Αήττητη από το 2003 στο Σαουθάμπτον η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ Μπρούνο Φερνάντες

Το πρώτο χρονικά παιχνίδι της ημέρας για τη δέκατη αγωνιστική της αγγλικής Premier League είναι αυτό ανάμεσα στη Σαουθάμπτον και τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο κεκλεισμένων των θυρών λόγω της πανδημίας του κορωνοϊού Σεντ Μέριζ Στάντιουμ. Έστω κι αν το έργο της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ θα είναι πολύ δύσκολο, θεωρούμε ότι μπορεί να φτάσει στην κατάκτηση των τριών βαθμών σε μία έδρα όπου έχει να ηττηθεί από το 2003.

Η Σαουθάμπτον πραγματοποιεί εκκωφαντική πορεία στη φετινή Premier League, ούσα στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 5 νίκες, 2 ισοπαλίες και 2 ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική απέσπασε ισοπαλία 1-1 από τη Γουλβς στο Μολινό και συμπλήρωσε 7 αγωνιστικές αήττητη (5 νίκες και 2 ισοπαλίες). Στο πρώτο ημίχρονο υστέρησε σε απόδοση της αντιπάλου της με τον ΜακΚάρθι να σώζει σε τρεις περιπτώσεις τους Αγίους, οι οποίοι στο δεύτερο ημίχρονο πήραν προβάδισμα στο 58′ με τον Γουόλκοτ, σε ένα ιστορικό γκολ για τον Άγγλο αφού ήταν το πρώτο του με τη φανέλα της Σαουθάμπτον από τον Δεκέμβριο του 2005. Ωστόσο, αυτό το γκολ δεν αποδείχθηκε και τυχερό με τους γηπεδούχους να φέρνουν το παιχνίδι στα ίσια στο 75′.

Ο Ραλφ Χάζενχουτλ κάνει εξαιρετική δουλειά στη Σαουθάμπτον η οποία αποτυπώνεται στο χορτάρι. Έχει δημιουργήσει ένα σκληρό σύνολο που δύσκολα χάνει και είναι σίγουρο ότι αν συνεχίσει σε αυτό τον ρυθμό έχει μεγάλες πιθανότητες για διάκριση στο φετινό πρωτάθλημα. Η Σαουθάμπτον προέρχεται από τρεις σερί νίκες στο γήπεδό της στην Premier League έχοντας ηττηθεί εκεί μόνο από την Τότεναμ. Δεν έχει πάντως καλή παράδοση ως γηπεδούχος κόντρα στην τωρινή της αντίπαλο αφού η τελευταία της νίκη επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ καταγράφηκε τον Αύγουστο του 2003 (1-0). Παραμένει εκτός ο αναντικατάστατος Ινγκς (φορ, 7 συμμετοχές/5 γκολ).

Το κλίμα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχει βελτιωθεί το τελευταίο διάστημα απόρροια των τριών διαδοχικών νικών σε όλες τις διοργανώσεις. Οι Κόκκινοι Διάβολοι διέλυσαν με 4-1 την Μπασακσεχίρ στο Όλντ Τράφορντ το βράδυ της περασμένης Τρίτης και βρίσκονται πλέον μία ανάσα από την πρόκριση στη φάση των 16 του Champions League. Το σύνολο του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ, ο οποίος αισθάνεται πλέον πιο άνετα στον πάγκο, ήταν εντυπωσιακό για ένα ημίχρονο, εγκλωβίζοντας με το παιχνίδι του τους φιλοξενούμενους. Λίγα εικοσιτετράωρα νωρίτερα χρειάστηκε ένα πέναλτι του Μπρούνο Φερνάντες (φωτογραφία) στο 56′ για να κάμψει με 1-0 εντός έδρας την αντίσταση της αξιόμαχης Γουέστ Μπρόμγουϊτς Άλμπιον και να πανηγυρίσει τη δεύτερη διαδοχική της νίκη στην Premier League.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν έχει περιθώρια για άλλες γκέλες εντός των συνόρων αφού έχει ήδη χάσει πολύτιμο έδαφος στη μάχη της τετράδας (-5), ενώ έχει απομακρυνθεί αρκετά και από την κορυφή (-7). Εκτός έδρας μετράει 3/3 νίκες στο πρωτάθλημα με επιμέρους σκορ 10-4. Έχει τρομερή παράδοση στο Σαουθάμπτον, ούσα αήττητη στις 12 τελευταίες επισκέψεις της σε πρωτάθλημα και Κύπελλο Αγγλίας (8 νίκες και 4 ισοπαλίες).