Κύπελλο Ελλάδος: Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ

Βρισκόμαστε στα ημιτελικά κυπέλλου Ελλάδος με τους 4 μεγάλους μέσα στο παιχνίδι. Ξεκινάμε την πανδαισία των ντέρμπι κυπέλλου Ελλάδος με το Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας.

Φαβορί ο ΠΑΟ

Υπάρχει φαβορί στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας απόψε στις 19:00 κι αυτός είναι ο Παναθηναϊκός: μην σας ξεγελάει η ήττα του με 3-0 στην Τούμπα την Κυριακή. Ο ΠΑΟΚ έχει 23 παίκτες, δεν έχει αναπληρωματικούς και γι’ αυτό διέλυσε τους αναπληρωματικούς του Παναθηναϊκού. Απόψε θα παίξουν οι βασικές ενδεκάδες και σε επίπεδο βασικής ενδεκάδας, η ενδεκάδα του Παναθηναϊκού είναι πιο αρμονική και πιο ισορροπημένη απ’ ό,τι του ΠΑΟΚ.

Οι δυο ακραίοι του Παναθηναϊκού, ο Κουλιμπαλί κυρίως, αλλά και ο Χουλτ είναι παίκτες με μεγάλη συμμετοχή στο επιθετικό παιγνίδι, αλλά και σταθερότεροι από τον Λέο Μάτος και τον Λέοβατς στην άμυνα. Ο Μολέδο και ο Κουτρουμπής έχουν αδυναμίες, αλλά “παίξε-παίξε…”, έδεσαν. Το ίδιο και ο Ζέκα με τον Κουρμπέλη – ειδικά ο Πορτογάλος σταμάτησε να τρέχει άσκοπα και να κάνει πράγματα που δεν μπορεί, όπως, λόγου χάρη, να μοιράζει τη μπάλα.

Ο Εμποκού και ο Βιγιαφάνιες ένιωσαν σημαντικοί, χάρη στην μονιμοποίηση τους στην ενδεκάδα κι αυτό φαίνεται. Τέλος, ο Κλωναρίδης είναι ένα εξαιρετικό στήριγμα του Μπεργκ, αφού και χώρους ανοίγει και ασίστ δέχεται.

Η μεγαλύτερη διαφορά των δυο ομάδων είναι σαφώς η επίθεση: ο ΠΑΟ ταΐζει τον Μπεργκ γνωρίζοντας ότι αυτός θα σκοράρει – τα ποσοστά του είναι εκπληκτικά. Ο ΠΑΟΚ, αντίθετα, συχνά γυρνάει τη μπάλα οριζόντια και ειδικά στα εκτός έδρας ματς, επιθετικά παίρνει λίγα πράγματα από τους επιθετικούς του και πιο πολλά από τους μέσους του, που είναι μεν καλοί παίκτες, πλην όμως δεν είναι σκόρερ. Ο Μπίσεσβαρ, ο Τσίμιροτ, ο Σακχόφ -ακόμα και ο Κάνιας!- φέτος κάποια γκολ τα πέτυχαν. Αλλά μιλάμε για γκολ λίγα και δύσκολα. Και το πρόβλημα του ΠΑΟΚ είναι ότι γκολ λίγα και δύσκολα βάζουν και οι κυνηγοί του.

Ο Παναθηναϊκός εκτιμώ ότι θα μπει πολύ δυνατά στο γήπεδο στα πρώτα λεπτά. Πιστεύω στη νίκη του. Ακόμη και στην πιθανότητα να την πάρει από το ημίχρονο. Και να είναι καθαρή, δηλαδή με 1-0 ή 2-0. Χωρίς να δεχτεί γκολ.

ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΟΥΜΕ! Ο Παναθηναϊκός θέλει πολύ το ματς και έχει επενδύσει πολύ στη νίκη – ενδεχομένως και με σκορ πρόκρισης – από τον πρώτο αγώνα. Γι’ αυτό, άλλωστε, πέταξε και τον αγώνα στην Τούμπα. Ο ΠΑΟΚ πήγε να τον τρομάξει στο ματς της Κυριακής, αλλά σπατάλησε ενέργεια. Ένα γρήγορο γκολ του Παναθηναϊκού θα… έγερνε το γήπεδο. Αν, πάλι, δεν μπει γκολ μέχρι το 20′, πάμε και για Χ ημίχρονο και για under 2,5 goals.
ΚΑΙ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ ΕΧΩ! Διαιτητής: Σιδηρόπουλος. Ο Ίβιτς δεν ήθελε Αθηναίο διαιτητή και το είχε πει ήδη από την Κυριακή. Οι… προσευχές του εισακούστηκαν και έτσι επέστρεψε ο Σιδηρόπουλος, που κάποτε ήταν “κόκκινο πανί” για τον Παναθηναϊκό, αλλά τώρα τελευταία τον αγαπάει πολύ. Τον αγαπάει βέβαια και ο ΠΑΟΚ. Αν σφάλει ο “Σιδηρό”, θα το κάνει από… αγάπη! Λίγο ΠΑΟΚ οι επόπτες.

19:00 ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΠΑΟΚ 1 @1,86 Goalbet Sportsbook

19:00 ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΠΑΟΚ NO GOAL @1,55 Goalbet Sportsbook

19:00 ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΠΑΟΚ 1 & NO GOAL @2,65 Goalbet Sportsbook

19:00 ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΠΑΟΚ ΠΟΛΛΑΠΛΟ ΑΚΡΙΒΕΣ ΣΚΟΡ: 1-0 @5,00, 2-0 @7,50 Goalbet Sportsbook