Ανοικτά κι επιθετικά η Χάμαρμπι

Ο αγώνας Χάμαρμπι – Τζουργκάρντεν είναι πάντα δύσκολη υπόθεση για τους γηπεδούχους κι ας είναι φέτος πολλά κλικ καλύτερη η Χάμαρμπι συγκριτικά με τα τελευταία χρόνια.

Πάντα η Τζουργκάρντεν σκοράρει στην έδρα της Χάμαρμπι. Πέρσι, βέβαια, ηττήθηκε με σκορ 3-1 και πρόπερσι με 4-2. Φέτος, που είναι σαφώς καλύτερη, κέρδισε και εκτός έδρας την Τζουργκάρντεν, με σκορ 2-1.

Το σκορ της νίκης στον πρώτο γύρο μπήκε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων κι ας είχε ισοφαρίσει η Τζουγκάρντεν με αμφισβητήσιμο πέναλτι…

Η Χάμαρμπι, κόντρα σε όλα τα αρχικά προγνωστικά, κυνηγά το πρωτάθλημα της Allsvenskan και έχει βασικό αντίπαλο την ΑΪΚ Στοκχόλμης. Η ΑΪΚ έχει 45 βαθμούς και η Χάμαρμπι 43. Έπεται η Νόρκεπινγκ, με 38, λίγο πιο μακριά.

Η Χάμαρμπι είναι 7 ματς αήττητη σε πρωτάθλημα και κύπελλο Σουηδίας. Στην αμέσως προηγούμενη αγωνιστική της Allsvenskan, κέρδισε με 3-2 στην έδρα της Νταλκούρντ.

Θέλει πολύ η Χάμαρμπι να κερδίσει την Τζουργκάρντεν και έχει το πλεονέκτημα ότι είναι φορμαρισμένη και πλήρης. Δεν αντιμετωπίζει προβλήματα απουσιών. Από την άλλη, η Τζουργκάρντεν έχει χάσει τον αμυντικό Γιάκομπ Ούνε-Λάρσον (φωτογραφία), που δεν θα αγωνιστεί.

Στο Tele2 Arena, αναμένεται η γηπεδούχος Χάμαρμπι να αγωνιστεί επιθετικά και άρα, περιμένουμε αρκετά γκολ στον αγώνα. Η Τζουργκάρντεν θα έχει κι εκείνη τις -σοβαρές- πιθανότητές της να σκοράρει!