Brasileirao: Φορμαρισμένη και με την ψυχολογία στα ύψη η Ατλέτικο Μινέιρο

Ατλέτικο Μινέιρο Χουλκ

Η Ατλέτικο Μινέιρο αντιμετωπίζει εντός έδρας την Μπαΐα για την 13η αγωνιστική του Brasileirao. Φορμαρισμένη και με την ψυχολογία στα ύψη η Ατλέτικο Μινέιρο. Αντίθετα, η Μπαΐα δεν έχει σταθερότητα στην απόδοσή της, ενώ έρχεται από βαριά εντός έδρας ήττα από τη Φλαμένγκο.

5 σερί νίκες στο Brasileirao μετράει η Ατλέτικο Μινέιρο

Σε πελάγη ευτυχίας πλέουν άπαντες στην Ατλέτικο Μινέιρο μετά την πρόκριση στα προημιτελικά του Copa Libertadores σε βάρος της Μπόκα Τζούνιορς στη διαδικασία των πέναλτι (0-0 κανονική διάρκεια αγώνα). Και πάλι βέβαια ευνοήθηκε σε μια αμφισβητούμενη φάση με ακυρωθέν γκολ στο 63′ των Αργεντινών. Η Ατλέτικο Μινέιρο επικράτησε 2-1 εκτός έδρας της Κορίνθιανς στο τελευταίο παιχνίδι της χρονικά στο Brasileirao και έφτασε τις 5 σερί νίκες στο πρωτάθλημα. Στο ημίχρονο ήταν πίσω με 1-0, για να φτάσει στην ανατροπή με 2 γκολ του επιθετικού Χουλκ (φωτογραφία) στο 65′ και στο 87′.

Η Ατλέτικο Μινέιρο βρίσκεται στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα του Brasileirao και στο -3 από την κορυφή. Το ρεκόρ της έχει διαμορφωθεί πλέον στις 8 νίκες, 1 ισοπαλία και 3 ήττες. Εντός έδρας μετράει 3 νίκες, 1 ισοπαλία και 1 ήττα. Είναι αξιοσημείωτο το γεγονός πώς μόλις 1 ήττα έχει υποστεί η Ατλέτικο Μινέιρο στα 24 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις (18 νίκες, 5 ισοπαλίες και 1 ήττα). Σε διεθνείς υποχρεώσεις ο Αράνα (μπακ, 8 συμμετοχές). Τραυματίες οι Ντα Σίλβα (μέσος, 7 συμμετοχές), Κένο (επιθετικός, 5 συμμετοχές).

4 ήττες στις 6 τελευταίες αγωνιστικές μετράει η Μπαΐα

Η Μπαΐα διέρχεται μία αγωνιστική κρίση μετρώντας 4 ήττες στις 6 τελευταίες αγωνιστικές. Διασυρμό υπέστη από τη Φλαμένγκο, από την οποία ηττήθηκε με το βαρύ 5-0 εντός έδρας στο τελευταίο παιχνίδι της χρονικά στο πρωτάθλημα. Στο ημίχρονο ήταν πίσω με 2-0. Κατέρρευσε ολοκληρωτικά στο δεύτερο 45λεπτο, δεχόμενη ακόμα 3 γκολ από το 62′ και μετά. Μακράν η χειρότερη φετινή της εμφάνιση. Έχει ξεμείνει με μόλις 3 νίκες στις 10 τελευταίες αγωνιστικές (5 ήττες).

Η Μπαΐα βρίσκεται στην όγδοη θέση του βαθμολογικού πίνακα του Brasileirao με ρεκόρ 5 νίκες, 2 ισοπαλίες και 5 ήττες. Εκτός έδρας μετράει 2 νίκες, 1 ισοπαλία και 2 ήττες. Έχει τη δεύτερη χειρότερη άμυνα του πρωταθλήματος με 19 γκολ παθητικό. Δεν έχουν αναφερθεί νεότερα αγωνιστικά προβλήματα.