Premier League: Προβάδισμα η Έβερτον

αγγλια εβερτον προβλεψεις Goalbet

Η Έβερτον υποδέχεται τη Γουότφορντ στο Γκούντισον Παρκ στην αναμέτρηση με την οποία πέφτει η αυλαίας της 16ης αγωνιστικής της Premier League. Η ομάδα του Μάρκο Σίλβα βρίσκεται σε καλύτερη αγωνιστική κατάσταση από τη Γουότφορντ και έχει το προβάδισμα για τη νίκη.

Η Έβερτον παραχώρησε εντός έδρας ισοπαλία (1-1) στη Νιουκάστλ σε ένα ματς όπου είχε την υπεροχή. Παρόλα αυτά βρέθηκε πίσω στο σκορ (19′) για να ισοφαρίσει με τον Ριτσάρλισον λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου (38′). Στη συνέχεια δημιούργησε ευκαιρίες αλλά της έλειψε η αποτελεσματικότητα. Το θετικό για την Έβερτον παρά την απώλεια των δύο βαθμών το γεγονός ότι έκανε πειστκή εμφάνιση.

Η Έβερτον αναζητά την πρώτη της νίκη έπειτα από 2 αγωνιστικές και το τάιμινγκ την ευνοεί καθώς υποδέχεται μια ντεφορμέ Γουότφορντ. Τα Ζαχαρωτά στην έδρα τους είναι πολύ ισχυρά μετρώντας 5 νίκες, 2 ισοπαλίες και μία ήττα. Στα 6 πιο πρόσφατα ματς στην Premier League η Έβερτον έχει ρεκόρ 2 νίκες, 2 ισοπαλίες και 2 ήττες. Με νίκη επί της Γουότφορντ θα “πιάσει” στην έκτη θέση τη Γιουνάιτεντ (26 βαθμούς). Παραμένουν εκτός οι Σνάιντερλεν (χαφ), ΜακΚάθρι (μέσος).

Το αρνητικό σερί της Γουότφορντ συνεχίζεται. Η ομάδα του Χάβι Γκράθια ηττήθηκε και από τη Μάντσεστερ Σίτι (1-2) και συμπλήρωσε 5 αγώνες δίχως νίκη (μία ισοπαλία και 4 ήττες). Το σκορ την κολακεύει αφού για 80 λεπτά δεν υπήρχε στο γήπεδο με τον καλύτερο της παίκτη να είναι ο τερματοφύλακάς της ο Φόστερ που κράτησε χαμηλά το σκορ. Είναι φανερό ότι η Γουότφορντ διανύει περίοδο παρατεταμένου ντεφορμαρίσματος και αναζητείται επειγόντως ανάκαμψη.

Η Γουότφορντ έχει μόλις μία νίκη στα 6 πιο πρόσφατα παιχνίδια της στην Premier League, αυτή επί της Χάντερσφιλντ με 3-0 στις 27 Οκτωβρίου. Στα 3 τελευταία εκτός έδρας έχει μία ισοπαλία και 2 ήττες. Το τελευταίο της διπλό καταγράφηκε στις 20 Οκτωβρίου στην έδρα της Γουλβς. Στα αγωνιστικά νέα τιμωρημένος είναι ο χαφ Καπούε, ενώ πρόβλημα προέκυψε με τον χαφ Χιουζ ο οποίος και θα απουσιάσει. Μακροχρόνια εκτός οι τραυματίες Τζανμάτ (αμυντικός), Κλέβερλι (μέσος).