Ligue 1: Φουλ επίθεση το δόγμα στη Μονακό

Μονακό Ligue 1 Γαλλία

Το ντέρμπι ανάμεσα στη Μαρσέιγ και τη Μονακό στο κεκλεισμένων των θυρών λόγω της πανδημίας του κορωνοϊού Βελοντρόμ, κλέβει την παράσταση από το πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής της Ligue 1 Γαλλίας. Η Μονακό είναι φύσει επιθετική ομάδα και ακόμα κι αν η Μαρσέιγ έχει διάθεση για συντηρητικό παιχνίδι, οι Μονεγάσκοι μπορούν και μόνοι τους να φέρουν το Over.

Η Μαρσέιγ την Τετάρτη ηττήθηκε με 3-0 από τη Μάντσεστερ Σίτι στην Αγγλία και αποχαιρέτησε για φέτος την Ευρώπη, αφού δεν κατάφερε να αξιοποιήσει το δώρο της Πόρτο (2-0 τον Ολυμπιακό) και μοιραία τερμάτισε τελευταία στον τρίτο όμιλο του UEFA Champions League με ρεκόρ μία νίκη και 5 ήττες. Όλη η προσοχή της από εδώ και πέρα στρέφεται στη γαλλική Ligue 1, όπου στην τελευταία της υποχρέωση έκαμψε με 2-0 εκτός έδρας την αντίσταση της Νιμ και έφτασε τις πέντε διαδοχικές νίκες στην κατηγορία, ούσα στο -4 από την κορυφή, έχοντας και δύο παιχνίδια λιγότερα. Απόλυτα δίκαιη η επικράτησή της, πέτυχε και τα δύο τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο (57′, 84′). Η Μαρσέιγ σκοράρει για οκτώ σερί αγωνιστικές στη Ligue 1. Συνολικά έχει πετύχει 17 γκολ σε 11 αγωνιστικές. Διαθέτει μαζί με Παρί Σεν Ζερμέν και Λιλ την καλύτερη άμυνα με 9 τέρματα.

Η Μαρσέιγ σε 11 αγώνες στη Ligue 1 μετράει 3 Over 2,5 goals. Εντός έδρας έχει φέρει 2 Over 3,5 goals και 4 Goal/Goal. Τα 2 από τα 6 τελευταία παιχνίδια της Μαρσέιγ στο πρωτάθλημα έληξαν Over. Τα 3 από τα 6 τελευταία της παιχνίδια ολοκληρώθηκαν Goal/Goal. Παραμένει εκτός ο τραυματίας Ράντονιτς (εξτρέμ, 6 συμμετοχές).

Το σερί των τεσσάρων διαδοχικών νικών στο πρωτάθλημα τερματίστηκε στο Πιέρ Μορουά για τη Μονακό έπειτα από την ήττα της με τελικό σκορ 1-2 από τη Λιλ. Βρέθηκε να κυνηγάει από πολύ νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο (53′) για να δεχτεί και δεύτερο τέρμα δώδεκα λεπτά αργότερα (65′), το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τον Πελέγκρι στο φινάλε. Δεν ήταν χειρότερη σε απόδοση. Είχε την κατοχή στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς. Η Μονακό κάθε αγωνιστική γίνεται ολοένα και καλύτερη. Ο Νίκο Κόβατς αρχίζει σιγά σιγά να περνάει τη φιλοσοφία του στην ομάδα. Φουλ επίθεση το δόγμα των Μονεγάσκων, που βρίσκονται στην πέμπτη θέση, όντας στο -5 από την κορυφή.

Η Μονακό σε 13 αγώνες στη Ligue 1 μετράει 10 Over 2,5 goals. Εκτός έδρας έχει φέρει 3 Over 2,5 goals και 1 Over 4,5 goals. Μεταξύ άλλων μετράει και 4 Goal/Goal. Και τα 6 τελευταία παιχνίδια της Μονακό στο πρωτάθλημα έληξαν Over. Μάλιστα, τα 4 από τα 6 τελευταία συνδυάστηκαν με Goal/Goal. Παραμένει εκτός ο Σιντιμπέ (αμυντικός, 6 συμμετοχές).