Περήφανες έδρες, τριάδα για ταμείο – 7 φορές το ποντάρισμα

προγνωστικα στοιχημα bet3.GR Championship Αγγλίας stoixima blackburn Μπλακμπερν γκολ

Το εντός έδρας 1-1 επί της ΚΠΡ ήταν ό,τι καλύτερο μπορούσε να πάρει η Ντέρμπι Κάουντι για τη 19η αγωνιστική της Championship Αγγλίας. Παρότι προηγήθηκε, δέχτηκε την ισοφάριση σ’ ένα κρίσιμο χρονικά σημείο με απροσδόκητο τρόπο: Πέναλτι στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου. Έπεσε η αυτοπεποίθηση της ομάδας και η ΚΠΡ, ως ανώτερη, ούτως ή άλλιως, ομάδα, πήρε τα ηνία του αγώνα. Η Ντέρμπι Κάουντι διέσωσε την ισοπαλία παίζοντας αμυντικά κι ενώ η ΚΠΡ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Η Ντέρμπι Κάουντι πηγαίνει τώρα στο Ίγουντ Παρκ για να αντιμετωπίσει την Μπλάκμπερν ενώ εκτός έδρας έχει στο πρωτάθλημα 4 συνεχόμενες ήττες με μηδέν γκολ υπέρ της: Φούλαμ 3-0, Νότιγχαμ Φόρεστ 1-0, Χαλ 2-0, Τσάρλτον 3-0 και 9 σερί εκτός έδρας αγώνες χωρίς νίκη.

• “Νοσοκομείο” η Ντέρμπι Κάουντι, συνεχίζουν να προστίθενται απώλειες παικτών (και ο βασικός τερματοφύλακας πλέον!)

Η Ντέρμπι Κάουντι, άλλωστε, υποφέρει από την έλλειψη πολλών βασικών παικτών και αυτό το στοιχείο αναμφισβήτητα κάνει την ομάδα πολύ πιο εύθραυστη. Οι αμυντικοί Γκρεμ Σίνι και Κρίστιαν Μπέλικ, οι μέσοι Μάθιου Κλαρκ, Ικέτσι Άνια, Λιούι Σίμπλι, Τομ Χαντλστόουν ο φορ Μέισον Μπένετ και ο βασικός τερματοφύλακας Κέλε Ρος έχουν τεθεί νοκ-άουτ. Η Ντέρμπι Κάουντι έχει συνηθίσει να παίζει χωρίς τους περισσότερους, εσχάτως προστέθηκαν οι 3 τελευταίοι, αλλά η ομάδα δεν παύει να έχει χάσει μέρος της δυναμικής της. Η γηπεδούχος Μπλάκμπερν δεν έχει νέες απουσίες, παρά μόνο τις μακροχρόνιες των Τζόι Γκρέισον (μέσος) και Σαμ Χαρτ (μπακ). Η Μπλάκμπερν βρίσκει τον τρόπο να παίρνει νίκες. Ήταν πολύ αποτελεσματική στην έδρα της Στόουκ και πήρε το “τρίποντο” με σκορ 2-1, κάτι που ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη των Ρόδων στην Championship Αγγλίας και τέταρτη στους τελευταίους 5 αγώνες.

17:00 ΜΠΛΑΚΜΠΕΡΝ – ΝΤΕΡΜΠΙ ΚΑΟΥΝΤΙ 1 novibet stixima online stoixima 2,01

Πολύ βελτιωμένες ήταν οι τελευταίες εμφανίσεις της Ντιναμό Βουκουρεστίου στη Liga I Ρουμανίας, που έφεραν ισάριθμες εντός έδρας νίκες: Πολιτέκνικα Ιασίου με 1-0, Τσίντια Ταργκοβίστε με 4-1. Η ομάδα του μπαρουτοκαπνισμένου Ντούσαν Ούριν ανέβηκε πλέον στην έβδομη θέση του βαθμολογικού πίνακα και βλέπει ξεκάθαρα προς την προοπτική των πλέι-οφ (και όχι των πλέι-άουτ). Το παρατεταμένο ντεφορμάρισμα του Ρόμπερτ Μολντοβεάνου έκανε τον Ούριν να εμπιστευτεί τον -ψηλότερο- Ντάνιελ Πόπα. Ο Πόπα ήταν καλός, αλλά στα 2 νικηφόρα ματς, τη διαφορά την έκανε ο Σέρβος στράικερ Σλάβκο Πέροβιτς. Σπουδαίες λύσεις δείχνει έτοιμος να δώσει και ο περιφερειακός επιθετικός Μοντίνι: Έπαιξε 4 λεπτά και πρόλαβε να σκοράρει ενάντια στην Τσίντια Ταργκοβίστε. Η Ντιναμό Βουκουρεστίου συμπλήρωσε 4 αγώνες αήττητη, συμπεριλαμβανομένου και του αγώνα κόντρα στην πρωτοπόρο CFR Κλουζ και το κλίμα γίνεται ολοένα και καλύτερο!

• Αήττητη η Ντιναμό Βουκουρεστίου επί της Χέρμανσταντ σε κάθε έδρα

Ενόψει της αναμέτρησης στην έδρα της Χέρμανσταντ, για την Ντιναμό Βουκουρεστίου επιστρέφει και ο Κροάτης χαφ Φίλιπ Μέρζλιακ. Ο Ούριν έχει πλέον όλα του τα “όπλα” στη διάθεσή του! Η Χέρμανσταντ μετρά 6 ισοπαλίες στα 8 τελευταία ματς που έχει δώσει στη Liga I Ρουμανίας, οι 4 με σκορ 1-1, οι άλλες 2 με 0-0. Όσο περνούν οι αγώνες, ο τρόπος που παίζει η Χέρμανσταντ γίνεται όλο και πιο προβλέψιμος και απλά οι άλλες ομάδες προσπαθούν να διασπάσουν την πολυπρόσωπη άμυνά της, με διπλή ζώνη. Σημαντικό πλήγμα για τις προσπάθειες κόντρα επίθεσης είναι ο τραυματισμός του μεσοεπιθετικού Αλεξάντρου Βόντα. Ούτε ο Κροάτης φορ Στιέπαν Πλαζόνια είναι έτοιμος για ολόκληρο 90λεπτο. Πιθανότατα θα μπει ως αλλαγή από τον πάγκο, αν χρειαστεί. Η Ντιναμό Βουκουρεστίου πήρε ισοπαλία στο Σίμπιου (έδρα της Χέρμανσταντ) 2 φορές πέρσι (1-1, 0-0), στο γήπεδό της έχει 3 στις 3 νίκες (2-1, 2-0, 3-0). Το πιο πρόσφατο 3-0 ήταν για τον φετινό πρώτο γύρο πρωταθλήματος. Η Ντιναμό Βουκουρεστίου έχει κι αυτή τη φορά τον πρώτο λόγο.

20:30 ΧΕΡΜΑΝΣΤΑΝΤ – ΝΤΙΝΑΜΟ ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ 2 novibet stixima online stoixima 2,35 Ψηλότερα από παντού!

Λόγω κακοκαιρίας αναβλήθηκε την περασμένη εβδομάδα ο αγώνας της Μονακό με την Παρί Σεν Ζερμέν, αναβλήθηκε για τον ίδιο λόγο και η μεσοβδόμαδη εντός έδρας αναμέτρηση της Ανζέ κόντρα στη Ρεμς. Την ίδια ημέρα, η Μονακό επικρατούσε με 2-1 στην έδρα της ουραγού Τουλούζ. Το γκολ του Μπεν Γιεντέρ ήρθε αβανταδόρικα με πέναλτι μόλις στο πέμπτο λεπτό του αγώνα, αλλά η Μονακό έδειξε και πάλι προβλήματα στην κυκλοφορία της μπάλας και στο αβίαστο λάθος. Ο Γιάγια Σανογκό ισοφάρισε κι αυτός από τα 11 μέτρα. Όμως στο δεύτερο ημίχρονο, η Μονακό “ξύπνησε” και έπαιξε καλύτερα. Πήρε τη νίκη με γκολ του Ζέλσον Μάρτινς στο 84′. Στον εντός έδρας αγώνα κόντρα στην Αμιάν, επιστρέφει ο αμυντικός Μπέντζαμιν Χένριχς και ο φορ Ισλάμ Σλιμανί. Επίσης, γάντια βασικού αναμένεται να πάρει και πάλι ο Ντιέγκο Μπενάλιο, που ξεπέρασε τον τραυματισμό του. Τώρα που φάνηκε ένα -τουλάχιστον- μέρος από τις δυνατότητες της ομάδας, στη Μονακό έχει επανέλθει η αισιοδοξία!

• Αλλάζει το κλίμα στη Μονακό, επιστρέφουν 3 βασικοί: Χένριχς, Μπενάλιο και Σλιμανί

Πράγματι, το momentum είναι εξαιρετικά ευνοϊκό για δεύτερη συνεχόμενη νίκη. Πρώτον και κύριον, η Μονακό προέρχεται από καλή εμφάνιση (έστω και κόντρα στην ουραγό της Ligue 1) κι επίσης, έχει αποδείξει ότι γνωρίζει πώς να αξιοποιεί το Λουί Ντε: 3-1 τη Νις, 4-1 την Μπρεστ, 3-2 τη Ρεν, 2-1 τη Λιόν (για το Coupe de la Ligue), 1-0 την Ντιζόν. Στη συνολική προϊστορία κόντρα στην Αμιάν, οι Μονεγάσκοι έχουν ξεκάθαρο προβάδισμα. Πέρσι κέρδισαν στο Λουί Ντε, με σκορ 2-0, στο ρελαντί. Η Αμιάν παλεύει για την παραμονή της και ως επί το πλείστον, αγωνίζεται παθητικά. Μετράει 3 σερί ήττες στο πρωτάθλημα, με συνολικό παθητικό που τρομάζει: 11 γκολ! Επιστρέφει ο Κολομβιανός Χουάν Οτέρο στα άκρα της επίθεσης, δεν προλαβαίνουν οι Πρινς Γκουανό (δεξιός μπακ) και Σαμάν Γκοντός (πλάγιος επιθετικός). Έτσι κι αλλιώς, ο Γκοντός εξακολουθεί να είναι και τιμωρημένος. Η Μονακό είναι ξεκάθαρα το φαβορί για την αναμέτρηση, αλλά εξίσου πιθανό είναι να έχουμε ένα μεγάλο σκορ στον αγώνα ή και ένα goal/goal.

21:00 ΜΟΝΑΚΟ – ΑΜΙΑΝ 1 novibet stixima online stoixima 1,47