Segunda Division: Σπάει την αρνητική παράδοση η Αλμερία

Αλμερία Σαντίκ

Η Αλμερία έχει τέσσερα χρόνια να νικήσει εντός έδρας την Αλκορκόν και συγκεκριμένα από τον Μάρτιο του 2017. Έκτοτε μετράει 2 ισοπαλίες και μία ήττα. Τώρα είναι η ιδανική ευκαιρία με τη διαφορά ποιότητας που της χωρίζει να “σπάσει” την αρνητική παράδοση. Φυσικά, ο αγώνας διεξάγεται κεκλεισμένων των θυρών.

Η Αλμερία πέρασε αλώβητη και από τη δύσκολη έδρα της Χιρόνα (1-0), με σκόρερ τον Σαντίκ που έφτασε τα 14 γκολ. Το μοναδικό τέρμα σημειώθηκε στο 72′, ενώ κινδύνεψε με την ισοφάριση δύο φορές πριν από τη λήξη. Δεύτερη διαδοχική νίκη και συνολικά τρίτη στις έξι τελευταίες αγωνιστικές για την ομάδα του Πορτογάλου τεχνικού Ζοσέ Γκόμες, που διαθέτει ένα από τα υψηλότερα μπάτζετ της Segunda Division και με ρόστερ που άνετα θα μπορούσε να σταθεί στη μεγάλη κατηγορία του ισπανικού ποδοσφαίρου, τη La Liga.

Η Αλμερία είναι δεύτερη, στο -5 από την πρωτοπόρο Μαγιόρκα και στο +1 από την τρίτη Εσπανιόλ. Εντός έδρας είναι πανίσχυρη (9 νίκες, 3 ισοπαλίες και 2 ήττες). Μάλιστα, στα 10 τελευταία ματς στο γήπεδό της, μετράει 8 νίκες, εκ των οποίων οι περισσότερες συνδυάστηκαν με ωραίο ποδόσφαιρο. Επίσης, διαθέτει την καλύτερη επίθεση (43 γκολ) του πρωταθλήματος. Τιμωρημένοι ο Μάρας (στόπερ, 19 συμμετοχές/1 γκολ) και ο Μπάλιου (δεξιός μπακ, 22 συμμετοχές).

Στον αντίποδα, η Αλκορκόν έρχεται από την εμφατική εντός έδρας νίκη με 4-0 επί της Μιράντες. Έκανε καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο, όπου σκόραρε και τα τέσσερα τέρματά της. Κινδύνεψε σοβαρά μόνο σε μία περίπτωση στο πρώτο ημίχρονο. Έτσι, έφτασε τις τρεις νίκες στην τελευταία τετράδα αγώνων της στην Segunda Division (3 νίκες και 1 ήττα). Της λείπει η σταθερότητα για να θεωρηθεί άξια εμπιστοσύνης.

Η Αλκορκόν βρίσκεται έναν πόντο πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Εκτός έδρας έχει ρεκόρ 2 νίκες, 5 ισοπαλίες και 7 ήττες. Έχει τη δεύτερη χειρότερη επίθεση (20 γκολ) του πρωταθλήματος. Μετράει μόλις ένα διπλό στις οκτώ πιο πρόσφατες εξόδους της (1 νίκη, 4 ισοπαλίες και 3 ήττες). Δεν έχουν αναφερθεί νεότερα αγωνιστικά προβλήματα.