Segunda Division Ισπανίας: Ανώτερη η Μαγιόρκα

Μαγιόρκα Πρατς

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της ισπανικής Segunda Division θέλει να παραμείνει η Μαγιόρκα που υποδέχεται τη Καστεγιόν στο τελευταίο παιχνίδι της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Η Μαγιόρκα υπερέχει σε ποιότητα και με τον έναν ή τον άλλο τρόπο αναμένεται να φτάσει στην κατάκτηση των τριών βαθμών. Φυσικά, ο αγώνας διεξάγεται κεκλεισμένων των θυρών.

Η Μαγιόρκα είχε δύσκολη αποστολή το βράδυ της περασμένης Πέμπτης στην έδρα της Αλμερίας. Εντούτοις, κατάφερε να τη φέρει εις πέρας, επικρατώντας των γηπεδούχων με 1-0 χάρη σε τέρμα του επιθετικού Πρατς (φωτογραφία) στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και ενώ είχε περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι δέκα λεπτά νωρίτερα. Η Μαγιόρκα μετράει 3 διαδοχικές νίκες στην κατηγορία και συνολικά 5 στα 6 τελευταία παιχνίδια. Αξιοσημείωτο ότι παραμένει αήττητη στα 15 πιο πρόσφατα παιχνίδια στην Segunda Division (10 νίκες και 5 ισοπαλίες). Ηττήθηκε μόνο στην πρεμιέρα εντός έδρας από τη Ράγιο Βαγιεκάνο.

Η κούραση από το απαιτητικό παιχνίδι με την Αλμερία, ίσως να επηρεάσει τη Μαγιόρκα. Ωστόσο, η διαφορά ποιότητας με την τωρινή της αντίπαλο είναι μεγάλη. Η Μαγιόρκα εντός έδρας μετράει 5 νίκες, 2 ισοπαλίες και μία ήττα με επιμέρους σκορ 13-2. Διαθέτει την καλύτερη άμυνα της κατηγορίας με μόλις 3 γκολ παθητικό σε 16 αγωνιστικές. Δεν έχουν αναφερθεί νεότερα αγωνιστικά προβλήματα.

Η Καστεγιόν προέρχεται από την πολύ σημαντική εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Σαραγόσα. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Θέσαρ Ντίαθ στο 84′. Το πρώτο τρίποντο μετά από τρεις αγωνιστικές (μία ισοπαλία και 2 ήττες) διατήρησε προς το παρόν στην άκρη του πάγκου τον Όσκαρ Κάνο. Η Καστεγιόν προσπαθεί να ξεπεράσει την αγωνιστική κρίση από άσχημα αποτελέσματα του προηγούμενου διαστήματος, αλλά δύσκολα θα πάρει κάτι στην έδρα της Μαγιόρκα.

Η Καστεγιόν βρίσκεται οριακά πάνω από την “κόκκινη” ζώνη έχοντας απολογισμό 4 νίκες, 3 ισοπαλίες και 9 ήττες. Εκτός έδρας έχει να νικήσει από την πρεμιέρα στις 12/9. Έκτοτε, μετράει 3 ισοπαλίες και 4 ήττες με επιμέρους σκορ 5-12. Ευάλωτη η ανασταλτική της λειτουργία (21 γκολ παθητικό). Δεν έχουν αναφερθεί απουσίες.