League 1: Σε εξαιρετική φόρμα η Λούτον

αγγλια λουτον ταμειο Novibet

Σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση βρίσκεται η Λούτον στη League 1 της Αγγλίας και είναι το φαβορί για τη νίκη στην έδρα της Κόβεντρι η οποία τον τελευταίο καιρό πηγαίνει από το κακό στο χειρότερο.

Παραπαίει αγωνιστικά τον τελευταίο καιρό η Κόβεντρι. Παρότι κρατούσε το τρίποντο στα χέρια της μέχρι το 90′ στην έδρα της Γουόλσολ χάρη στο τέρμα του Τόμας (18′), κατάφερε να ηττηθεί με 2-1 δεχόμενη δύο τέρματα στις καθυστερήσεις του αγώνα (91′, 94′). Έτσι, συμπλήρωσε 7 σερί ματς χωρίς νίκη σε όλες τις διοργανώσεις μετρώντας στο διάστημα αυτό 2 ισοπαλίες και 5 ήττες.

Η Κόβεντρι βρίσκεται στην εντέκατη θέση του βαθμολογικού πίνακα της League 1 της Αγγλίας μετρώντας 8 νίκες, 5 ισοπαλίες και 8 ήττες. Στα 6 πιο πρόσφατα στην κατηγορία έχει ρεκόρ μία νίκη, 2 ισοπαλίες και 3 ήττες. Τα τελευταία αρνητικά αποτελέσματα και οι εμφανίσεις δεδομένα έχουν φέρει προβληματισμό στο εσωτερκό της Κόβεντρι και πλέον η άνοδος είναι δύσκολη υπόθεση για μια ομάδα η οποία μέχρι πριν από έναν μήνα βρισκόταν στις θέσεις των πλέι οφ.

Σε εξαιρετική αγωνιστική βρίσκεται η Λούτον. Πετυχαίνοντας από ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο (11′, 80′ αυτογκόλ) επικράτησε εντός έδρας με 2-0 της Φλίτγουντ για την 21η αγωνιστική της League 1 της Αγγλίας και έφτασε τις 4 σερί νίκες στην κατηγορία. Στα 6 πιο πρόσφατα στη League 1 μετράει 5 νίκες και μία ισοπαλία.

Η Λούτον βρίσκεται στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα και σε τροχιά απευθείας ανόδου. Απέναντι στην Κόβεντρι στοχεύει μόνο στη νίκη που θα τη φέρει ακόμη πιο κοντά στην επίτευξη του στόχου της. Διαθέτει την καλύτερη επίθεση της League 1 της Αγγλίας με 41 τέρματα στο ενεργητικό της. Χρειάζεται να βελτιώσει λίγο τις εκτός έδρας επιδόσεις της (3 νίκες, 3 ισοπαλίες και 4 ήττες).