Superettan: Ανεβαίνει η Γιόνσεπινγκ

Γιόνσεπινγκ Μάρκο Νίκολιτς

Σε άνοδο βρίσκεται η Γιόνσεπινγκ, έρχεται από δύο σερί νίκες και ελπίζει πάλι για την πρώτη τριάδα της βαθμολογίας. Η Ακρόπολις έσπασε το ρόδι την προηγούμενη αγωνιστική, ωστόσο εκτός έδρας δυσκολεύεται. Ο αγώνας διεξάγεται στο πλαίσιο της ένατης αγωνιστικής της Superettan Σουηδίας.

Βλέπει τριάδα η Γιόνσεπινγκ

Η Γιόνσεπινγκ, χωρίς να είναι ιδιαίτερα καλή, αλλά κυνική και αποτελεσματική, πέτυχε δεύτερη σερί νίκη, 2-1 στην έδρα της Σούντσβαλ. Προηγήθηκε στο 9′, ισοφαρίστηκε στο 39′, για να πετύχει δεύτερο γκολ στο 58′. Έκανε όλες κι όλες 4 ευκαιρίες στην αναμέτρηση. Έτσι, αναρριχήθηκε στην όγδοη θέση της βαθμολογίας, έφτασε τους 11 πόντους και βλέπει τριάδα, ούσα στο -3 από εκεί.

Η Γιόνσεπινγκ έχει ρεκόρ 3 νίκες, 2 ισοπαλίες και 3 ήττες μετά το πέρας 8 αγώνων στη Superettan. Είναι αξιοσημείωτο ότι εντός έδρας παραμένει αήττητη σε 4 ματς (2 νίκες και 2 ισοπαλίες). Μάλιστα, διαθέτει την καλύτερη εντός έδρας επίθεση στην κατηγορία με 9 γκολ ενεργητικό. Σκόραρε στα 3 από τα 4 εντός έδρας ματς πρωταθλήματος. Αντίθετα, μόλις σε μία από τις τέσσερις παραπάνω περιπτώσεις διατήρησε ανέπαφη την εστία της. Δεν έχουν αναφερθεί νεότερα αγωνιστικά προβλήματα.

Έσπασε το ρόδι η Ακρόπολις

Η Ακρόπολις, έσπασε το ρόδι, παίρνοντας την πρώτη νίκη της χρονιάς επικρατώντας 1-0 εντός έδρας της Φάλκενμπεργκ. Κακή στο πρώτο ημίχρονο, βελτιώθηκε αισθητά στο δεύτερο 45λεπτο, δημιούργησε ευκαιρίες, σκόραρε στο 73′, δεν ζορίστηκε στη συνέχεια και απέβαλε το άγχος. Σκοράρει δύσκολα, διαθέτει τη χειρότερη επίθεση του πρωταθλήματος με 5 γκολ ενεργητικό.

Η Ακρόπολις βρίσκεται στη 13η θέση της βαθμολογίας που οδηγεί στα πλέι-άουτ με ρεκόρ μία νίκη, 4 ισοπαλίες και 3 ήττες. Εκτός έδρας μετράει 2 ισοπαλίες και 2 ήττες με απολογισμό τερμάτων 2-6. Στις 7 Νοεμβρίου του 2020 σημειώθηκε η πιο πρόσφατη εκτός έδρας νίκη της στο πλαίσιο πρωταθλήματος. Τα 7 από τα 8 φετινά της παιχνίδια στη Superettan έληξαν under 2,5 goals. Ουδεμία αγωνιστική απώλεια.