Κύπελλο Ελλάδος: Αξίζουν τα Τρίκαλα, μισός ο Αστέρας Τρίπολης

Η φάση των 16 του κυπέλλου Ελλάδος ξεκινά σήμερα Τρίτη με δύο αγώνες. Πάμε να βρούμε προγνωστικά που θα επαληθευτούν και θα μοιράσουν κέρδη. Όλα αυτά φυσικά, αν και εφόσον γίνει το ένα ματς, δηλαδή το Τρίκαλα – Αστέρας Τρίπολης. Το άλλο ματς της ημέρας, το Λεβαδειακός – ΑΕΚ, αναβλήθηκε ήδη.

Τρίκαλα – Αστέρας Τρίπολης

Ο Αστέρας Τρίπολης προκρίθηκε με δυσκολία στη φάση των 16 του κυπέλλου Ελλάδος, κυρίως χάρη στη νίκη του με 4-1 στην έδρα του Αιγινιακού. Επί του παρόντος, η ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου ζει ακόμη στους ρυθμούς της επικής νίκης με ανατροπή κόντρα στην ΑΕΚ. Ήταν ένα σκληρό 90λεπτο μέσα στο χιόνι για τους παίκτες του Αστέρα, που υπερέβαλλαν εαυτούς για να εξιλεωθούν από τη χαμένη ισοπαλία στο Γ. Καραϊσκάκης απέναντι στον Ολυμπιακό. Ο Ελευθερόπουλος το είχε υποσχεθεί στην κόρη του, όμως ο Δημούτσος δεν είναι 100% έτοιμος για τον αγώνα των Τρικάλων. Ο προπονητής τον πήρε μαζί του, αλλά θα παραταχθεί χωρίς τον τερματοφύλακα Ντοναρούμα και τους Σταύρο Τσουκαλά, Σεντρίκ Γκοντό, Σόνι Σεφίλ, Μιχάλη Μανιά και Πάμπλο Μάσα. Με τους μακροχρόνια απόντες Τριανταφυλλόπουλο, Ζουμά, Βιτάλ και Φαρίνια, οι απουσίες φτάνουν τους 10 παίκτες!

Ο κορυφαίος του αγώνα Στανισάβλιεβιτς έγινε αλλαγή στο 69′ λόγω κούρασης, ο Ιωαννίδης ήταν κακός, ο Τσιλιανίδης δεν θα αντέξει δεύτερο σερί 90λεπτο. Ο αγωνιστικός χώρος των Τρικάλων βρίσκεται σε κακή κατάσταση. Λόγω έντονου πάγου δεν διεξήχθη η αναμέτρηση Τρίκαλα – Αναγέννηση Καρδίτσας για τη Football League ούτε το Σάββατο, ούτε την Κυριακή. Τα Τρίκαλα έφεραν 0-0 στη Σπάρτη την περασμένη Τετάρτη στην… κατεψυγμένη Λακωνία και αυτό είναι όλο! Πιο ξεκούραστα τα Τρίκαλα, ο Αστέρας Τρίπολης είναι πιθανό “να την πατήσει στον πάγο”, αν το παιχνίδι διεξαχθεί κανονικά. Τα Τρίκαλα θα ψάξουν την υπέρβαση στο κύπελλο Ελλάδος που δεν μπορούν να βρουν στο πρωτάθλημα. Ωστόσο, ο αγωνιστικός χώρος, παγωμένος όπως θα είναι, δεν θα προσφέρεται για πολλά γκολ και αγωνιστικές υπερβάσεις. Εκτός κι αν γλιστράνε όλοι στον πάγο…

17:15 ΤΡΙΚΑΛΑ – ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 1 Championsbet @4,01 !!

17:15 ΤΡΙΚΑΛΑ – ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ Χ ΗΜΙΧΡΟΝΟ Championsbet @2,03

17:15 ΤΡΙΚΑΛΑ – ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ UNDER 2,5 GOALS Championsbet @1,60