Serie A: Βλέπει κορυφή η Ίντερ

Στην φετινή περίοδο η Ίντερ παρουσιάζει ένα πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο στην Serie A που την έχει βοηθήσει να διεκδικεί με αξιώσεις τον τίτλο. Πριν από την διακοπή για τους αγώνες των εθνικών ομάδων παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στην Τορίνο, όμως παρόλα αυτά παραμένει πολύ κοντά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Σήμερα δίνει ένα ακόμα εντός έδρας παιχνίδι απέναντι στην Αταλάντα θέλοντας να πετύχει τη νίκη που θα της επιτρέψει να συνεχίσει να ακολουθεί τη Νάπολι και τη Γιουβέντους στη μάχη του τίτλου. Στην αναμέτρηση με την Τορίνο γλίτωσε τα χειρότερα χάρη στο γκολ που πέτυχε ο επιθετικός της, Έντερ στο τελευταίο δεκάλεπτο της.

Έτσι εξακολουθεί να είναι η μία από τις 2 ομάδες που είναι αήττητες στη μεγάλη κατηγορία του ιταλικού ποδοσφαίρου μετά από 12 αγωνιστικές. Παράλληλα αγνοεί την ήττα και στο «Τζουζέπε Μεάτσα», στο οποίο έχει ως μοναδική βαθμολογική απώλεια την ισοπαλία με την «Γκρανάτα».

Η Αταλάντα έχει μείνει πίσω στη μάχη για την έξοδο στο Europa League κι αυτό οφείλεται κυρίως στο γεγονός ότι προσπαθεί να διακριθεί στην συγκεκριμένη διοργάνωση. Στο προηγούμενο παιχνίδι της απέτυχε να νικήσει την Σπαλ, στην οποία παραχώρησε ισοπαλία 1-1. Αρχικά προηγήθηκε στο σκορ, όμως στο δεύτερο ημίχρονο δέχθηκε το γκολ της ισοφάρισης και τελικά ολοκλήρωσε το ματς με παίκτη λιγότερο.

Αυτός ήταν ο δεύτερος αγώνας που οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη κι έτσι έμειναν 7 βαθμούς πίσω από την πρώτη εξάδα του βαθμολογικού πίνακα που οδηγεί στην Ευρώπη. Μακριά από το Μπέργκαμο δεν έχουν καταφέρει να πετύχουν ακόμα νίκη, έχοντας αποσπάσει 2 ισοπαλίες σε 5 αναμετρήσεις.

Απόψε θα επιδιώξουν να σπάσουν το… ρόδι ως φιλοξενούμενη, αν και δεν αποκλείεται να έχουν το μυαλό τους και στο ματς με την Έβερτον για το Europa League. Παράλληλα θα προσπαθήσουν να πάρουν την ρεβάνς για την συντριβή με 7-1 που γνώρισαν από την μεγάλη αντίπαλο της πριν από 8 μήνες. Στον αγωνιστικό τομέα ο μέσος Λεονάρντο Σπινατσόλα ταλαιπωρείται από τραυματισμό, ενώ ο επίσης μέσος Ρόμο Φρέουλερ είναι τιμωρημένος.