Superettan: Με τη δύναμη της έδρας η Τρέλεμποργκ

Τρέλεμποργκ

Στη Superettan Σουηδίας απόψε (20:00) η Τρέλεμποργκ υποδέχεται την Έστερ και με τη δύναμη της έδρας φουλάρει για πέμπτη διαδοχική νίκη. Η αναμέτρηση διεξάγεται στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής.

Η Τρέλεμποργκ ηττήθηκε 1-0 ως φιλοξενούμενος από την εκ των ουραγών Φάλκενμπεργκ στο πλαίσιο της προηγούμενης αγωνιστικής, δεχόμενη το καταδικαστικό γκολ στο 20ο λεπτό. Η Τρέλεμποργκ παρά το γεγονός πως είχε την υπεροχή στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, δεν κατάφερε να απειλήσει με αξιώσεις την αντίπαλη εστία, έχοντας μόλις 2 σουτ στο στόχο. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα έπειτα από τέσσερις αγωνιστικές (3 νίκες και 1 ισοπαλία) για την ομάδα του Κρίστιαν Χάινες.

Από 4 σερί νίκες στο γήπεδό της προέρχεται η Τρέλεμποργκ

Η Τρέλεμποργκ έχει συλλέξει 29 βαθμούς μετά το πέρας 17 αγώνων και βρίσκεται στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Superettan Σουηδίας και στο -2 από την πρώτη τριάδα. Το ρεκόρ της έχει διαμορφωθεί πλέον στις 8 νίκες, 5 ισοπαλίες και 4 ήττες. Εντός έδρας παρουσιάζεται αρκετά ισχυρή και αποτελεσματική, μετρώντας 5 νίκες, 2 ισοπαλίες και 1 ήττα. Μάλιστα, προέρχεται από 4 σερί νίκες στο γήπεδό της με μόλις 1 γκολ παθητικό σε αυτό το διάστημα. Αμφίβολος ο Μουχάμεντ Αλί Νταΐνι (μεσοεπιθετικός, 13 συμμετοχές/2 γκολ).

Ντεφορμέ η Έστερ

Περίοδο ντεφορμαρίσματος διανύει η Έστερ, καθώς παραμένει χωρίς νίκη εδώ και τέσσερις αγωνιστικές, σε ένα σερί όπου και μετράει 2 ισοπαλίες και 2 ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική η ομάδα του Ντένις Βέλιτς υποδέχτηκε την Έργκριτε, στην οποία παραχώρησε ισοπαλία 0-0. Δημιούργησε περισσότερες ευκαιρίες από την αντίπαλό της, αλλά ήταν αρκετά άστοχη. Δεν απειλήθηκε καθόλου στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Έστερ βρίσκεται στην ένατη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Superettan Σουηδίας με 20 βαθμούς και στο +2 από την επικίνδυνη ζώνη. Το ρεκόρ της έχει διαμορφωθεί πλέον στις 5 νίκες, 5 ισοπαλίες και 7 ήττες. Η Έστερ μακριά από το σπίτι της δεν στρίβει με τίποτα, μετρώντας 5 ήττες σε 8 αγώνες. Μάλιστα, στα 5 πιο πρόσφατα εκτός έδρας παιχνίδια της στην κατηγορία έχει απολογισμό 1 ισοπαλία και 4 ήττες.