Δεν συγχωρεί απουσίες στην έδρα της η Οσμανλισπόρ

Μετά από 3 διαδοχικές νίκες στο γήπεδό της και 7 αγώνες αήττητη εντός έδρας, η Οσμανλισπόρ έδειξε ότι βρίσκει το δρόμο της ανάκαμψης, αλλά η βαριά εκτός έδρας ήττα με σκορ 5-1 από τη Μπεσίκτας στο Vodafone Arena, έκοψε και πάλι τα φτερά της ομάδας.

Ή μήπως όχι; Ο προπονητής Ιρφάν Μπουζ δήλωσε ότι ο αγώνας με τη Μπεσίκτας δεν συγκαταλεγόταν μέσα σε αυτούς από τους οποίους η Οσμανλισπόρ ανέμενε να κερδίσει βαθμό ή βαθμούς. Ίσα-ίσα, στον Μπουζ άρεσε που η ομάδα του έφτιαξε επίθεση και πέτυχε το γκολ της τιμής, έστω στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα.

Η Οσμανλισπόρ, όσο κυνικό και να μοιάζει αυτό, εμφανίζεται απόλυτα προσηλωμένη στον στόχο να επικρατήσει εντός έδρας της Ακισάρ Μπελεντίγιεσπορ. Αυτή είναι, άλλωστε, μία από τις αντιπάλους της στη μάχη που πραγματοποιεί φέτος για να αποφύγει τον υποβιβασμό από τη Super Lig.

Η Ακισάρ Μπελεντίγιεσπορ έχει 19 βαθμούς, αλλά εκτός έδρας δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο: Μετρά μία νίκη, 2 ισοπαλίες και 5 ήττες, με τέρματα 11-16. Με λίγα λόγια, δέχεται δηλαδή γκολ σε κάθε αγώνα της εκτός έδρας.

Στον αντίποδα, η Οσμανλισπόρ έχει ως μεγάλη δύναμη την έδρα της και ας μην ξεχνάμε ότι το εντός έδρας μεγάλο αήττητο σερί της (7 αγώνες, ακόμη κι αν έχει αντιμετωπίσει τη Φενερμπαχτσέ: τελικό αποτέλεσμα 1-1!) συνεχίζεται ακόμη! Βέβαια, δεν θα έχει στη διάθεσή της τον τιμωρημένο μέσο Σερντάρ Γκιουρλέρ.

Απουσίες -και μάλιστα πιο σημαντικές- έχει και η Ακισάρ Μπελεντίγιεσπορ. Θα απουσιάσει ο τιμωρημένος δεξιός μπακ Οσμανπασά, ο τραυματίας αμυντικός χαφ Σεβικέρ και ο αριστερός μπακ χαφ Κελές. Δεν συγχωρεί τόσες απουσίες στην έδρα της η Οσμανλισπόρ.