Τετράδα από την Ανατολή

Σήμερα παίζουμε τετράδες με σύστημα 2-3-4, δίνοντας βάρος στην ανατολική Ευρώπη. Φτάσαμε μέχρι και το Αζερμπαιτζάν.

Σημερινά προγνωστικά:

Ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι για την πρώτη κατηγορία του Αζερμπαιτζάν είναι αυτό μεταξύ της Καπάζ και της Ζίρα. Η παράδοση το οδηγεί στην ισοπαλία αφού έχον γίνει μόνο δύο παιχνίδια στην ιστορία των δύο συλλόγων τα οποία έχουν λήξει χωρίς νικητή. Η γηπεδούχος κάνει αντεπίθεση για να προλάβει το τρένο της Ευρώπης αφού βρίσκεται στο -2 από τις θέσεις που οδηγούν στο Europa League. Εχει τέσσερα ματς αήττητη και τρεις σερί νίκες. Καλά πάει και η Ζίρα.  Είναι στη δεύτερη θέση, επτά βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Καραμπάγκ, Δύσκολα θα την προλάβει, όμως το ευρωπαϊκό όνειρο είναι ζωντανό.

14:00   ΚΑΠΑΖ – ΖΙΡΑ   Χ

Goalbet Sportsbook 3,01   bet3653,00

Συνέχεια από τη Ρουμανία όπου το πρωτάθλημα έχει μπει στην τελική του ευθεία. Η κανονική περίοδος τελείωσε και οι δεκαέξι ομάδες χωρίστηκαν στις οκτώ που θα διεκδικήσουν τον τίτλο και τα ευρωπαϊκά εισιτήρια και στις άλλες οκτώ που θα προσπαθήσουν να αποφύγουν τον υποβιβασμό. Πάμε στο δεύτερο γκρουπ και στον αγώνα της Βολουντάρι με τη Κλούζ.  Αν θεωρήσουμε πως η Πετρολούλ έχει ήδη υποβιβαστεί, η Βολουντάρι δίνει μάχη με άλλες πέντε ομάδες για να μην πέσει. Αν το πρωτάθλημα τελείωνε τώρα θα έδινε μπαράζ. Η νίκη 1-0 στο Ιάσι της έδωσε ώθηση. Η Κλούζ δείχνει να ξεφεύγει. Περιλαμβανόμενης και της κανονικής περιόδου έχει επτά αγώνες αήττητη και απέχει τέσσερις βαθμούς από το… μοιραίο. Δεν θα την χαλάσει η ισοπαλία.

16:00  ΒΟΛΟΥΝΤΑΡΙ – ΚΛΟΥΖ  Χ
Goalbet Sportsbook  3,01      bet365 3,00

Ο αγώνας της Κονκόρντια με την Ιάσι έχει ξεκάθαρο φαβορί τη γηπεδούχο καθώς είναι αυτή που διαθέτει το κίνητρο για να αποφύγει τον υποβιβασμό. Βρίσκεται στο  +1 από την επικίνδυνη ζώνη και έχει ξεκινήσει πολύ καλά την κούρσα των πλέι άουτ με δύο νίκες και μια ισοπαλία. Ανετη η φιλοξενούμενη μαζί με την Κραϊόβα οδηγεί την κούρσα και απέχει 7 βαθμούς από τον υποβιβασμό. Δεν έχει ξεκινήσει καλά τα πλέι άουτ αφού μετράει δύο ήττες σε τρια ματς. Εκανε πάντως εντυπωσιακό φινάλε στην κανονική περίοδο μένοντας 11 ματς αήττητη.  Θα βασιστούμε στο κίνητρο της γηπεδούχου για τη νίκη.

18:30    ΚΟΝΚΟΡΝΤΙΑ – ΙΑΣΙ      1
Goalbet Sportsbook  2,36    bet365 2,35

Οι δύο ομάδες έχουν αναμετρηθεί μία φορά και αυτή στον πρώτο γύρο, με τις δύο ομάδες να έρχονται ισόπαλες 2-2!Από βαριά ήττα με 4-1 από τη Ρότσντειλ προέρχεται η Σάουθεντ, η οποία δε διανύει και την καλύτερη περίοδο. Η ομάδα του Φιλ Μπράουν είναι εννιά βαθμούς μακριά από τα play-off και στην κατάσταση που βρίσκεται δε μοιάζει ικανή πως μπορεί να εισέλθει. Η Σάουθεντ στις τελευταίες πέντε αναμετρήσεις έχει μία νίκη, δύο ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες. : Η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ δυσκολεύτηκε απέναντι στην ουραγό Κρου, παρόλα αυτά την κέρδισε με 3-2. Η ομάδα του Νάιτζελ Άντκινς είναι σε καλύτερη κατάσταση από την αντίπαλο της, όμως δεν δείχνει ικανή να καλύψει τους εννιά βαθμούς και να βρεθεί στα play-off. Πιθανότατα οι δύο ισόβαθμες ομάδες να μοιραστούν και πάλι τους βαθμούς.