3. Liga Γερμανίας: Αποδίδει καλύτερα εκτός έδρας η Μόναχο 1860

Μόναχο 1860 Γερμανία

Ντιναμό Δρέσδης και Μόναχο 1860 είναι από τα φαβορί για την άνοδο και η μεταξύ τους κόντρα στο πλαίσιο της δέκατης αγωνιστικής της 3. Liga Γερμανίας συγκεντρώνει τα βλέμματα. Εντούτοις και με λίγη δόση ρίσκου, θα ποντάρουμε στο διπλό καθώς η Μόναχο 1860 αποδίδει καλύτερα μακριά από την έδρα της. Φυσικά, ο αγώνας διεξάγεται κεκλεισμένων των θυρών.

Η Ντιναμό Δρέσδης την προηγούμενη αγωνιστική ηττήθηκε εκτός έδρας 2-1 από τη Σααρμπρίκεν. Ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε στο 17′ με τον μέσο Νταφέρνερ, εντούτοις δέχτηκε την ισοφάριση στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45+1′). Στο δεύτερο ημίχρονο είχε ελαφρώς την υπεροχή δίχως όμως να καταφέρει να απειλήσει την αντίπαλη περιοχή. Πλήρωσε μια στιγμή αδράνειας στο φινάλε δεχόμενη το καταδικαστικό τέρμα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Τρίτη ήττα στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος για την Ντιναμό Δρέσδης η οποία θα επιδιώξει να ρεφάρει στη μάχη κόντρα στη Μόναχο 1860.

Η Ντιναμό Δρέσδης βρίσκεται στην όγδοη θέση του βαθμολογικού πίνακα με απολογισμό 4 νίκες, μία ισοπαλία και 4 ήττες. Έχει χάσει σημαντικό έδαφος στη μάχη της ανόδου (-4) και δεν έχει την πολυτέλεια για άλλες απώλειες έστω κι αν ακόμη είναι νωρίς. Εντός έδρας μετράει 2 νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα. Σκόραρε και στα 4 εντός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα. Τα 2 από τα 4 εντός έδρας έληξαν Over 2,5 & Goal/Goal.

Η Μόναχο 1860 ξεμπούκωσε την προηγούμενη αγωνιστική συντρίβοντας εντός έδρας με 6-1 τη Χάλεσερ. Μεγάλος πρωταγωνιστής για το σύνολο του Κόλνερ ο αμυντικός χαφ Ντρέσελ ο οποίος πέτυχε τέσσερα γκολ. Η Μόναχο 1860 παρά την εμφατική νίκη της δεν έπιασε κάποια σπουδαία απόδοση, απλά ήταν άκρως αποτελεσματική στην επίθεση. Έχει 3 νίκες, μία ισοπαλία και 2 ήττες στα 6 τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα.

Η Μόναχο 1860 βρίσκεται στη δεύτερη θέση της κατάταξης και σε τροχιά απευθείας ανόδου, που είναι και ο μεγάλος στόχος. Εκτός έδρας είναι αήττητη σε σύνολο τεσσάρων αγώνων (3 νίκες και μία ισοπαλία). Πολύ δυνατή μεσοεπιθετικά, διαθέτει την καλύτερη επίθεση της κατηγορίας με 20 γκολ ενεργητικό. Σκόραρε και στα 4 εκτός έδρας παιχνίδια στη 3. Liga.