Η φετινή ποιότητα της Σασουόλο δημιουργεί εφικτά όνειρα

Σασουόλο Τζέρεμι Μπόγκα γκολ Serie A Coppa Italia Ιταλία

Η πολύ καλή Σασουόλο τα πηγαίνει θαυμάσια στη φετινή Serie A και βρίσκεται στην έβδομη θέση της βαθμολογίας, διεκδικώντας ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Υποχώρησε λιγάκι, εξαιτίας της ήττας της από τη Γιουβέντους στο Τορίνο με σκορ 3-1. Μέχρι το γκολ του Άαρον Ράμσεϊ στο 82′, ο αγώνας ήταν ισόπαλος στο 1-1 και η Σασουόλο κοιτούσε τη Μεγάλη Κυρία και εν ενεργεία πρωταθλήτρια Ιταλίας στα μάτια. Ωστόσο, στο τέλος, δηλαδή μετά το 2-1, κατέρρευσε και δέχτηκε και τρίτο γκολ με θύτη τον Κριστιάνο Ρονάλντο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Όλα τα πράγματα έχουν ένα ταβάνι, ως φαίνεται και για τη Σασουόλο, όμως ο προπονητής της Ρομπέρτο Ντε Ζέρμπι πήρε άριστα στη διαχείριση του αγώνα, παρά την ήττα από τη Γιουβέντους.

Ο αμυντικός χαφ Πέδρο Ομπιάνγκ αποβλήθηκε για τη Σασουόλο. Η τιμωρία του ισχύει σε αγώνες πρωταθλήματος και δεν επηρεάζει την εντός έδρας αναμέτρηση της Σασουόλο με τη SPAL για το Coppa Italia. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα λοιπόν και το γεγονός πως βρέθηκαν ταυτόχρονα σε κακή μέρα οι Καπούτο, Ντεφρέλ και Ντζούρισιτς, ο Ντε Ζέρμπι έκανε αλλαγές στο σχήμα του και έβαλε δύσκολα στη Βέκια Σινιόρα μέχρι το 82′!

Τα ρεπορτάζ αναφέρουν ότι η Σασουόλο, που είναι πολύ πιο ανταγωνιστική φέτος σε αγωνιστικό επίπεδο, έχει βάλει ως στόχο τη διάκριση στο Coppa Italia, συνεπώς θα αγωνιστεί με βασικούς ενάντια στη SPAL, που υποβιβάστηκε πέρσι και πλέον αγωνίζεται στη Serie B, δίχως, ωστόσο, να εντυπωσιάζει: Βρίσκεται πέμπτη στη βαθμολογία της Serie B και πάντα μέσα στο παιχνίδι της ανόδου. Στην προηγούμενη αγωνιστική, πριν από 10 ημέρες (το αμέσως προηγούμενο Σαββατοκύριακο, η SPAL δεν αγωνίστηκε), πέτυχε καίρια νίκη με σκορ 2-1 στην έδρα της Φροζινόνε. Γίνεται αμέσως αντιληπτό ότι αντίστοιχη προτεραιότητα της SPAL είναι η επάνοδος στην ιταλική Serie A.

Αναφορικά με τη γηπεδούχο Σασουόλο, το εύλογο ερώτημα που τίθεται είναι: Θα βρεθούν ξανά σε κακή μέρα ταυτόχρονα και οι 3 από τους Καπούτο, Ντεφρέλ και Ντζούρισιτς; Στην κλήρωση της φάσης των 16 του Coppa Italia, η κληρωτίδα της χαμογέλασε, φέρνοντάς της αντιμέτωπη με τη μόνη ομάδα από χαμηλότερη κατηγορία που συνέχιζε στο θεσμό (με εξαίρεση τη Νάπολι, που απέκλεισε την Έμπολι, με 3-2 στο Σαν Πάολο). Ο αγώνας είναι νοκ-άουτ και αν λήξει ισόπαλος στα 90 λεπτά, ακολουθούν παράταση και αν χρειαστεί, πέναλτι.

Αναμένεται η Σασουόλο, χωρίς σημαντικές απουσίες και με τον Ντε Ζέρμπι πάντα “γάτα” στον πάγκο και έτοιμο για να παρέμβει, να το εκμεταλλευτεί για να βρει και πάλι μπροστά της τη Γιουβέντους στους 8 του Coppa Italia. Η Μεγάλη Κυρία εξακολουθεί να δείχνει ευάλωτη: Απέκλεισε την Τζένοα με 3-2, αλλά πολύ δύσκολα, στην παράταση.

Σημειώνουμε, πάντως, ότι ούτε η SPAL έχει αγωνιστικές απουσίες.