Championship: Βγάζει χαρακτήρα η Νότιγχαμ

Στην ενδέκατη… στροφή της Championship Αγγλίας, η Νότιγχαμ υποδέχεται τη Μίλγουολ στο Σίτι Γκράουντ. Η ομάδα του Αϊτόρ Καράνκα βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση και είναι το φαβορί για τη νίκη.

Η Νότιγχαμ φέτος είναι πραγματικά άλλη ομάδα σε σχέση με πέρσι, σημαντικά ενισχυμένη και φιλόδοξη. Έχει σαν στόχο την άνοδο στην Premier League και με βάση την εικόνα της στην εκκίνηση της σεζόν, δείχνει ότι θα παλέψει μέχρι το τέλος και δεν θα χαριστεί σε κανέναν. Μετά από 3 σερί νίκες σε όλες τις διοργανώσεις, απέσπασε εκτός έδρας ισοπαλία με 2-2 από την Μπλάκμπερν. Προηγήθηκε με τον Γκράμπαν στο 52′ και παρότι δέχτηκε την ανατροπή μέσα σε διάστημα εννέα λεπτών (65′, 74′), δεν τα παράτησε και ισοφάρισε εκ νέου με τον Γκράμπαν στο 80′ με πέναλτι.

Το κύριο χαρακτηριστικό της Νότιγχαμ τη φετινή σεζόν σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια είναι ο χαρακτήρας που βγάζει στον αγωνιστικό χώρο. Ακόμα και όταν δεν παίζει καλά, βρίσκει τον τρόπο και παίρνει τα αποτελέσματα. Άλλωστε δεν είναι τυχαίο ότι μετρά μόλις μία ήττα σε 10 ματς και μεταξύ άλλων 3 νίκες και 6 ισοπαλίες. Εντός έδρας είναι πολύ δυνατή και αήττητη με 3 νίκες και 2 ισοπαλίες. Τιμωρημένος ο μέσος Γκονσάλβες.

Με σκυμμένο το κεφάλι έφυγε για μια ακόμη φορά η Μίλγουολ που ηττήθηκε εντός έδρας από την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ με 3-2. Το εξαιρετικό ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο με δύο γκολ σε διάστημα τριών λεπτών (47′, 50′) την έβαλε μπροστά στο σκορ με 2-1, ωστόσο δεν κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της αποτέλεσμα, καθώς υπέστη την ολική ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα (79′, 89′). Στο πρώτο ημίχρονο στάθηκε και τυχερή με την αντίπαλό της να αστοχεί σε πέναλτι με τον Σαρπ (26′) που αργότερα έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του (40′).

Η εκκίνηση της Μίλγουολ στην Championship έπειτα από 10 αγωνιστικές κρίνεται απογοητευτική. Μετρά μόλις μία νίκη σε 10 αγώνες και μεταξύ άλλων 3 ισοπαλίες και 6 ήττες. Αγνοεί τη νίκη σε 7 αγωνιστικές και στα 6 πιο πρόσφατα έχει υποστεί 5 ήττες με μία ισοπαλία ενδιάμεσα. Εκτός έδρας σε 5 ματς παραμένει χωρίς νίκη και μετρά 4 σερί ήττες. Δεν αντιμετωπίζει αγωνιστικά προβλήματα.