Allsvenskan: Δεν δίνει δικαιώματα στη Στοκχόλμη η Τζουγκάρντεν

Τζουγκάρντεν

Στην Allsvenskan Σουηδίας απόψε (20:00) η Τζουγκάρντεν υποδέχεται την Έλφσμποργκ στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής. Η ήττα από την ΑΪΚ πόνεσε τη Τζουγκάρντεν, που παλεύει για τον τίτλο και που γενικώς δεν δίνει δικαιώματα στη Στοκχόλμη. Η Έλφσμποργκ είναι καλή ομάδα, όμως εκτός έδρας δυσκολεύεται.

Η Τζουγκάρντεν την προηγούμενη αγωνιστική ηττήθηκε 1-0 εκτός έδρας από την ΑΪΚ Στοκχόλμης στο ντέρμπι των “διδύμων”. Έμεινε με 10 παίκτες στο 11′, δέχθηκε το γκολ στο 45+2′, είχε την υπεροχή και ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ ζήτησε πέναλτι στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης. Με αυτό το αποτέλεσμα μπήκε τέλος σε αήττητο σερί τεσσάρων αγώνων (3 νίκες και μία ισοπαλία). Στις 14 τελευταίες αγωνιστικές υπέστη μόλις 3 ήττες (8 νίκες, 3 ισοπαλίες και 3 ήττες).

Ισχυρή εντός έδρας η Τζουγκάρντεν

Η Τζουγκάρντεν συγκατοικεί στην κορυφή με τη συντοπίτισσα ΑΪΚ Στοκχόλμης, έχοντας συγκεντρώσει 44 βαθμούς σε 22 αγωνιστικές (13 νίκες, 5 ισοπαλίες και 4 ήττες ρεκόρ). Εντός έδρας είναι ισχυρή και αποτελεσματική μετρώντας 8 νίκες, 2 ισοπαλίες και μία ήττα. Προέρχεται μάλιστα από 2 σερί εντός έδρας νίκες και αήττητο τριών αναμετρήσεων (2 νίκες και μία ισοπαλία). Διαθέτει μεταξύ άλλων την καλύτερη άμυνα στην Allsvenskan με 18 γκολ παθητικό. Στο αγωνιστικό κομμάτι, θα παραταχθεί χωρίς τον τιμωρημένο Ράσμους Σούλερ (μέσος, 21 συμμετοχές, 1 ασίστ).

Επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα η Έλφσμποργκ

Η Έλφσμποργκ, μετά από 3 σερί ήττες, επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, νικώντας 1-0 εντός έδρας την Γκέτεμποργκ στο ντέρμπι της Δυτικής Ακτής. Είχε την υπεροχή σε όλο το παιχνίδι, δεν απειλήθηκε καθόλου, σκόραρε στο 39′ και είχε δοκάρι στο δεύτερο ημίχρονο. Στις 6 τελευταίες αγωνιστικές έχει ρεκόρ 3 νίκες και 3 ήττες. Μόλις στις 2 από τις 6 αυτές περιπτώσεις διατήρησε ανέπαφη την εστία της.

Η Έλφσμποργκ βρίσκεται στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Allsvenskan Σουηδίας με 39 βαθμούς σε 22 αγωνιστικές (12 νίκες, 3 ισοπαλίες και 7 ήττες), στο -2 από το ευρωπαϊκό εισιτήριο. Εκτός έδρας παρουσιάζεται ασταθής (5 νίκες, μία ισοπαλία και 4 ήττες). Μάλιστα, προέρχεται από 2 διαδοχικές εκτός έδρας ήττες με συντελεστή τερμάτων 1-7. Στο αγωνιστικό κομμάτι, παραμένει τιμωρημένος ο Τιμ Ρένινγκ (τερματοφύλακας, 21 συμμετοχές).