Ολυμπιακός – ΑΕΚ: Ντέρμπι που κρίνει πολλά

Ολυμπιακός και ΑΕΚ αναμετρώνται ξανά στο Γ. Καραϊσκάκης και ελπίζουν σε εξέλιξη διαφορετική από τον αγώνα του κυπέλλου Ελλάδος. Πρόκειται για ένα ντέρμπι που κρίνει πολλά!

Στην ελληνική Super League θα πάρει προβάδισμα ο πρωτοπόρος ΠΑΟΚ, αν περάσει από τα Γιάννενα και το ντέρμπι μεταξύ Ολυμπιακού και ΑΕΚ λήξει ισόπαλο.

Η λογική λέει ότι ο Ολυμπιακός και η ΑΕΚ θα ρισκάρουν περισσότερο, αλλά για τους φιλάθλους των γηπεδούχων ερυθρολεύκων και για τον προπονητή Όσκαρ Γκαρθία μοιάζει περισσότερο με το χρίσμα στην πεπατημένη οδό. Ο Ανσαριφάρντ στην κορυφή της επίθεσης και η τριάδα Μάριν, Μιραλάς, Φορτούνης πίσω τους, είναι ό,τι πιο δυνατό διαθέτει αυτή τη στιγμή ο Ολυμπιακός. Το δίδυμο Μποτία, Σισέ, παρά τις αρχικές σκέψεις του Γκαρσία, δεν πειράζεται. Το φορμαρισμένο δίδυμο της μεσαίας γραμμής, Ζιλέ-Ρομαό, ίσως έχει αλλαγές, επειδή ο Ισπανός προπονητής του Ολυμπιακού θέλει να δοκιμάσει τον Οτζίτζα-Οφόε, δίπλα στον Ρομαό. Ο Ζιλέ ίσως μετακινηθεί στη θέση του δεξιού μπακ, αντί του Φιγκέιρας που πήρε μεταγραφή στην Μπράγκα. Διαφορετικά, θα πάει δεξιά ο Ελαμπντελαουί και ο Ζιλέ θα μείνει στον πάγκο. Όμως σαν πολλοί μεσοεπιθετικοί ποδοσφαιριστές μαζεύονται στην ενδεκάδα του Ολυμπιακού και ο αγώνας θυμίζει ύποπτα το καταστροφικό Ολυμπιακός – Σπόρτινγκ Λισαβόνας του περασμένου Σεπτεμβρίου…

Η ΑΕΚ οφείλει να ρισκάρει περισσότερο. Στα δικά μας μάτια, η χρησιμοποίηση Βράνιες αντί Λαμπρόπουλου μοιάζει περισσότερο με ρίσκο, παρά με συνετή επιλογή. Ο Χριστοδουλόπουλος φαίνεται ότι θα μείνει αρχικά εκτός ενδεκάδας και ίσως μπει στο δεύτερο ημίχρονο για άσκηση περισσότερης πίεσης, ακόμη και μαζί με τον νεοαποκτηθέντα Νίκλας Χουλτ. Η ΑΕΚ μπορεί να σκοράρει στο δεύτερο ημίχρονο. Η νίκη της μοιάζει δύσκολη, ειδικά αν ο Ολυμπιακός βγάλει τρεξίματα, όμως είναι δύσκολο μεσοεπιθετικά να βρεθεί και πάλι σε τόσο φτωχή βραδιά, όπως στον πρώτο αγώνα του κυπέλλου Ελλάδος…

Ο Μανόλο Χιμένεθ έχει κατά νου να εξουδετερώσει το δυνατό πρώτο 20λεπτο που παραδοσιακά επιδιώκει ο Ολυμπιακός. Πιστεύουμε ότι γκολ θα μπουν στον αγώνα, αλλά αργότερα.

19:30 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΕΚ OVER 2,5 GOALS Winmasters GR @2,40 !!

19:30 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΕΚ GOAL/GOAL Winmasters GR @2,30 !!

Ειδικά στοιχήματα Winmasters:

19:30 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΕΚ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΘΑ ΣΚΟΡΑΡΕΙ: ΑΕΚ Winmasters GR @2,95

19:30 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΕΚ OVER 1,5 @Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ Winmasters GR @2,15

19:30 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΕΚ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΝΑ ΝΙΚΗΣΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΝΑ ΗΜΙΧΡΟΝΟ Winmasters GR @1,45