Τότεναμ θέλει απλά να ολοκληρώσει με θετικό τρόπο το πρωτάθλημα, αφού έχασε την δυνατότητα να κατακτήσει τον τίτλο. Μακριά από την έδρα της παρουσιάζει την ίδια τάση με την Λέστερ όσον αφορά το σκοράρισμα στο δεύτερο ημίχρονο. Οι παίκτες του Μαουρίτσιο Ποκετίνο έχουν πετύχει 18 από τα 26 γκολ που έχουν στο ενεργητικό τους ως φιλοξενούμενοι και ιδιαίτερα στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο των εκτός έδρας παιχνιδιών τους. Στο δεύτερο 45λέπτο έχουν δεχθεί μόλις εφτά γκολ.

21:45 ΛΕΣΤΕΡ- ΤΟΤΕΝΑΜ GOAL/GOAL@ Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ Goalbet Sportsbook 2,75

Η Μπρόντμπι θα μπορούσε να τα πάει καλύτερα στο ντέρμπι της προηγούμενης αγωνιστικής των πλέι οφ τίτλου της Superliga κόντρα στην Κοπεγχάγη. Παρόλα αυτά δεν απέφυγε την ήττα με 1-0 από την πρωταθλήτρια, την οποία θα αντιμετωπίσει στον τελικό του κυπέλλου. Απόψε θέλει να επιστρέψει στις νίκες κυρίως για ψυχολογικούς λόγους ενόψει της σπουδαίας αναμέτρησης που αναφέραμε. Ο στόπερ Χέρμανσον και ο μεσοεπιθετικός Βίλτσεκ είναι τιμωρημένοι, ενώ ο μεσοεπιθετικός Κλίμεντ είναι τραυματίας. Δεν αποκλείεται να αγωνιστεί έστω και για λίγο ο σημαντικός μέσος Κάλενμπεργκ. Η Λίνγκμπι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση έχοντας πετύχει τρεις νίκες στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της. Έτσι φιγουράρει πλέον στην τρίτη θέση των πλέι οφ του τίτλου που της δίνει δικαίωμα συμμετοχής στο Europa League. Σήμερα θα επιδιώξει να διευρύνει το σερί της απέναντι στην Μπρόντμπι ώστε να συνεχίσει να έχει το προβάδισμα για την έξοδο στην Ευρώπη. Πάντως ακόμα κι αν ηττηθεί από την αντίπαλο της έχει ελπίδες για να πετύχει τον στόχο της. Οι μέσοι Κρίστιανσεν, Ρίγκαρντ είναι τιμωρημένοι, ενώ ο στόπερ και αρχηγός Τάουμπερ τραυματίας.

21:00 ΜΠΡΟΝΤΜΠΙ- ΛΙΝΓΚΜΠΙ Χ Goalbet Sportsbook 3,62

Αυτό το παιχνίδι της ελβετικής Super League έχει μονόπλευρο βαθμολογικό ενδιαφέρον αφού η Σιόν θέλει να διασφαλίσει την θέση της στο επόμενο Europa League. Την προηγούμενη αγωνιστική επέστρεψε στις νίκες κόντρα στην Λουγκάνο, την οποία νίκησε με 2-0, αν και αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο για ένα ημίχρονο. Απόψε θα επιδιώξει να κάνει την… ζημιά στην ήδη πρωταθλήτρια Βασιλεία για να αποκτήσει ψυχολογία ενόψει του τελικού κυπέλλου στον οποίο θα κοντραριστούν την επόμενη εβδομάδα. Οι αμυντικοί Λούσινγκερ, Ταραβέλ είναι τιμωρημένοι. Οι μέσοι Καρλίτος, Φολονιέ, Ντόι, Μβινγκά και ο στόπερ Ζίγκλερ είναι τραυματίες, ενώ ο επίσης μέσος Σάλατιτς αμφίβολος. Η Βασιλεία προέρχεται απο δύο συνεχόμενες ισοπαλίες, αφού την προηγούμενη αγωνιστική δεν μπόρεσε να νικήσει την Τουν με την οποία έμεινε στο 3-3. Απόψε θα επιδιώξει να δείξει ποιος είναι το αφεντικό ενόψει του τελικού. Ο επιθετικός Σπόραρ και ο στόπερ Μπαλάντα αντιμετωπίζουν προβλήματα τραυματισμών.

20:45 ΒΑΣΙΛΕΙΑ – ΣΙΟΝ Χ2 (ΔΙΠΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ) Goalbet Sportsbook 2,36

Η κανονική περίοδος της Serie B ολοκληρώνεται απόψε και η Αβελίνο προσπαθεί να αποφύγει την συμμετοχή της στα μπαράζ παραμονής. Στην έδρα της ότι έχει προβλήμα στο πρώτο ημίχρονο των παιχνιδιών της και δεν μπόρουσε να «καθαρίσει» εύκολα τη νίκη. Στα έντεκα από τα προηγούμενα είκοσι εντός έδρας ματς σημείωσε ισάριθμες φορές ισοπαλία στο πρώτο 45λέπτο τους. Η Λατίνα θα αποχαιρετήσει την κατηγορία και θέλει να το κάνει με θετικό τρόπο στο τελευταίο της παιχνίδι σ’ αυτή. Μακριά από την έδρα της έδειξε να αντέχει στην πίεση που δέχθηκε από τις αντιπάλους της. Στα 14 από τα 20 προηγούμενα εκτός έδρας παιχνίδια της αναδείχθηκε ισάριθμες φορές ισόπαλη στο πρώτο ημίχρονο. Μάλιστα προέρχεται από πέντε συνεχόμενα Χ σ’ αυτό το χρονικό διάστημα.

21:30 ΑΒΕΛΙΝΟ –ΛΑΤΙΝΑ Χ ΗΜΙΧΡΟΝΟ Goalbet Sportsbook 2,61

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον τελικό των πλέι οφ του πρωταθλήματος Clausura της LIGA MX θέλουν να κάνουν οι δύο ομάδες. Η Τολούκα βρέθηκε πολύ κοντά στον αποκλεισμό από την Σάντος Λαγκούνα από την οποία ηττήθηκε δικαία με 3-1 στο δεύτερο μεταξύ τους παιχνίδι. Όμως η νίκη με 4-1 που είχε πετύχει στο πρώτο ματς της έδωσε την πρόκριση. Αυτή την φορά θα προσπαθήσει να εκμεταλλευθεί την έδρα της και να κάμψει την αντίστσση της Γουαδαλαχάρα. Στον αγωνιστικό τομέα βασικός ο αμυντικός Γκονζάλες είναι αμφίβολος και η συμμετοχή του θα κριθεί την τελευταία στιγμή. Η Γουαδαλαχάρα επικράτησε στο δεύτερο ντέρμπι με την Άτλας με το ίδιο σκορ 1-0, με το οποίο είχε ηττηθεί στο πρώτο ματς. Έτσι πήρε την πρόκριση λόγω καλύτερης θέσης που είχε στον βαθμολογικό πίνακα. Απόψε θα επιδιώξει να σπάσει το αρνητικό σερί των εφτά εκτός έδρας αγώνων χωρίς νίκη ώστε να έχει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στον τελικό. Ο μέσος Περέιρα είναι τραυματίας.

03:30 (ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ) ΤΟΛΟΥΚΑ- ΓΟΥΑΔΑΛΑΧΑΡΑ 1 Goalbet Sportsbook 2,26

Σύστημα 3-4-5

Στήλες: 16 (10 τριάδες, 5 τετράδες, 1 πεντάδα) – Αξία στήλης: 1,00 ευρώ – Αξία δελτίου: 16,00 ευρώ

Πεντάδα: Με 1,00 ευρώ -> κέρδη 138,58 ευρώ στη Goalbet

Φθηνότερη τριάδα: Με 1,00 ευρώ -> κέρδη 13,92 ευρώ στη Goalbet