Σημεία από Αργεντινή και Βραζιλία μας πάνε ταμείο

Η Βίλα Νόβα έχει ξεκινήσει πολύ καλά την Serie B της Βραζιλίας και φιγουράρει στην πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα. Έτσι δείχνει ότι είναι ικανή να διεκδικήσει την άνοδο στο Brasileirao πάρα το γεγονός ότι προέρχεται από βαριά εκτός έδρας ήττα με 3-0 από την Μπραζίλ Ντε Πελότας. Στο «σπίτι» της είναι αρκετά καλή έχοντας πετύχει δύο νίκες στα τρία παιχνίδια που έδωσε εκεί. Η Σεαρά δεν απέχει πολύ από την πρώτη τετράδα που οδηγεί στα σαλόνια του βραζιλιάνικου ποδοσφαίρου, όμως άλλαξε προπονητή. Ο Μαρσέλ Σαμούσκα θα είναι ο τεχνικός που θα προσπαθήσει να την οδηγήσει ακόμα και στην άνοδο στα σαλόνια του βραζιλιάνικου ποδοσφαίρου. Πάντως μακριά από την έδρα της αγνοεί την ισοπαλία (δύο νίκες και δύο ήττες).

03:30 (ΤΕΤΑΡΤΗ) ΒΙΛΑ ΝΟΒΑ – ΣΕΑΡΑ 1 Goalbet Sportsbook 2,06

Το βαλκανικό ντέρμπι του δεύτερου ομίλου του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U21 που θα διεξαχθεί στην πόλη Μπίντγκοζ της Πολωνίας θα δώσει την ευκαιρία σε μία από τις δύο ομάδες να διεκδικήσει την πρόκριση μέχρι το τέλος. Η Σερβία ηττήθηκε με 2-0 στην πρεμιέρα από την Πορτογαλία, αφού δέχθηκε ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Σήμερα θα επιδιώξει να πετύχει την πρώτη της νίκη απέναντι στην ΠΓΔΜ ώστε να αυξήσει τις πιθανότητες της για να προκριθεί στην επόμενη φάση ως η καλύτερη δεύτερη από τους τρεις ομίλους. Πάντως δείχνει να έχει έφεση στο no goal αφού το επιβεβαίωσε στα έξι από τα εννιά προηγούμενα παιχνίδια της στην διοργάνωση ως γηπεδούχος. Η ΠΓΔΜ υπέκυψε στην ανωτερότητα της Ισπανίας από την οποία δέχθηκε πέντε γκολ στην πρεμιέρα. Τα πάντα κρίθηκαν στο πρώτο ημίχρονο στο οποίο μπήκαν τα τρία από τα πέντε συνολικά γκολ. Πλέον χρειάζεται ένα «θαύμα» για να προκριθεί, αλλά θα το κυνηγήσει απέναντι στους Σέρβους. Από την πλευρά της κι αυτή δείχνει προτίμηση στο no goal, αφού το έχει εμφανίσει στα πέντε από τα οκτώ τελευταία παιχνίδια της.

19:00 ΣΕΡΒΙΑ U21 – ΠΓΔΜ U21 1& NO GOAL Goalbet Sportsbook 2,88

Η Σαν Λορέντζο δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στην σπουδαία νίκη που πέτυχε επί της Ρίβερ Πλέιτ και ηττήθηκε με 2-1 από την Κολόν στην προηγούμενη αγωνιστική της Primera Division της Αργεντινής. Πλέον ισοβαθμεί στην πέμπτη θέση με άλλες τρεις ομάδες και θα επιδιώξει να επιστρέψει στις επιτυχίες, ώστε να διεκδικήσει την συμμετοχή της στο Copa Libertadores στο φινάλε του πρωταθλήματος. Η έδρα της αποτελεί το μεγάλο «όπλο» της, αφού εκεί έχει πετύχει εννιά νίκες στα δεκατέσσερα προηγούμενα παιχνίδια της. Έτσι θα επιδιώξει να το εκμεταλλευθεί για να πετύχει τον στόχο της. Ο μέσος Μούσις είναι τιμωρημένος. Η Μπάνφιλντ πέτυχε την έβδομη νίκη στα οκτώ τελευταία παιχνίδια της στη λίγκα απέναντι στην Ροζάριο και πλέον φιγουράρει στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Βέβαια είχε και αριθμητικό πλεονέκτημα που την βοήθησε να πάρει το τρίποντο. Απόψε θέλει να διευρύνει το νικηφόρο σερί της, για να εξασφαλίσει την συμμετοχή της στο Copa Libertadores, εφόσον γκελάρουν η Ιντεπεντιέντε και η Ρασίνγκ. Παράλληλα θα διατηρήσει τις ελάχιστες ελπίδες που έχει για τον τίτλο, αν και σ’ αυτό θα πρέπει να περιμένει ένα «δώρο» από την Μπόκα Τζούνιορς. Ο στόπερ Ματέου είναι τιμωρημένος.

00:00 (ΤΕΤΑΡΤΗ) ΣΑΝ ΛΟΡΕΝΤΖΟ – ΜΠΑΝΦΙΛΝΤ Χ Goalbet Sportsbook 3,32

Η Χιμνάσια θα παίξει σ’ αυτό το παιχνίδι το τελευταίο της ίσως «χαρτί» για να εξασφαλίσει την συμμετοχή της στο Copa Sudamericana. Όμως στους εντός έδρας αγώνες της στην Primera Division της Αργεντινής δείχνει να δυσκολεύεται αρκετά στο πρώτο ημίχρονο τους. Στις μισές από τις δεκατέσσερις προηγούμενες αναμετρήσεις σημείωσε ισάριθμα Χ στο πρώτο 45λέπτο τους. Οι φιλοξενούμενοι καταφέρνουν να τσιμπάνε βαθμούς μακριά από την έδρα τους και για αυτό βάζουν τις βάσεις από το πρώτο ημίχρονο. Στις έξι από τις προηγούμενες δεκατέσσερις αναμετρήσεις τους αναδείχθηκαν ισόπαλοι στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα. Μάλιστα σ’ αυτά τα ματς κατάφεραν να κρατήσουν τον βαθμό μέχρι το τέλος. Στα τέσσερα από τα έξι πιο πρόσφατα εκτός έδρας παιχνίδια τους επιβεβαίωσαν την επιλογή μας.

01:00 (ΤΕΤΑΡΤΗ) ΧΙΜΝΑΣΙΑ – ΣΑΝ ΜΑΡΤΙΝ ΣΑΝ ΧΟΥΑΝ Χ ΗΜΙΧΡΟΝΟ Goalbet Sportsbook 2,08

Η Α Μπε Σε Νατάλ προσπαθεί να βρεθεί στις θέσεις της ανόδου της Serie B της Βραζιλίας κι έτσι αγωνίζεται πολύ επιθετικά στα εντός έδρας παιχνίδια της. Στα δύο από τα τέσσερα που έχει δώσει προς το παρόν, κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο τους. Στη συνέχεια κατάφεραν να πετύχουν ισάριθμες νίκες. Οι φιλοξενούμενοι που έχουν νέο προπονητή τον Ντάντο Καλβακάντι δεν τα καταφέρνουν καλά μακριά από την έδρα τους. Στις δύο από τις τρεις προηγούμενες εξορμήσεις τους βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο πρώτο 45λέπτο τους και τελικά δεν απέφυγαν την ήττα.

02:30 (ΤΕΤΑΡΤΗ) Α ΜΠΕ ΣΕ ΝΑΤΑΛ – ΚΛΑΜΠ ΝΤΕ ΡΕΓΚΑΤΑΣ 1 ΗΜΙΧΡΟΝΟ Goalbet Sportsbook 2,28

Οι δύο ομάδες ανήκουν στο γκρουπ των έξι που διεκδικούν την συμμετοχή τους στο Copa Sudamericana μέσω της Primera Division της Αργεντινής. Η Ροζάριο έμεινε για τρίτο παιχνίδι χωρίς νίκη, χάνοντας με 3-1 από την Μπάνφιλντ εκτός έδρας. Ένα ματς στο οποίο έχει παραπόνα αφού έμεινε με παίκτη λιγότερο στα πρώτα λεπτά. Απόψε θα επιδιώξει να επιστρέψει στις νίκες προκειμένου να μην χάσει την επαφή της με τις υπόλοιπες ανταγωνίστριες. Ο στόπερ Πινόλα και ο μέσος Καμάτσο είναι τιμωρημένοι, ενώ ο μέσος Φερνάντες και ο επιθετικός Ρούμπεν είναι τραυματίες. Η Ταγιέρες προέρχεται από δύο συνεχόμενες ήττες που την έριξαν βαθμολογικά, αλλά δεν της στέρησαν τις ελπίδες για έξοδο στο Copa Sudamericana. Σ’ αυτό το ματς θα προσπαθήσει να επιστρέψει στις νίκες για να ξεπεράσει την αντίπαλο της βαθμολογικά. Όμως μακριά από την έδρα της έχει πετύχει μόλις πέντε νίκες σε δεκατέσσερα ματς. Ο δεξιός μπακ Γοδόι είναι τιμωρημένος.

03:15 (ΤΕΤΑΡΤΗ) ΡΟΖΑΡΙΟ – ΤΑΓΙΕΡΕΣ Χ Goalbet Sportsbook 3,22