Superettan: Η ευκαιρία της Νόρμπι

Νόρμπι

Η Νόρμπι που υποδέχεται την ουραγό Βάσαλουντ έχει την ευκαιρία να επιστρέψει στις νίκες έπειτα από τρεις αγωνιστικές. Η αναμέτρηση διεξάγεται στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Superettan Σουηδίας.

Η Νόρμπι με πόντο έφυγε από το Γκέτεμποργκ, αποσπώντας ισοπαλία 2-2 από την Έργκριτε. Το αποτέλεσμα την αφήνει ικανοποιημένη, καθώς ήταν πίσω με 2-0 ως το 78′. Μείωσε με πέναλτι στο 79′ και έφτασε στην ισοφάριση στο 90′. Δεν ικανοποίησε σε μεγάλο βαθμό με την απόδοσή της, αν και στο δεύτερο ημίχρονο είχε τις περισσότερες ευκαιρίες. Στα θετικά ότι διέκοψε σερί 2 ηττών. Στα αρνητικά ότι παρέμεινε για τρίτη διαδοχική αγωνιστική χωρίς νίκη.

Δυνατή στην έδρα της η Νόρμπι

Η Νόρμπι βρίσκεται στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Superettan Σουηδίας, στο -3 από την άνοδο και στο -1 από τα πλέι οφ. Το ρεκόρ της έχει διαμορφωθεί πλέον στις 9 νίκες, 4 ισοπαλίες και 5 ήττες. Παρουσιάζεται δυνατή στην έδρα της, μετρώντας 5 νίκες, 1 ισοπαλία και 2 ήττες. Επιπρόσθετα, διαθέτει τη δεύτερη καλύτερη επίθεση της κατηγορίας με 26 γκολ ενεργητικό. Συμπλήρωσε κάρτες ο Στρόμπεργκ (επιθετικός, 17 συμμετοχές/3 γκολ, 2 ασίστ).

Στον αντίποδα, η Βάσαλουντ έρχεται από την εντός έδρας ήττα με το απίθανο 4-3 από την ΓΚΑΪΣ σε ματς διαφήμιση του ποδοσφαίρου. Στο ημίχρονο ήταν πίσω με 3-0. Μείωσε με αυτογκόλ στο 53′, για να δεχτεί ακόμα ένα τέρμα στο 65′. Συρρίκνωσε την έκταση της ήττας με τους επιθετικούς Μπουλούτ στο 80′ και Βάσιτς στο 82′. Πριν από αυτό το ματς “έτρεχε” αήττητο 2 αγώνων.

“Βυθίζεται” εκτός έδρας η Βάσαλουντ

Η Βάσαλουντ είναι σε πολύ δύσκολη βαθμολογική θέση, ούσα ουραγός, στο -1 από τα πλέι άουτ και στο -3 από την παραμονή. Έχει καταφέρει να κερδίσει σε μόλις 5 ματς από τα 18 συνολικά που έχει δώσει. Παράλληλα, είναι η ομάδα με τις περισσότερες ήττες (11) στη Superettan. “Βυθίζεται” εκτός έδρας, μετρώντας 1 νίκη, 1 ισοπαλία και 7 ήττες. Τέλος, έχει τη χειρότερη άμυνα στην κατηγορία με 33 γκολ παθητικό.