MLS : Η έδρα έχει τον πρώτο λόγο

Η μάχη για την συμμετοχή στα πλέι οφ του MLS μπαίνει στην τελική ευθεία της και οι ομάδες εντείνουν τις προσπάθεια τους για να βρεθούν σ’ αυτά. Οι Πόρτλαντ Τάιμπερς κινδυνεύουν να χάσουν την θέση τους που οδηγεί σ’ αυτά της δυτικής περιφέρειας κι έτσι η νίκη στην αποψινή αναμέτρηση με την Νέα Υόρκη είναι κάτι παραπάνω από απαραίτητη.

Στο προηγούμενο παιχνίδι τους άντεξαν για ένα ημίχρονο απέναντι στο Τορόντο αλλά στην συνέχεια ήρθε η κατάρρευση. Δέχθηκαν 4 γκολ σε 29 λεπτά και το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 4-1 με τον μέσο τους Ντιέγκο Βαλέρι. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα μετά από 3 παιχνίδια για τους γηπεδούχους που θέλουν να επιστρέψουν στις νίκες, αφού γνωρίζουν ότι υπάρχουν δύο ομάδες που προσπαθούν να τους ξεπεράσουν στον βαθμολογικό πίνακα.

Στην έδρα τους παρουσιάζονται αρκετά δυνατοί έχοντας επικρατήσει στα μισά από τα 12 παιχνίδια που έχουν δώσει προς το παρόν σ’ αυτή, ενώ μόλις 2 ομάδες έχουν «περάσει» από αυτή. Παράλληλα θα προσπαθήσουν να πετύχουν την πρώτη τους νίκη κόντρα στην Νέα Υόρκη. Στις προηγούμενες 3 μεταξύ τους αναμετρήσεις της παραχώρησαν 2 ισοπαλίες και ηττήθηκαν στην άλλη.

Στον αγωνιστικό τομέα ο αμυντικός Τσάνς Μάγερς ταλαιπωρείται από τραυματισμό, ενώ η συμμετοχή του βασικού γκολκίπερ Τζέικ Γκλίσον, των αμυντικών Μάρκο Φαρφάν, Λίαμ Ρίτζγουελ και του δεύτερου σκόρερ Φανέντο Αντί (επιθετικός) θα κριθεί την τελευταία στιγμή.

Η Νέα Υόρκη φιγουράρει στην πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα της ανατολικής περιφέρειας και προσπαθεί να καλύψει την διαφορά των 8 βαθμών που την χωρίζει από την συμπολίτισσα της, Σίτι, ώστε να προκριθεί απευθείας στα ημιτελικά των πλέι οφ. Οι ποδοσφαιριστές της θα αγωνιστούν με ανεβασμένη ψυχολογία μετά τις ανατροπές που πέτυχαν κόντρα στο Ορλάντο Σίτι για το MLS και στο Σινσινάτι για το κύπελλο.

Μάλιστα την δεύτερη την ολοκλήρωσαν στην παράταση, όπου επικράτησαν με 3-2 κι έτσι προκρίθηκαν στον τελικό της διοργάνωσης. Στη λίγκα βρίσκονται σε αρκετά καλή κατάσταση έχοντας πετύχει 5 νίκες στα 7 τελευταία παιχνίδια τους και μάλιστα έχουν ηττηθεί μόνο από την Νέα Υόρκη Σίτι.

Οι φιλοξενούμενοι εμφανίζονται αρκετά αδύναμοι στα εκτός έδρας ματς τους, έχοντας ηττηθεί στα 7 από τα 11 που έχουν δώσει προς το παρόν. Επίσης δεν έχουν σημειώσει ακόμα ισοπαλία μακριά από την έδρα τους. Αγωνιστικά ο μέσος και δεύτερος σκόρερ της ομάδας, Ντάνιλε Ρόγιερ είναι τραυματίας όπως και ο επιθετικός Μουχάμεντ Κεϊτά.

Οι Πόρτλαντ Τάιμπερς μπορούν να εκμεταλλευθούν την αδυναμία που δείχνει η Νέα Υόρκη ως φιλοξενούμενη και να επιστρέψουν στις νίκες.

05:00 (ΣΑΒΒΑΤΟ) ΠΟΡΤΛΑΝΤ ΤΑΪΜΠΕΡΣ – ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ 1 starbet33@1,86