Το κίνητρο της ανόδου οδηγεί στη νίκη το Αννόβερο

Η δεύτερη κατηγορία της Γερμανίας μπαίνει στην τελική της ευθεία όπως και τα περισσότερα ευρωπαϊκά ποδοσφαιρικά πρωταθλήματα. Το Αννόβερο θέλει να επιστρέψει άμεσα στην Bundesliga και για να πλησιάσει στον στόχο του πρέπει να φύγει με τη νίκη από την έδρα των Βίτσμπουργκ Κίκερς, κάτι που θεωρούμε ότι μπορεί να το πετύχει.

Την προηγούμενη αγωνιστική οι φιλοξενούμενοι έκαμψαν την αντίσταση της Νυρεμβέργης με 1-0 αν και δυσκολεύθηκαν στο πρώτο ημίχρονο. Στο ξεκίνημα του δεύτερου πέτυχαν το γκολ που τους έδωσε τελικά τη νίκη που ήταν η τρίτη στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια τους, στα οποία είναι αήττητοι. Έτσι συνεχίζουν να οδηγούν την κούρσα της απευθείας ανόδου από την 2. Bundesliga στα σαλόνια του γερμανικού ποδοσφαίρου.

Όμως για να διατηρήσουν την πρώτη θέση θα πρέπει να ξεπεράσουν και το «εμπόδιο» των Βίτσμπουργκ Κίκερς, αφού γνωρίζουν πολύ καλά ότι υπάρχουν τρεις ομάδες που παραμονεύουν για να τους ξεπεράσουν, έχοντας πολύ μικρή διαφορά από αυτούς. Πάντως μακριά από το Αννόβερο δεν είναι ιδιαίτερα δυνατοί έχοντας πετύχει μόλις τέσσερις νίκες σε δεκατρία παιχνίδια που έχουν δώσει. Το κίνητρο της απευθείας ανόδου όμως είναι πολύ δυνατό για να τους οδηγήσει σε νέο τρίποντο. Τα αγωνιστικά προβλήματα δεν λείπουν πάντως αφού ο αμυντικός Στράντμπεργκ, οι μέσοι Μπαζέε, Μπάχρε είναι τραυματίες και ο μέσος Μάγερ είναι τιμωρημένος.

Οι Βίτσμπουργκ Κίκερς έχουν ξεχάσει κυριολεκτικά τι θα πει νίκη αφού έχουν να πετύχουν έστω μία από την τελευταία αγωνιστική πριν από την χειμερινή διακοπή της λίγκας. Αυτό μεταφράζεται σε δέκα παιχνίδια χωρίς τρίποντο (0-4-6), μια επίδοση που τους έχει φέρει στο σημείο να σκέφτονται ότι κινδυνεύουν με υποβιβασμό αν συνεχίσουν μ’ αυτόν τον τρόπο.

Στο προηγούμενο ματς που έδωσαν απέφυγαν την εκτός έδρας ήττα από την Καρλσρούη χάρη στο γκολ που πέτυχε ο μέσος τους, Ρίκο Μπενατέλι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου. Σήμερα θα επιδιώξουν να δώσουν τέλος στο αρνητικό σερί που έχουν δημιουργήσει στον δεύτερο γύρο ώστε παράλληλα να σταματήσουν την βαθμολογική κατρακύλα τους. Στον αγωνιστικό τομέα ο βασικός μέσος Μπενατέλι είναι τιμωρημένος, ενώ ο βασικός γκολκίπερ Βουλνικόβσκι και ο επίσης βασικός μέσος Σρόκ είναι τραυματίες.

Το Αννόβερο έχει κίνητρο για την επιστροφή στην Bundesliga κι έτσι η νίκη είναι κατά την γνώμη μας το αποτέλεσμα που θα πετύχει σ’ αυτό το παιχνίδι κόντρα σε μια πολύ αδύναμη ομάδα.

19:30 ΒΙΤΣΜΠΟΥΡΓΚ ΚΙΚΕΡΣ – ΑΝΝΟΒΕΡΟ 2 Championsbet@2,19