Η Χοφενχάϊμ δεν αφήνει την ευκαιρία να πάει χαμένη

Την μεγάλη ευκαιρία για να βρεθεί ξανά στην πρώτη τριάδα της Bundesliga που οδηγεί στους ομίλους του Champions League έχει η Χοφενχάιμ μετά τις χθεσινές ήττες της Άιντραχτ Φρανκφούρτης και της Ντόρτμουντ. Την περασμένη εβδομάδα επέστρεψε στις νίκες απέναντι στην Μάιντζ την οποία φιλοδώρησε με τέσσερα γκολ, τα περισσότερα από τα οποία σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Έτσι θα επιδιώξει να τις διπλασιάσει κόντρα στην Βόλφσμπουργκ η οποία δεν αποτελεί την ομάδα-φόβητρο των προηγούμενων ετών. Πάντως ως φιλοξενούμενη η Χοφενχάιμ έχει αποσπάσει πέντε ισοπαλίες στα εννιά προηγούμενα παιχνίδια της. Οι αμυντικοί Σχάρ, Τολιάν και οι μέσος Ραπ, Όχς είναι τραυματίες, ενώ ο πρώτος σκόρερ Βάγκνερ είναι τιμωρημένος. Οι γηπεδούχοι στρέφουν το ενδιαφέρον τους στο πρωτάθλημα μετά τον αποκλεισμό τους από την Μπάγερν Μονάχου στο DFB Pokal. Τα πράγματα έχουν γίνει πολύ δύσκολα πλέον για αυτούς μετά τις δύο συνεχόμενες ήττες που γνώρισαν από την Άουγκσμπουργκ και την Κολωνία με συνέπεια να κινδυνεύουν ακόμα και με υποβιβασμό. Έτσι η επιστροφή στις νίκες είναι κάτι παραπάνω από απαραίτητη για τους παίκτες του Βαλεριέν Ισμαέλ ώστε να σταματήσουν τον βαθμολογικό κατήφορο τους. Ο βασικός αμυντικός Μπρούμα είναι τιμωρημένος, ενώ οι Τρες (αμυντικός), Μόμπιους (μέσος) είναι τραυματίες.

16:30 ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ – ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ 2 Goalbet Sportsbook 2,81

3 στα 6 στο Στοίχημα με Σύστημα του Σαββάτου κι έτσι, σήμερα Κυριακή 12 Φεβρουαρίου παίζουμε ΔΩΡΕΑΝ!

Οι δύο ομάδες διεκδικούν την συμμετοχή τους στα πλέι οφ για την έξοδο στο Europa League έχοντας διαφορά ενός βαθμού μεταξύ τους. Όμως είναι ιδιαίτερα προσεκτικές στο πρώτο ημίχρονο και φροντίζουν να μην ανοίγουν ιδιαίτερα τον ρυθμό στα παιχνίδια τους. Η Χέρενφεν έχει δώσει ήδη δέκα παιχνίδια στην έδρα της και έχει αναδειχθεί ισόπαλη εφτά στο πρώτο ημίχρονο τους. Μάλιστα στα πέντε από τα έξι πιο πρόσφατα εντός έδρας ματς της σημείωσε ισάριθμα Χ. Από την πλευρά της η Άλκμααρ έχει αγωνιστεί έντεκα φορές μακριά από την έδρα της και έχει σημειώσει έξι ισοπαλίες στο πρώτο 45λέπτο τους. Στις έξι πιο πρόσφατες εξορμήσεις της έχει αναδειχθεί τέσσερις φορές ισόπαλη στο πρώτο ημίχρονο.

15:30 ΧΕΡΕΝΦΕΝ – ΑΛΚΜΑΑΡ Χ ΗΜΙΧΡΟΝΟ Goalbet Sportsbook 2,38

Η Νις συνήλθε γρήγορα από την ήττα στο ντέρμπι κορυφής της Ligue 1 από την Μονακό και επέστρεψε στις νίκες απέναντι στην Σεντ Ετιέν την περασμένη Τετάρτη. Σήμερα θα επιδιώξει να πάρει ένα ακόμα τρίποντο ώστε να βρεθεί ξανά στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα μαζί με την Παρί Σεν Ζερμέν και να διατηρήσει έτσι ζωντανές τις ελπίδες της για την κατάκτηση του τίτλου. Μακριά από την έδρα της έχει πετύχει πέντε νίκες στα έντεκα ματς που έχει δώσει όμως το γεγονός ότι ελπίζει για την κατάκτηση του πρωταθλήματος της δίνει την απαραίτητη ώθηση για να φύγει νικήτρια και από την έδρα της Ρεν. Ο μπακ-χαφ Περέιρα είναι τραυματίας. Οι γηπεδούχοι προέρχονται από τέσσερις συνεχόμενες ισοπαλίες με πιο πρόσφατη την λευκή που απέσπασαν από την Ανζέ την προηγούμενη αγωνιστική. Όμως συνολικά έχουν συμπληρώσει οκτώ παιχνίδια χωρίς νίκη κι αυτή η αρνητική επίδοση τους έχει αποτρέψει από την διεκδίκηση με αξιώσεις της εξόδου στην Ευρώπη. Οι σημαντικοί αμυντικοί Σαϊντ και Μπάαλ απουσιάζουν λόγω τραυματισμού και τιμωρίας αντίστοιχα.

16:00 ΡΕΝ – ΝΙΣ 2 Goalbet Sportsbook 2,89

Η Ίντερ δίνει μάχη στην Serie A για να εξασφαλίσει την έξοδο της στην Ευρώπη για την επόμενη περίοδο. Όμως στο Τζούζεπε Μεάτσα συνηθίζει να αντιμετωπίζει προβλήματα στο πρώτο ημίχρονο των αγώνων της. Στα έξι από τα προηγούμενα έντεκα παιχνίδια της έχει αναδειχθεί ισόπαλη στο πρώτο 45λέπτο, κάτι που δείχνει ότι πολλές φορές αργεί να μπει στο… πνεύμα τους. Η Έμπολι βρίσκεται αρκετά χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα αλλά δεν δείχνει να αντιμετωπίζει πρόβλημα υποβιβασμού. Μακριά από την έδρα της έχει καταφέρει αρκετά συχνά να βγαίνει αλώβητη από το πρώτο ημίχρονο των αγώνων της. Στις εφτά από τις έντεκα εξορμήσεις της κατάφερε να αναδειχθεί ισόπαλη στο πρώτο ημίχρονο τους. Μάλιστα προέρχεται από τέσσερα συνεχόμενα Χ στο πρώτο 45λέπτο των ισάριθμων πιο πρόσφατων εκτός έδρας αναμετρήσεων της.

ΙΝΤΕΡ – ΕΜΠΟΛΙ Χ ΗΜΙΧΡΟΝΟ Goalbet Sportsbook 2,38

Η Αιντχόφεν προσπαθεί να ακολουθήσει τον… ρυθμό που δίνουν η Φέγενορντ και ο Άγιαξ στη μάχη για την κατάκτηση του τίτλου της Eredivisie. Όμως στο Φίλιπς Στάντιον δεν σκοράρει αρκετά συχνά κι αυτό της έχει κοστίσει στην προσπάθεια που κάνει για να πλησιάσει στην κορυφή. Στα δέκα προηγούμενα παιχνίδια της σ’ αυτό έχει πετύχει μόλις 14 γκολ ή 1,4 κατά μέσο όρο. Αντίθετα είναι πολύ δυνατή αμυντικά αφού έχει δεχθεί εφτά γκολ σ’ αυτά τα ματς με συνέπεια να έχει σημειώσει οκτώ under 2,5 goals. Την ίδια αγωνιστική παρουσία έχει και η Ουτρέχτη ως φιλοξενούμενη αφού έχει σημειώσει μόλις 13 γκολ στις δέκα προηγούμενες εξορμήσεις της και έχει δεχθεί εννιά. Κάτι που δείχνει ότι δυσκολεύεται να σκοράρει αλλά δύσκολα δέχεται γκολ με συνέπεια να έχει σημειώσει εφτά under 2,5 goals σ’ αυτές τις αναμετρήσεις.

17:45 ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ – ΟΥΤΡΕΧΤΗ UNDER 2,5 GOALS Goalbet Sportsbook 2,40

Παρά το γεγονός ότι δεν κατάφερε να νικήσει στις δύο προηγούμενες αγωνιστικές της La Liga Santander η Σεβίλλη εξακολουθεί να παραμένει σε τροχιά τίτλου. Την περασμένη εβδομάδα κόλλησε στο «μηδέν» με την Βιγιαρεάλ και σήμερα θα προσπαθήσει να μην τριτώσει το… κακό απέναντι στην Λα Πάλμας. Μακριά από το Σάντσεθ Πιθχουάν δεν είναι ιδιαίτερα δυνατή έχοντας πετύχει πέντε νίκες σε έντεκα ματς που έχει δώσει. Όμως το κίνητρο της διεκδίκησης του τίτλου είναι αρκετό για να την οδηγήσει στην επιστροφή στις επιτυχίες ώστε να μην χάσει την επαφή της με τις υπερδυνάμεις του ισπανικού ποδοσφαίρου που βρίσκονται ψηλότερα από αυτή στην βαθμολογία. Οι αμυντικοί Παρέχα, Εσκουντέρο είναι αμφίβολοι. Η Λας Πάλμας ηττήθηκε από την Γρανάδα με 1-0 εκτός έδρας όμως δεν αντιμετωπίζει κανένα απολύτως πρόβλημα στον βαθμολογικό πίνακα. Αυτό το έχει πετύχει χάρη στην πολύ δυνατή έδρα της στην οποία είναι αήττητη (6-5-0). Μάλιστα συνολικά έχει να ηττηθεί στο γήπεδο της εδώ και δεκαπέντε ματς, ένα σερί που ξεκίνησε τον περασμένο Μάρτιο. Έτσι θα επιδιώξει να επιστρέψει στις νίκες απέναντι στην Σεβίλλη από την οποία δεν έχει χάσει στις τέσσερις πιο πρόσφατες μεταξύ τους αναμετρήσεις (2-2-0). Ο μεσοεπιθετικός Μόμο και ο δεξιός μπακ Μασέδο είναι τραυματίες.

19:30 ΛΑΣ ΠΑΛΜΑΣ – ΣΕΒΙΛΛΗ Χ Goalbet Sportsbook 3,42