Segunda Division: Οφείλει να το γυρίσει η Λας Πάλμας

σεγκουντα ντιβισιον λας παλμας ταμειο Goalbet

Η Λας Πάλμας είναι δεδομένο ότι διέρχεται περίοδο αγωνιστικής κρίσης και κακού κλίματος. Ωστόσο, διαθέτει ένα από τα καλύτερα ρόστερ της κατηγορίας και στο εντός έδρας παιχνίδι με την Οβιέδο οφείλει να αντιστρέψει την εις βάρος της κατάσταση παίρνοντας τη νίκη.

Εφιαλτικό ντεμπούτο για τον Πάκο Ερέρα (μέχρι πρότινος προπονητής του Άρη) στον πάγκο της Λας Πάλμας με την ομάδα του να γίνεται έρμαιο στις ορέξεις της Κάντιθ και το τελικό 4-1 τα λέει όλα. Βρέθηκε πίσω στο σκορ με αυτογκόλ (11′), πήγε στο ημίχρονο με το 2-0 στην πλάτη της, ακολούθησε και τρίτο τέρμα (70′), μείωσε με τον Πέκχαρτ (79′) και ο διασυρμός ολοκληρώθηκε με τέταρτο γκολ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Λας Πάλμας είναι δεδομένο ότι αναζητά τη χαμένη της αγωνιστική ταυτότητα. Διέρχεται περίοδο ντεφορμαρίσματος με 5 ματς χωρίς νίκη (4 ισοπαλίες, μία ήττα), ενώ στα τελευταία 10 παιχνίδια της έχει κερδίσει μόνο τις Μάλαγα και Νουμάνθια. Αναμενόμενα το κλίμα στο εσωτερικό της είναι πολύ άσχημο και ο Πάκο Ερέρα έχει δύσκολο δρόμο μπροστά του. Ο νέος προπονητής της Λας Πάλμας καλείται να αλλάξει πολλά τόσο στο αγωνιστικό όσο και στη νοοτροπία των ποδοσφαιριστών του. Παρά τις δυσκολίες που περνάει, η Λας Πάλμας οφείλει να αντιδράσει και να κερδίσει την Οβιέδο, προκειμένου να μην χάσει και άλλο έδαφος στην βαθμολογία. Διαθέτει ένα από τα καλύτερα ρόστερ της κατηγορίας και οι παίκτες της οφείλουν να βγουν μπροστά. Εντός έδρας παραμένει αήττητη μετρώντας 4 νίκες και 4 ισοπαλίες. Εξέτισε ο πολύτιμος στόπερ Χουάν Κάλα.

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε το εντός έδρας ματς με τη Ρέους η Οβιέδο. Πετυχαίνοντας τρία τέρματα σε 21 λεπτά (46′, 52′, 67′) πήρε μια άνετη νίκη (3-0) και πανηγύρισε το δεύτερο σερί εντός έδρας τρίποντο αφού είχε προηγηθεί το 2-1 επί της Σπόρτινγκ Χιχόν. Οι δύο σερί νίκες την έφεραν στο -2 από την έκτη θέση που οδηγεί στα πλέι οφ της ανόδου.

Η Οβιέδο φαίνεται να έχει αφήσει πίσω της τα σκαμπανεβάσματα του προηγούμενου διαστήματος και άπαντες στο εσωτερικό της μετά τις δύο σερί νίκες ελπίζουν σε ανάλογη συνέχεια. Έχει ρεκόρ 3 νίκες, μία ισοπαλία και 2 ήττες στα 6 πιο πρόσφατα στη Segunda Division της Ισπανίας. Χάνεται μακριά από την έδρα της έχοντας απολογισμό 2 νίκες, μία ισοπαλία και 4 ήττες.