Το UEFA Euro 2020 είναι το Euro των στιγμών

Κροατία Ισπανία Αλβάρο Μοράτα γκολ UEFA Euro 2020

Από τη στιγμή που ξεκίνησε η νοκ-άουτ φάση του UEFA Euro 2020, η διοργάνωση μας έχει εκπλήξει θετικά! Δεν είναι μόνο τα πολλά γκολ που σημειώνονται, μια… παράδοση που ξεκίνησε ήδη από τη φάση των ομίλων, μα είναι οι απολύτως αμφίρροπες αναμετρήσεις με πολλές διακυμάνσεις στο σκορ, παρατάσεις και τελικά πολλές εκπλήξεις, με μεγαλύτερη τον αποκλεισμό της Παγκόσμιας Πρωταθλήτριας, Γαλλίας.

Τεράστιες διακυμάνσεις σε όλα τα στατιστικά των αγώνων του UEFA Euro 2020 και στα γκολ

Τελικά, το UEFA Euro 2020 είναι το Euro των στιγμών. Η Γαλλία απέναντι στην Ελβετία, μια ομάδα που αναζητά τους ανοικτούς χώρους και της ακυρώθηκαν 2 γκολ ως οφσάιντ απέναντι στους Γερμανούς, έκανε μόνο ένα οφσάιντ απέναντι στους Ελβετούς.

Οι Ελβετοί, μια φύσει επιθετική ομάδα, έπαιζαν ως το μεγάλο αουτσάιντερ απέναντι στην Παγκόσμια Πρωταθλήτρια Γαλλία κι όμως κέρδισαν 4 κόρνερ μόνοι τους στο πρώτο ημίχρονο, ενώ βρίσκονταν και μπροστά στο σκορ με 1-0. Η Γαλλία, στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα της φάσης των 16, απλά δεν… συμμετείχε! Κι όμως, οι Ελβετοί κέρδισαν μόνο 2 κόρνερ στο δεύτερο ημίχρονο, εκείνο δηλαδή της μεγάλης τους ανατροπής από 3-1 σε 3-3!

Νωρίτερα, οι Κροάτες κρατούσαν τους Ισπανούς χωρίς φάση από τη στιγμή που πέτυχε το απίστευτο αυτογκόλ ο Πέδρι με τη βοήθεια του τερματοφύλακα Ουνάι Σιμόν. Με το που ισοφάρισε η Ισπανία όμως, η Κροατία έμοιαζε να καταρρέει. Κι όμως, επέστρεψε κι αυτή σε 3-3 από το 1-3, όπου όλα έμοιαζαν χαμένα ολοσχερώς.

Ακόμη νωρίτερα, το Σάββατο, είδαμε την Ιταλία να αγκομαχά να βγάλει φάσεις σε ολόκληρο 90λεπτο κι όμως έβαλε 2 γκολ -και έχασε κι άλλες 2 ευκαιρίες μέσα σε ένα μόλις ημίχρονο παράτασης. Ακόμη πιο νωρίς, η Ουαλία κυριάρχησε της Δανίας στο πρώτο μισάωρο, χάνοντας και 2 ευκαιρίες με τους Ράμσεϊ και Μπέιλ, αλλά στη συνέχεια, η Δανία την πήρε… παραμάζωμα για το τελικό 4-0!

Η κούραση των ποδοσφαιριστών φέρνει τα κενά αγωνιστικά διαστήματα

Όλα αυτά έχουν εξήγηση. Στην πιο διευρυμένη και απαιτητική αγωνιστικά ποδοσφαιρική σεζόν της ιστορίας λόγω της συγκυρίας της πανδημίας του κορωνοϊού, οι ομάδες και δη οι εθνικές ομάδες εμφανίζουν κενά αγωνιστικά διαστήματα. Μέσα σ’ αυτά, ο αντίπαλος αδράζει την ευκαιρία να πρωταγωνιστήσει.

Υπάρχουν στιγμές που τα σχέδια των προπονητών και το positioning των ποδοσφαιριστών εντός αγωνιστικού χώρου, λόγω κούρασης, πάνε περίπατο. Δεν είναι τυχαίο που ισοφαρίστηκαν και η Ισπανία και η Γαλλία, ενώ βρίσκονταν μπροστά με 2 γκολ διαφορά. Τα ρόστερ τους απαρτίζονται από ποδοσφαιριστές που έχουν δώσει περισσότερα από 50 ματς φέτος, είναι δηλαδή “ξεζουμισμένοι”…

Παρατηρήστε ότι πρωταγωνιστές στο UEFA Euro 2020 είναι παίκτες που παίζουν σε ομάδες δεύτερης ταχύτητας από τις παραδοσιακά κορυφαίες ή δεν ήταν εκείνοι τα κορυφαία αστέρια της ομάδας τους: Ο Ντάμφρις της Αϊντχόφεν, ο Λοκατέλι της Σασουόλο, ο Πεσίνα της Αταλάντα, ο Μέλε της Αταλάντα, ο Σούτσεκ της Γουέστ Χαμ, ο Θοργκάν Αζάρ της Μπορούσια Ντόρτμουντ, ο Βλάσιτς της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, ο Σαράμπια της Παρί Σεν Ζερμέν, ο Γκαβράνοβιτς της Ντιναμό Ζάγκρεμπ.

Ευκαιρίες για κέρδη με συνδυαστικά στοιχήματα μέσα στον ίδιο αγώνα!

Με το Bet Builder της Novibet μπορείς να συνδυάσεις μέχρι και 7 διαφορετικά στοιχήματα του ίδιου αγώνα σε ένα στοίχημα, για να μεγαλώσεις την απόδοση και να κάνεις τα κέρδη σου περισσότερα! Αν καταφέρεις να βρεις 7 στοιχήματα που να επαληθεύονται σ’ αυτό το Euro των απίστευτων διακυμάνσεων αγώνων και ταυτόχρονα, ισορροπιών και συναισθημάτων…

Από την άλλη, αν το σκεφτεί κανείς, με τόσες αγωνιστικές διακυμάνσεις, είναι πιθανό η μία ομάδα να κυριαρχεί και λίγο μετά να πάει την μπακέτα του πρωταγωνιστή η άλλη. Είναι πιθανό η μία ομάδα να κερδίζει το ένα κόρνερ πίσω από το άλλο και η άλλη ομάδα να πάρει μετά από λίγο την κατοχή της μπάλας, ή να βγαίνει συνέχεια οφσάιντ στην αντεπίθεση. Ή ακόμα και να σκοράρει. Όσα φέρνει η στιγμή, δεν τα φέρνει ολόκληρο το 90λεπτο, σε μια παράφραση της γνωστής παροιμίας… Στο UEFA Euro 2020 όλα γίνονται! Γιατί να μην αδράξεις την ευκαιρία;