Υψηλές βλέψεις για Μορντόβια Σαράνσκ και Τομ Τομσκ

Για την FNL της Ρωσίας, η Μορντόβια Σαράνσκ υποδέχεται στο εντυπωσιακό νεότευκτο γήπεδό της την Τομ Τομσκ.

Οι 2 ομάδες έχουν υψηλές βλέψεις. Δεν είναι μακριά οι σεζόν όπου αγωνίζονταν στην Premyer Ρωσίας και εκεί επιθυμούν να επιστρέψουν.

Η Μορντόβια Σαράνσκ δεν έχει ξεκινήσει και τόσο καλά τη σεζόν. Έχει συγκεντρώσει μόλις 12 βαθμούς σε 9 αγωνιστικές, αλλά επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα με τη νίκη με σκορ 1-0 κόντρα στη Λουχ Ενέργκια στο μακρινό Βλαδιβοστόκ.

Η διακοπή λόγω φιλικών αγώνων εθνικών ομάδων και UEFA Nations League αλλάζει λίγο το ρόστερ και των 2 ομάδων. Συν τοις άλλοις, η Μορντόβια Σαράνσκ χρειαζόταν και να συνέλθει από το μακρινό ταξίδι στο Βλαδιβοστόκ, σε εντελώς διαφορετική ζώνη ώρας!

Η φιλοξενούμενη Τομ Τομσκ, η οποία ηττήθηκε με 1-0 την τελευταία φορά που φιλοξενήθηκε στο Σαράνσκ από τη Μορντόβια, είναι πρωτοπόρος του πρωταθλήματος της FNL Ρωσίας. Στην αμέσως προηγούμενη αγωνιστική, η Τομ Τομσκ “έδειξε τα δόντια της”, κερδίζοντας εντός έδρας την ΣΚΑ Χαμπαρόφσκ, με το ευρύ 4-1. Η Τομ Τομσκ δεν κατέβασε το… πόδι από το γκάζι καθ’ όλο το 90λεπτο!

Στον αντίποδα, η γηπεδούχος Μορντόβια Σαράνσκ δυσκολεύεται λίγο στο νέο της γήπεδο, ειδικά αν ο αντίπαλος κλείνεται πίσω και δεν αφήνει διόδους να του επιτεθείς. Κάπως έτσι, στην αμέσως προηγούμενη εντός έδρας αναμέτρηση η ανταγωνιστική Τσερτάνοβο (έβδομη στη βαθμολογία) τη “χτύπησε” στην αντεπίθεση, της έβαλε 2 γκολ στο πρώτο ημίχρονο και πήρε την τελική νίκη με σκορ 2-1. Η Μορντόβια έβαλε το γκολ της τιμής και της προσπάθειας…

Η Τομ Τομσκ δεν αστειεύεται επιθετικά και αναμένεται να παρακολουθήσουμε ένα ανοικτό παιχνίδι στη Μορντόβια Αρένα του Σαράνσκ, με το στοίχημα over 2,5 goals να είναι πολύ πιθανό!