Έχει την εντός έδρας νίκη η Νταντί Γιουνάιτεντ

Τα πλέι οφ για την άνοδο στα σαλόνια του σκοτσέζικου ποδοσφαίρου συνεχίζονται με την πρώτη αναμέτρηση ανάμεσα στις δύο ομάδες που ξεχώρισαν πίσω από την πρωταθλήτρια της Championship, Χιμπέρνιαν. Η Νταντί Γιουνάιτεντ υποδέχεται την Φόλκερκ θέλοντας να κάνει το καθοριστικό βήμα για να προκριθεί στον τελικό τους.

Οι γηπεδούχοι παρέμειναν σε αγωνιστική ετοιμότητα, αφού αντιμετώπισαν σε δύο παιχνίδια την Μόρτον. Στο πρώτο από αυτά χρειάστηκαν ανατροπή για να φύγουν νικητές από την έδρα της αντιπάλου τους με 2-1. Στην ρεβάνς τα βρήκαν σκούρα για τουλάχιστον ένα ημίχρονο αλλά τελικά πέτυχαν τα τρία γκολ που τους βοήθησαν να πετύχουν την δεύτερη νίκη τους κόντρα στην Μόρτον με 3-0.

Απόψε θα επιδιώξουν να νικήσουν και την Φόλκερκ, από την οποία έμειναν πίσω στην κανονική περίοδο της σκοτσέζικης Championship. Στην έδρα τους επικράτησαν στα δώδεκα από τα δεκαεννιά προηγούμενα παιχνίδια τους. Μάλιστα συμπλήρωσαν έξι αήττητοι (4-2-0), αφού η τελευταία ομάδα που τους νίκησε στο «σπίτι» τους ήταν η Χιμπέρνιαν πριν από δύο μήνες. Πάντως με την Φόλκερκ τα πάνε εξαιρετικά αφού δεν έχουν ηττηθεί από αυτή στα οκτώ προηγούμενα μεταξύ τους ματς ανεξαρτήτου διοργάνωσης.

Οι φιλοξενούμενοι τερμάτισαν στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα έχοντας τρεις βαθμούς περισσότερους από την αντίπαλο τους. Στο προηγούμενο παιχνίδι τους επικράτησαν με 1-0 της Νταμπάρτον εκτός έδρας. Έτσι συμπλήρωσαν έξι ματς αήττητοι (3-3-0) και απέκτησαν το δικαίωμα συμμετοχής στα πλέι οφ ανόδου.

Φέτος δεν κατάφεραν να φύγουν νικητές από την έδρα της Νταντί Γιουνάιτεντ στα δύο παιχνίδια που έδωσαν για την κανονική περίοδο. Απόψε όμως θέλουν να σπάσουν την άσχημη παράδοση που έχουν απέναντι της, ώστε να βρεθούν κοντά στην επιστροφή τους στην σκοτσέζικη Premier League.

Αυτό το παιχνίδι θα κρίνει πολλά στη μάχη για την άνοδο και θεωρούμε ότι η Νταντί Γιουνάιτεντ έχει την δυνατότητα να διευρύνει την καλή παράδοση που έχει με την Φόλκερκ.

21:45 ΝΤΑΝΤΙ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ – ΦΟΛΚΕΡΚ 1 Novibet@2,04

Κάνε παιχνίδι

Σερί

Σερί

11/13

Στατιστικά με τους δημοφιλέστερους αγώνες στα πονταρίσματα, για να αποφεύγεις τον κουβά