Η Ουτρέχτη κάνει βήμα εξόδου στο Europa League

Η έξοδος στο Europa League έστω και μέσω των πλέι οφ της Eredivisie είναι εξίσου σημαντικός για τις δύο ομάδες. Η Χέρενφεν μπήκε κυριολεκτικά από το… παράθυρο σ’ αυτή την διαδικασία, αφού εκμεταλλεύθηκε το γεγονός ότι η Τβέντε δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Τον τελευταίο μήνα η αγωνιστική της επίδοση δεν ήταν καλή, αφού ηττήθηκε στα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια της. Απόψε είναι αναγκασμένη να «κυνηγήσει» την επιστροφή της στις επιτυχίες αν θέλει να έχει ελπίδες για την πρόκριση στον τελικό των πλέι οφ. Ο στόπερ Γιοστ Φαν Άκεν είναι τραυματίας για τους γηπεδούχους. Η Ουτρέχτη ήταν πολύ καλή στην μεγαλύτερη σεζόν και τερμάτισε δίκαια στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας που της δίνει το αβαντάζ να αγωνιστεί εντός έδρας στην ρεβάνς. Ιδιαίτερα στους τελευταίους δύο μήνες που επικράτησε στα εφτά από τα οκτώ ματς που έδωσε. Σ’ αυτή την αναμέτρηση θα επιδιώξει να διευρύνει το σερί της ώστε να έχει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στον τελικό. Όμως τα προβλήματα δεν λείπουν αφού οι αμυντικοί Κέβιν Κονμπόι, Τζιοβάνι Τρουπέ (βασικός), ο επιθετικός Πάτρικ Γιόστεν και ο μέσος Ρίκο Στρίντερ είναι τραυματίες.

19:30 ΧΕΡΕΝΦΕΝ – ΟΥΤΡΕΧΤΗ 2 Goalbet Sportsbook 2,61

Στο Όλομουτς διεξάγεται σήμερα ο τελικός του κυπέλλου Τσεχίας ανάμεσα στην Ζλιν, ομάδα της πρώτης κατηγορίας και την Οπάβα που αγωνίζεται στην δεύτερη. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση, έχοντας πετύχει εφτά σερί νίκες σ’ όλες τις διοργανώσεις. Έτσι έφτασαν στο σημείο να διεκδικούν στα ίσα την άνοδο τους στα σαλόνια του τσέχικου ποδοσφαίρου. Αυτός είναι ο πρώτος τελικός της ιστορίας της, αποκλείοντας ομάδες όπως για παράδειγμα η πρωταθλήτρια Βικτόρια Πλζεν. Αγωνιστικά οι βασικοί Σμόλα (επιθετικός), Γκρούσμαν (μέσος) είναι αμφίβολοι. Αντίθετα η Ζλιν δεν δείχνει να βρίσκεται σε καλή αγωνιστική κατάσταση κι αυτό φάνηκε στο πρώτο ματς πρωταθλήματος με τη Ζιχλάβα από την οποία ηττήθηκε με 3-0. Επίσης θα αγωνιστεί για πρώτη φορά στον τελικό της διοργάνωσης, αν και το κλίμα στις τάξεις της είναι άσχημο μετά το πρόσφατο αποτέλεσμα στο πρωτάθλημα. Ο επιθετικός Ντιόπ και ο μέσος Ζίβουλιτς είναι τραυματίες. Η απόδοση του διπλού στη Goalbet είναι θα λέγαμε προκλητική και θα την τιμήσουμε δεόντως.

18:30 ΖΛΙΝ – ΟΠΑΒΑ 2 Goalbet Sportsbook 4,02

Η Κόνιασπορ περιμένει να μάθει την αντίπαλο της στον τελικό του κυπέλλου Τουρκίας μέσα από αυτή την ρεβάνς της ημιτελικής φάσης. Η Φενερμπαχτσέ απέφυγε την ήττα από την Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ (2-2) στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι, χάρη στο γκολ του Ρόμπιν Φαν Πέρσι στο δεύτερο ημίχρονο. Στο Σουκρού Σαράτσογλου έδωσαν τέσσερα παιχνίδια στο πλαίσιο της διοργάνωσης, από τα οποία ηττήθηκε μόλις σ’ ένα από αυτά. Έτσι θα επιδιώξει να διευρύνει το σερί της ώστε να προκριθεί στον τελικό και να μπορέσει να υπερασπιστεί το τρόπαιο της. Ο αναπληρωματικός γκολκίπερ, Φαμπιάνο και ο επιθετικός Φερναντάο είναι τραυματίες. Οι φιλοξενούμενοι απέτυχαν να κάνουν την έκπληξη στο πρώτο ματς, όμως παρουσιάζονται αρκετά δυνατοί μακριά από την έδρα τους. Έχουν ηττηθεί μόλις σε μία από τις προηγούμενες οκτώ εξορμήσεις τους στο κύπελλο Τουρκίας. Ο σημαντικός επιθετικός Μπαντάλ είναι τραυματίας.

20:45 ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ – ΙΣΤ. ΜΠΑΣΑΚΣΕΧΙΡ 1 Goalbet Sportsbook 2,11

Ανοιχτούς λογαριασμούς έχουν αφήσει οι δύο ομάδες μετά το πρώτο τους παιχνίδι στα ημιτελικά των πλέι οφ ανόδου της Championship. Οι γηπεδούχοι απέσπασαν λευκή ισοπαλία στο πρώτο ματς και θα προσπαθήσουν να πετύχουν τη νίκη που θα τους δώσει την πρόκριση για τον τελικό όπου τους περιμένει η Ρέντινγκ. Στο Χίλσμπορο ήταν αρκετά δυνατοί φέτος, αν και στο προηγούμενο παιχνίδι που έδωσαν εκεί ηττήθηκαν από την Φούλαμ. Η Χάντερσφιλντ απέτυχε να νικήσει την αντίπαλο της στον πρώτο αγώνα και πλέον χρειάζεται μόνο νίκη, αφού σε περίπτωση ισοπαλίας θα έχουμε παράταση μιας και δεν ισχύει το εκτός έδρας γκολ. Πάντως ηττήθηκε στις τρεις από τις πέντε προηγούμενες εξορμήσεις της στην κατηγορία. Αγωνιστικά οι μέσοι Φίλιπ Μπίλινγκ, Κέισι Πάλμερ και ο αμυντικός Τζον Γκόρεντς Στάνκοβιτς ταλαιπωρούνται από τραυματισμούς.

21:45 ΣΕΦΙΛΝΤ ΓΟΥΕΝΣΝΤΕΪ – ΧΑΝΤΕΡΣΦΙΛΝΤ 1 Goalbet Sportsbook 2,41

Οι δύο ομάδες θα προσπαθήσουν να κάνουν το πρώτο βήμα για να προκριθούν στον τελικό των πλέι οφ για την έξοδο στο Europa League μέσω της Eredivisie. Στην κανονική περίοδο της μεγάλης κατηγορίας του ολλανδικού ποδοσφαίρου τόσο η Γκρόνιγκεν όσο και η Άλκμααρ δεν συνήθιζαν να πετυχαίνουν μεγάλα σκορ. Οι γηπεδούχοι σημείωσαν δώδεκα φορές το σύνολο τερμάτων 2-3 στα δεκαεφτά ματς που έδωσαν στην κανονική περίοδο. Μάλιστα τα τέσσερα από τα πέντε προηγούμενα τους έληξαν μ’ αυτόν τρόπο. Η φιναλίστ του κυπέλλου Ολλανδίας εμφάνισε έντεκα φορές το συγκεκριμένο σύνολο τερμάτων στους εκτός έδρας αγώνες της. Η αντίστοιχη αναμέτρηση της κανονικής περιόδου έληξε με 2-0 υπέρ της Γκρόνιγκεν. Συνολικά οι εφτά από τις οκτώ προηγούμενες κόντρες τους επιβεβαίωσαν την επιλογή μας.

21:45 ΓΚΡΟΝΙΓΚΕΝ – ΑΛΚΜΑΑΡ ΣΥΝΟΛΟ ΤΕΡΜΑΤΩΝ 2-3 Goalbet Sportsbook 2,10

Το αποτέλεσμα αυτού του εξ’ αναβολής παιχνιδιού δεν αποκλείεται να κρίνει την έκβαση της μάχης για την  κατάκτηση του τίτλου της La Liga Santander. Οι δύο ομάδες παρουσιάζονται αρκετά επιθετικές στα παιχνίδια τους και ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο τους. Η Θέλτα έχει πετύχει τα 14 από τα 27 εντός έδρας γκολ της σ’ αυτό το χρονικό διάστημα, ενώ έχει δεχθεί τα 19 από τα 26 που έχει αντίστοιχα στο παθητικό της. Μάλιστα τα δέκα από αυτά τα δέχθηκε στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο των προηγούμενων εντός έδρας αναμετρήσεων της. Η Ρεάλ Μαδρίτης έχει σημειώσει τα 24 από τα 52 γκολ της στο δεύτερο ημίχρονο των εκτός έδρας αναμετρήσεων της. Μάλιστα τα έντεκα από αυτά μπήκαν στα τελευταία δεκαπέντε λεπτά. Αντίστοιχα έχει δεχθεί μόλις έντεκα γκολ στο δεύτερο 45λέπτο.

22:00 ΘΕΛΤΑ – ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ GOAL/GOAL @ Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ Goalbet Sportsbook 2,63