Super Lig: Καθαρίζει από ημίχρονο η Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ

Η Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ συνεχίζει απτόητη την πορεία της για την κατάκτηση του τίτλου της Super Lig και τίποτα δεν δείχνει ικανό να την σταματήσει. Την προηγούμενη αγωνιστική επικράτησε έστω και δύσκολα της Τράμπζονσπορ με 1-0 εντός έδρας κι έτσι συνέχισε την αήττητη πορεία της στο πρωτάθλημα. Σήμερα θα δώσει το τελευταίο της παιχνίδι στην λίγκα για το 2016 και θέλει να ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις της σ’ αυτή με μια άνετη εκτός έδρας νίκη. Στις τέσσερις από τις εφτά προηγούμενες εξορμήσεις της άνοιξε το σκορ στο πρώτο ημίχρονο και στην συνέχεια κατάφερε να κρατήσει τη νίκη. Κάτι ανάλογο θέλει να πετύχει απέναντι στην Άντανασπορ ώστε να διατηρήσει τουλάχιστον το βαθμολογικό προβάδισμα της. Ο αμυντικός μέσος Τεκντεμίρ είναι αμφίβολος. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πετύχουν μόλις την δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα απέναντι στην Καϊσερισπόρ έχοντας ως προσωρινό προπονητή τον Εγιούπ Αρίν. Σήμερα θα επιδιώξουν να κάνουν την… ζημιά στην πρωτοπόρο της βαθμολογίας για να αυξήσουν τις πιθανότητες τους για παραμονή στην κατηγορία. Όμως στα μισά από τα οκτώ προηγούμενα εντός έδρας παιχνίδια τους γνώρισαν την ήττα από το πρώτο ημίχρονο. Αγωνιστικά ο μέσος Άλτινταγκ είναι τραυματίας, ενώ οι Ρόνι (μέσος), Βιέρα (στόπερ) είναι τιμωρημένοι.

15:00 ΑΝΤΑΝΑΣΠΟΡ – ΙΣΤΑΝΜΠΟΥΛ ΜΠΑΣΑΚΣΕΧΙΡ 2 ΗΜΙΧΡΟΝΟ/2 ΤΕΛΙΚΟ Goalbet Sportsbook 2,25

Η Σέλτικ συνεχίζει την μοναχική της πορεία προς την κατάκτηση και αυτού του τίτλου της Premier της Σκωτίας αφού ούτε καν η Ρέιντζερς δεν μπορεί να την κοντράρει προς το παρόν έχοντας δεκατέσσερις βαθμούς λιγότερους από αυτή. Σήμερα η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς καλείται να αντιμετωπίσει ξανά μέσα σε έντεκα μέρες την Χάμιλτον θέλοντας να πετύχει ακόμα μία νίκη που θα την φέρει πιο κοντά στον στόχο της. Αυτή την φορά τα δεδομένα είναι λίγο διαφορετικά αφού οι πρωταθλητές Σκωτίας δέχονται συχνά γκολ στις εκτός έδρας αναμετρήσεις τους. Στις πέντε από τις εννιά προηγούμενες εξορμήσεις έχουν δεχθεί τουλάχιστον ένα γκολ κάτι που συνέβη στις πέντε από τις εφτά προηγούμενες επισκέψεις τους στην έδρα της Χάμιλτον. Αγωνιστικά ο μέσος Ρόγκιτς και ο μπακ Τιερνέϊ ταλαιπωρούνται από τραυματισμούς. Οι γηπεδούχοι προσπαθούν να βελτιώσουν την μέτρια βαθμολογική θέση τους και να μην μπλέξουν σε… περιπέτειες. Θα δώσουν το τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι τους κόντρα στις μεγάλες δυνάμεις του σκοτσέζικου ποδοσφαίρου, αφού πριν από έντεκα μέρες ηττήθηκε με 1-0 από την Σέλτικ εκτός έδρας και την περασμένη με 2-1 από την Ρέιντζερς εντός. Αυτό ήταν το έκτο goal/goal που σημείωσε στα εννιά ματς που έχει δώσει στο «σπίτι» της. Πάντως δεν λείπουν οι απουσίες αφού ο μέσος Γκιλέσπι είναι τιμωρημένος, ενώ ο επίσης μέσος Ντόχερτι θα μείνει εκτός δράσης για δύο μήνες λόγω τραυματισμού. Επίσης προβλήματα τραυματισμών αντιμετωπίζουν οι Σοβάχ (αμυντικός), Κουρτάι (μέσος), Μάθιους (τερματοφύλακας).

14:30 ΧΑΜΙΛΤΟΝ – ΣΕΛΤΙΚ 2 & GOAL/GOAL Goalbet Sportsbook 2,75

Η Κάουντενμπιθ προσπαθεί να αποφύγει την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα της σκοτσέζικης League Two που οδηγεί σε αγώνες πλέι άουτ. Στο γήπεδο της συνηθίζει να φορτσάρει επιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο των παιχνιδιών της έχοντας πετύχει εφτά γκολ, αλλά ταυτόχρονα έχει δεχθεί τέσσερα στο ίδιο χρονικό διάστημα. Η Άρμπροουθ προσπαθεί να… κυνηγήσει την Φόρφαρ στη μάχη της απευθείας ανόδου στην σκοτσέζικη League One αλλά δεν δείχνει να τα καταφέρνει προς το παρόν. Στις οκτώ προηγούμενες εκτός έδρας αναμετρήσεις της έχει πετύχει εφτά γκολ συνολικά στο δεύτερο 45λέπτο, όμως παράλληλα παρουσιάζει αμυντικές αδυναμίες αφού έχει δεχθεί ισάριθμα στο ίδιο διάστημα.

15:00 ΚΑΟΥΝΤΕΝΜΠΙΘ – ΑΡΜΠΡΟΟΥΘ GOAL/GOAL @Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ Goalbet Sportsbook 2,75

Οι δύο ομάδες παλεύουν για το καλύτερο δυνατό στην σκοτσέζικη League Two όπου βρίσκονται χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα της. Όμως είναι πολύ επιφυλακτικές στα παιχνίδια τους και ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο. Η Μοντρόουζ έχει δώσει οκτώ ματς προς το παρόν ως γηπεδούχος και στα μισά από αυτά αναδείχθηκε ισόπαλη με τις αντιπάλους της στο πρώτο 45λέπτο. Μάλιστα έχει καταφέρει μόλις μία φορά να προηγείται εκείνη στο σκορ στην λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Από την πλευρά της η Στέρλινγκ Άλμπιον έχει σημειώσει ως φιλοξενούμενη ακριβώς την ίδια επίδοση με την αντίπαλο της. Στις τέσσερις από τις οκτώ προηγούμενες εξορμήσεις της έχει σημειώσει ισάριθμες ισοπαλίες στο πρώτο ημίχρονο τους. Η ισοπαλία στο πρώτο ημίχρονο έχει δημιουργήσει ισχυρή παράδοση στις μεταξύ τους αναμετρήσεις αφού επιβεβαιώθηκε στις πέντε από τις έξι προηγούμενες.

15:00 ΜΟΝΤΡΟΟΥΖ – ΣΤΕΡΛΙΝΓΚ ΑΛΜΠΙΟΝ Χ ΗΜΙΧΡΟΝΟ Goalbet Sportsbook2,28

Η απευθείας άνοδος στην Serie A είναι ο βασικός στόχος των δύο ομάδων που δείχνουν διατεθειμένες να τον κυνηγήσουν μέχρι το τέλος. Η Φροζινόνε έχει το πάνω χέρι προς το παρόν σε σχέση με την αντίπαλο της αφού βρίσκεται στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας έχοντας δύο βαθμούς περισσότερους από αυτή. Την προηγούμενη αγωνιστική επέστρεψε με εντυπωσιακό τρόπο στις νίκες απέναντι στην Τραπάνι την οποία φιλοδώρησε με τέσσερα γκολ (4-1). Αυτή ήταν η έκτη συνολικά νίκη της στα εννιά τελευταία παιχνίδια της και της δίνει το δικαίωμα να ελπίζει ότι θα πάρει την μία από τις δύο θέσεις της απευθείας ανόδου. Σήμερα θα προσπαθήσει να πετύχει ακόμα μία έχοντας ως «όπλο» την πολύ καλή έδρα της στην οποία έχει πανηγυρίσει έξι φορές στα προηγούμενα δέκα ματς που έχει δώσει σ’ αυτή (6-2-2). Αγωνιστικά ο μέσος Σοντίμο και ο επιθετικός Κόκο είναι τραυματίες και θα απουσιάσουν. Η Μπενεβέντο δείχνει αρκετά δυνατή στην παρουσία της στην κατηγορία και πως μπορεί να παίξει πρωταγωνιστικό ρόλο μέχρι το τέλος της κανονικής περιόδου. Οι δύο συνεχόμενες ισοπαλίες με την Αβελίνο (1-1 εκτός) και την Άσκολι (0-0 εντός) μπορεί να την… φρέναραν λίγο όμως όλοι πιστεύουν ότι θα είναι αυτοί που θα ανέβουν απευθείας στην Serie A. Πάντως είναι αήττητη για οκτώ ματς (5-3-0) και θέλει να διευρύνει το σερί της σ’ αυτή την αναμέτρηση. Στον αγωνιστικό τομέα ο ανέτοιμος αμυντικός Μπαγκαντούρ έμεινε εκτός αποστολής και δεν αποκλείεται να κάνει την επανεμφάνιση του την επόμενη αγωνιστική.

16:00 ΦΡΟΖΙΝΟΝΕ – ΜΠΕΝΕΒΕΝΤΟ Χ Goalbet Sportsbook 3,11

Η Τσιταντέλα βρίσκεται στο γκρουπ των ομάδων της Serie B που διεκδικούν την συμμετοχή τους στα πλέι οφ ανόδου και γιατί όχι να είναι μία από τις δύο πρώτες ομάδες που θα ανέβουν απευθείας στην Serie A. Την προηγούμενη αγωνιστική επέστρεψε στις νίκες μετά από τρεις αγωνιστικές επικρατώντας με 1-0 της Πίζα εντός έδρας, έχοντας αριθμητικό πλεονέκτημα από το 28’. Σήμερα θα επιδιώξει να διπλασιάσει τις νίκες της ώστε να εδραιώσει την θέση της στην πρώτη πεντάδα του βαθμολογικού πίνακα. Η Βιτσέντζα θα αγωνιστεί με ανεβασμένη ψυχολογία μετά τις δύο συνεχόμενες νίκες που πέτυχε κόντρα στις Βερόνα και Τερνάνα. Δύο αποτελέσματα που την έφεραν οριακά πάνω από τις θέσεις των πλέι άουτ. Σήμερα θα επιδιώξει να τριτώσει το… καλό ώστε να απομακρυνθεί ακόμα περισσότερο από αυτές. Όμως στην έδρα της έχει πετύχει μόλις μία νίκη στα εννιά ματς που έχει δώσει σ’ αυτή, ενώ έχει παραχωρήσει και πέντε ισοπαλίες. Σ’ αυτό το παιχνίδι αναμένεται να αγωνιστεί ουσιαστικά χωρίς άμυνα αφού οι Εσπόσιτο, Πουτσίνο, Αντέγιο είναι τραυματίες.

16:00 ΒΙΤΣΕΝΤΖΑ – ΤΣΙΤΑΝΤΕΛΑ 2 Goalbet Sportsbook3,01