Segunda Division: Ομάδα με χαρακτήρα η Μάλαγα

Η φετινή Μάλαγα αποδεικνύει σε κάθε αγωνιστική ότι είναι μια ομάδα με χαρακτήρα και αυτό οφείλεται στον προπονητή της Χουάν Μουνίθ. Τώρα υποδέχεται στο Ροζαλέντα την Αλμπαθέτε με στόχο τη νίκη που θα την διατηρήσει στην κορυφή.

Σπουδαίο αποτέλεσμα μέσα στο Ριαθόρ πήρε η Μάλαγα αποσπώντας ισοπαλία με 1-1 από την Ντεπορτίβο Λα Κορούνια. Παρότι δεν βρέθηκε σε καλή βραδιά, ευτύχησε να προηγηθεί με τον Ν’ Ντιαγέ (54′). Όσο περνούσε η ώρα πιέστηκε για την ισοφάριση κάτι που συνέβη στο 76′. Εν τέλει κράτησε το αποτέλεσμα μέχρι το τέλος και σ’ αυτό βοήθησε η αποβολή του Κίκε με απ’ ευθείας κόκκινη δύο λεπτά αργότερα. Πρώτη εκτός έδρας ισοπαλία στο πρωτάθλημα για την Μάλαγα που την διατήρησε μόνη πρώτη στην κορυφή.

Η Μάλαγα τη φετινή σεζόν στοχεύει στην επιστροφή της στην La Liga. Ο Μουνίθ έχει φτιάξει μια ομάδα με αρχή, μέση και τέλος στο παιχνίδι της κάτι που αποδεικνύεται στον βαθμολογικό πίνακα. Μεγάλη δύναμη της Μάλαγα αποτελεί το Ροζαλέντα. Μπροστά στο κοινό της μετρά το απόλυτο σε 4 ματς, χωρίς να έχει δεχθεί γκολ. Μεταξύ άλλων διαθέτει τη δεύτερη καλύτερη άμυνα της κατηγορίας με 3 τέρματα παθητικό. Υποχρεώσεις με τις εθνικές τους ομάδες έχουν οι Μουνίρ (γκολκίπερ), Εντιαγέ (χαφ).

Το κακό ξεκίνημα στο Νουέβο Κάρλος Ταρτιέρε πλήρωσε η Αλμπαθέτε με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 1-0 από την Οβιέδο. Δέχθηκε το γκολ μόλις στο 10′ και στη συνέχεια δεν κατάφερε να αντιστρέψει την κατάσταση. Παρότι είχε την πρωτοβουλία στο πρώτο ημίχρονο δεν έκανε καμία τελική προς την αντίπαλη εστία, ελάχιστες φάσεις στο δεύτερο μέρος. Έλαβε τέλος το σερί με τις 4 συνεχόμενες αγωνιστικές χωρίς ήττα.

Θετικές εντυπώσεις αφήνει στην εκκίνηση της σεζόν η Αλμπαθέτε που απέχει μόλις έναν βαθμό από την εξάδα. Διαθέτει την δεύτερη καλύτερη επίθεση της κατηγορίας με 13 τέρματα στο ενεργητικό της. Θετικός ο εκτός έδρας απολογισμός της με ρεκόρ 2 νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα. Διεθνής ο φορ Μανάι.