Προκριματικά Euro 2020: Από το ημίχρονο η Ελβετία

Η Ελβετία αναζητά δύο νίκες σε ισάριθμα ματς στον τέταρτο όμιλο για να προκριθεί στα τελικά του Euro 2020 δίχως να εξαρτάται από τα υπόλοιπα αποτελέσματα. Τη μία από τις δύο νίκες που χρειάζεται καλείται να τη βρει στο εντός έδρας ματς κόντρα στη Γεωργία. Οι Ελβετοί είναι κλάσεις ανώτεροι, θα μπουν με το μαχαίρι στα δόντια και πιθανώς να “καθαρίσουν” με την υπόθεση τρίποντο από το ημίχρονο.

Η Ελβετία βρίσκεται στην τρίτη θέση του τετάρτου ομίλου με απολογισμό 3 νίκες, 2 ισοπαλίες και μία ήττα. Στον τελευταίο αγώνα επικράτησε 2-0 εντός έδρας της Ιρλανδίας. Δίκαιη η νίκη της. Μπήκε δυνατά από το ξεκίνημα ανοίγοντας το σκορ στο 16′. Στο 76′ απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα, ένα λεπτό αργότερα έχασε πέναλτι και στο 93′ διπλασίασε τα τέρματά της. Βρίσκεται στο -1 από τη δυάδα. Η πρόκριση βρίσκεται στα χέρια της, καθώς στις δύο τελευταίες αγωνιστικές έχει εύκολο πρόγραμμα (Γεωργία, Γιβραλτάρ) με το 2 στα 2 να μοιάζει κάτι παραπάνω από σίγουρο. Παραμένει εκτός το μεγάλο αστέρι ο μεσοεπιθετικός Σακίρι, ο οποίος έχει πάρει μόλις 25 λεπτά συμμετοχής φέτος στην Λίβερπουλ. Επέστρεψε στην αποστολή ο φορ Αγιέτι (Γουέστ Χαμ).

• Στον πρώτο γύρο (23 Μαρτίου): Γεωργία – Ελβετία 0-2

Πέντε βαθμούς αποκόμισε στην τελευταία τριάδα αγώνων η Γεωργία και αποκλείστηκε, αν κι έχει κι άλλο δρόμο πρόκρισης, μέσω του Nations League. Στον τελευταίο αγώνα νίκησε 3-2 το Γιβραλτάρ εκτός έδρας. Ήταν καλή μόνο στο πρώτο ημίχρονο, σκοράροντας δις (10′, 21′). Στο δεύτερο ημίχρονο χαλάρωσε και το πλήρωσε αφού ισοφαρίστηκε (66′, 74′), πήρε όμως τη νίκη με γκολ στο 84′. Εκτός έδρας μετράει μία νίκη και 2 ήττες. Παραμένει αμφίβολος ο μπακ Ταμπίτζε.
21:45 ΕΛΒΕΤΙΑ – ΓΕΩΡΓΙΑ  1 ΗΜΙΧΡΟΝΟ/1 ΤΕΛΙΚΟ  novibet stixima online stoixima 1,57

Για τον δέκατο όμιλο (όμιλο της Ελλάδας) η Φινλανδία υποδέχεται το Λιχτενστάιν στην Τέλια 5G Αρένα του Ελσίνκι. Η Φινλανδία με νίκη απόψε επί του Λιχτενστάιν, προκρίνεται στην τελική φάση του Euro 2020. Το κλίμα όπως είναι φυσικό είναι πανηγυρικό στο εσωτερικό της. Την προηγούμενη αγωνιστική επικράτησε εύκολα και απλά 3-0 της Αρμενίας εντός, με τον Πούκι να σκοράρει δις. Δεύτερη καλύτερη άμυνα του ομίλου με 8 γκολ παθητικό. Εντός έδρας έχει ρεκόρ 3 νίκες και μία ήττα. Επέστρεψαν στην αποστολή από τραυματισμούς οι μπακ Αραγιούρι (Πάφος) και Λαμ (Τσβόλε).

• Στον πρώτο γύρο (11 Ιουνίου): Λιχτενστάιν – Φινλανδία 0-2

Το Λιχτενστάιν είναι ουραγός του ομίλου έχοντας συγκεντρώσει μόλις δύο βαθμούς σε οκτώ αγώνες (2 ισοπαλίες και 6 ήττες). Την προηγούμενη αγωνιστική ηττήθηκε εντός έδρας με 5-0 από την Ιταλία. Δέχτηκε τα 4 από τα 5 γκολ στο τελευταίο 20λεπτο. Διαθέτει τη χειρότερη επίθεση (2 γκολ ενεργητικό) και άμυνα (25 γκολ παθητικό) του ομίλου. Εκτός ο σημαντικός αμυντικός Κάουφμαν, απέχει καιρό ο πολύτιμος μεσοεπιθετικός Μάρσελ Μπίχελ.
19:00 ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ – ΛΙΧΤΕΝΣΤΑΪΝ  OVER 3,5 GOALS  novibet stixima online stoixima 1,99

Για τον ίδιο όμιλο στο Στάδιο Μπιλίνο Πόλγιε της Ζένιτσας η Βοσνία-Ερζεγοβίνη υποδέχεται την Ιταλία. Η Βοσνία-Ερζεγοβίνη πραγματοποιεί απογοητευτική πορεία στα προκριματικά βρισκόμενη στην τέταρτη θέση με απολογισμό 3 νίκες, μία ισοπαλία και 4 ήττες. Θα αρκεστεί στα μπαράζ του Μαρτίου στο Nations League. Στο τελευταίο παιχνίδι έκανε κάκιστη εμφάνιση με την Ελλάδα, ηττήθηκε με το κολακευτικό 2-1 και θα πρέπει να λέει και ευχαριστώ που δεν διασύρθηκε (25-5 οι τελικές). Βαρύ το κλίμα για τον τεχνικό Προσινέτσκι, ο οποίος παραμένει στον πάγκο. Αήττητη εντός έδρας (3 νίκες και μία ισοπαλία). Επέστρεψε στην αποστολή το βαρύ πυροβολικό Έντιν Τζέκο.

• Στον πρώτο γύρο (11 Ιουνίου): Ιταλία – Βοσνία-Ερζεγοβίνη 2-1

Εκπληκτική η παρουσία της Ιταλίας, έχει 8/8 νίκες και φυσικά η πρόκριση στην τελική φάση του Euro 2020 είναι εξασφαλισμένη. Στα παιχνίδια με Βοσνία-Ερζεγοβίνη και Αρμενία θα κυνηγήσει το 10/10. Την προηγούμενη αγωνιστική νίκησε 5-0 το Λιχτενστάιν εκτός με τα 4 από τα 5 γκολ να τα σημειώνει στο τελευταίο 20λεπτο. Ο Ρομπέρτο Μαντσίνι θέλει το 10/10, για να τεθεί η Ιταλία επικεφαλής ομίλου στην κλήρωση της τελικής φάσης. Για πρώτη φορά κλήθηκαν στην αποστολή ο στόπερ Τσιστάνα, ο χαφ Καστροβίλι και ο εξτρέμ Ορσολίνι.
21:45 ΒΟΣΝΙΑ-ΕΡΖΕΓΟΒΙΝΗ – ΙΤΑΛΙΑ   novibet stixima online stoixima 2,25

Τώρα πτώσεις αποδόσεων και σε over/under & goal/goal – no goal στις Live Μεταβολές του livetoday.gr. Μην περιμένεις! Προχώρησε στη δωρεάν εγγραφή