3. Liga: Μπορεί τη νίκη η Κότμπους

Η Κότμπους υποδέχεται την Χάλεσερ για την εντέκατη αγωνιστική της 3. Liga της Γερμανίας και μπορεί να πάρει τη νίκη εκμεταλλευόμενη την αήττητη έδρα της. Το συγκεκριμένο ματς αποτελεί ντέρμπι της Ανατολικής Γερμανίας.

Επιστροφή στις νίκες για την Κότμπους έπειτα από δύο μηνές. H ομάδα του Βόλιτζ επικράτησε εντός έδρας με 2-1 της Τσβίκαου, παίρνοντας βαθιά βαθμολογική ανάσα. Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ (24′), ισοφάρισε στο τέλος του ημιχρόνου με τον Φρέιτας (45′) και με τον Μάμπα (60′) έφτασε στο πολυπόθητο τρίποντο, το πρώτο από τις 5 Αυγούστου όταν και είχε επικρατήσει της Βέχεν.

Η Κότμπους έπειτα από αυτή τη νίκη πήρε ψυχολογία και με άλλον αέρα θα υποδεχτεί την Χάλεσερ. Σύμμαχος της Κότμπους στην προσπάθεια που θα καταβάλει για νέο τρίποντο αποτελεί η έδρα της, καθώς εκει παραμένει αήττητη με 2 νίκες και 3 ισοπαλίες. Στα θετικά για τον κόουτς Βόλιτζ η επιστροφή του στόπερ και αρχηγού Στάιν που εξέτισε την τιμωρία του. Αντίθετα, παραμένουν τραυματίες οι χαφ Κρούζε, Στανέζε, Γκάισλερ και ο φορ Σαϊντχάουερ.

Η αναβολή των δύο αγώνων της το προηγούμενο διάστημα έβγαλε εκτός ρυθμού την Χάλεσερ με αποτέλεσμα την Κυριακή να ηττηθεί εκτός έδρας με 2-0 από τη Βέχεν. Το παιχνίδι ξεκίνησε στραβά από την αρχή όταν αναγκάστηκε μόλις από το 15′ να συνεχίσει με 10 παίκτες λόγω της αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Γκουτάου και δύο λεπτά αργότερα δέχθηκε το πρώτο γκολ. Το τελικό εις βάρος της σκορ διαμορφώθηκε στο 89′ με τέρμα του Μπράντστετερ με τους γηπεδούχους να ολοκληρώνουν και αυτοί το ματς με 10 από το 72′.

Η Χάλεσερ βρίσκεται μόλις ένα βαθμό πάνω στην βαθμολογία από την Κότμπους. Στα τελευταία 6 παιχνίδια της μετρά 3 νίκες, μία ισοπαλία και 2 ήττες. Εκτός έδρας δεν τα πηγαίνει καλά, μετρώντας 3 ήττες σε 5 ματς. Απέναντι στην Κότμπους δεν θα αγωνιστεί ο τιμωρημένος εξτρέμ Γκουτάου. Αντίθετα, επιστρέφει αφού εξέτισε ο εξτρέμ Μανού.