Eerste Divisie: Κάνει τη διαφορά η ποιότητα της Μπρέντα

Μπρέντα Eerste Divisie

Η Μπρέντα ξαναβρίσκει τον εαυτό της στην ολλανδική Eerste Divisie και θέλει να συνεχίσει τα νικηφόρα αποτελέσματα για να παραμείνει σε τροχιά ανόδου. Το κίνητρο σε συνδυασμό με την ποιότητα που διαθέτει, θα κάνουν τη διαφορά στην εκτός έδρας αναμέτρηση απέναντι στην ΤΟΠ Ος, η οποία από τη μεριά της βρίσκεται σε κακή κατάσταση. Φυσικά, ο αγώνας διεξάγεται κεκλεισμένων των θυρών.

Σε κακή αγωνιστική κατάσταση παραμένει το τελευταίο διάστημα η ΤΟΠ Ος, η οποία τρέχει αρνητικό σερί 4 αγώνων με 3 ήττες σε αυτό το διάστημα. Την προηγούμενη αγωνιστική έδειξε πάντως κάποια σημάδια ζωής, αποσπώντας εκτός έδρας ισοπαλία με σκορ 1-1 από τη Φόλενταμ. Δέχτηκε πρώτη γκολ στο 22′, για να απαντήσει στο 75′ με τον εξτρέμ Βαν Ντερ Χέιντεν μετά από αρκετή πίεση στην αντίπαλη περιοχή. Αυτό ήταν το πρώτο της γκολ έπειτα από άσφαιρα 270 λεπτά στην κατηγορία.

Η ΤΟΠ Ος βρίσκεται στις χαμηλές θέσεις της βαθμολογίας με ρεκόρ 2 νίκες, 3 ισοπαλίες και 7 ήττες, διαθέτοντας τη δεύτερη χειρότερη επίθεση με εννέα τέρματα. Εντός έδρας μετράει 2 νίκες, μία ισοπαλία και 3 ήττες. Προέρχεται από δύο σερί εντός έδρας ήττες στην κατηγορία δίχως να βρει δίχτυα. Στα αγνωστικά νέα παραμένει εκ νέου αμφίβολος ο Ρόμενς (μέσος, 6 συμμετοχές/1 γκολ).

Η Μπρέντα ξαναβρίσκει τον εαυτό της προερχόμενη από δύο σερί νίκες στην κατηγορία. Στο πιο πρόσφατο παιχνίδι της, επικράτησε εκτός έδρας με σκορ 4-2 της ΦΚ Αϊντχόφεν. Βρέθηκε από τα αποδυτήρια πίσω στο σκορ (1′) ξεπέρασε πολύ γρήγορα την ψυχρολουσία κάνοντας την ανατροπή με δύο τέρματα μέσα σε διάστημα ενός λεπτού (31′, 32′). Μπήκε άσχημα και στο δεύτερο ημίχρονο με αποτέλεσμα να δεχτεί την ισοφάριση (55′), αλλά και πάλι το εις βάρος της γκολ την αφύπνισε πετυχαίνοντας ακόμα δύο τέρματα μέσα σε διάστημα πέντε λεπτών στο τελευταίο τέταρτο (76′, 81′).

Η Μπρέντα με ρεκόρ 9 νίκες και 4 ήττες βρίσκεται στην τέταρτη θέση με 27 βαθμούς και μοναδικός της στόχος είναι η απευθείας άνοδος. Εκτός έδρας μετράει 4 νίκες και 2 ήττες με επιμέρους σκορ 12-6. Διαθέτει την τρίτη καλύτερη άμυνα της κατηγορίας με 14 γκολ παθητικό. Παραμένει σταθερά εκτός ο Ντε Ρόι (επιθετικός, 2 συμμετοχές).