OBOS-Ligaen: Άκρως ποιοτικές Ράουφος και Φρέντρικσταντ

Ράουφος

Ράουφος και Φρέντρικσταντ τίθενται αντιμέτωπες στο πιο ενδιαφέρον ματς στο πλαίσιο της εντέκατης αγωνιστικής της OBOS-Ligaen Νορβηγίας. Ανεβασμένες ψυχολογικά από τις νίκες που πέτυχαν κόντρα σε Μπρίνε και KFUM Όσλο αντίστοιχα, θέλουν να συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό. Τόσο η Ράουφος όσο και η Φρέντρικσταντ είναι άκρως ποιοτικές και συνήθως ανοίγουν τα παιχνίδια τους.

Η Ράουφος νίκησε 4-1 εντός έδρας την Μπρίνε στο πλαίσιο της προηγούμενης αγωνιστικής και έφτασε τις 3 σερί νίκες στο “NAMMO” που είναι η φετινή της δύναμη. Εκεί έχει συλλέξει τους 12 από τους 14 βαθμούς. Στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 2-1. Σκόραρε ακόμα 2 τέρματα στο 61′ και στις καθυστερήσεις. Ανέβηκε έτσι στην έκτη θέση και βλέπει πλέι-οφ. Εντός έδρας μετράει 4 νίκες και 1 ήττα. Είναι αξιοσημείωτο πως και τα 5 ματς εντός έδρας έληξαν over 2,5 goals.

Την καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος έχει η Ράουφος

Η Ράουφος σε 10 αγώνες στην OBOS-Ligaen μετράει 8 over 2,5 goals. Εντός έδρας έχει φέρει 5 over 2,5 goals και 3 over 3,5 goals. Επιπρόσθετα, έρχεται από 5 σερί over 2,5 goals ανεξαρτήτως έδρας στο πρωτάθλημα. Την καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος διαθέτει αυτή τη στιγμή η Ράουφος με τα 22 γκολ που έχει στο ενεργητικό της η ομάδα του Κρίστιαν Γιόνσεν.

Αναθάρρησε η Φρέντρικσταντ

Η Φρέντρικσταντ αναθάρρησε βαθμολογικά και ψυχολογικά από την πρώτη νίκη μετά από 5 αγώνες (3 ισοπαλίες και 2 ήττες), 2-1 την KFUM Όσλο εντός έδρας με ανατροπή, αφού στο ημίχρονο ήταν πίσω στο σκορ. Βρίσκεται στην τρίτη θέση, στο -2 από την άνοδο. Το ρεκόρ της έχει διαμορφωθεί πλέον στις 5 νίκες, 3 ισοπαλίες και 2 ήττες. Εκτός έδρας μετράει 2 νίκες, 2 ισοπαλίες και 1 ήττα, με γκολ 10-9. Και τα 5 ματς εκτός έδρας της Φρέντρικσταντ έληξαν Goal/Goal και over 2,5.

Η Φρέντρικσταντ σε 10 αγώνες στην OBOS-Ligaen μετράει 8 over 2,5 goals. Εκτός έδρας έχει φέρει 4 over 2,5 goals και 3 over 3,5 goals. Τα 4 από τα 6 πιο πρόσφατα παιχνίδια της ανεξαρτήτως έδρας στο πρωτάθλημα έληξαν over 2,5 goals. Επίσης, έχει την τρίτη καλύτερη επίθεση με 20 γκολ ενεργητικό. Εκτός οι Λίντστρεμ (μέσος, 5 συμμετοχές/1 γκολ) και Γιόχανσεν (επιθετικός, 5 συμμετοχές/2 γκολ).