Eerste Divisie Ολλανδίας: Αναθάρρησε η Μπρέντα

Μπρέντα Σίντνεϊ Βαν Χόιντονκ

Χτυπημένη από τον Covid-19 τις τελευταίες εβδομάδες η Μπρέντα, αναθάρρησε με την “τεσσάρα” εις βάρος της Μάαστριχτ και θέλει να δώσει συνέχεια στην ανάκαμψη με θετικό αποτέλεσμα στην έδρα της Ντε Γκράαφστσαπ σε εξ αναβολής παιχνίδι για την έβδομη αγωνιστική της Eerste Divisie Ολλανδίας. Φυσικά, ο αγώνας διεξάγεται κεκλεισμένων των θυρών.

Η Ντε Γκράαφστσαπ παρουσιάστηκε αγνώριστη στο ντέρμπι με τη Φόλενταμ με αποτέλεσμα να υποστεί βαριά εντός έδρας ήττα με σκορ 5-2. Προηγήθηκε 1-0 στο 8′ και 2-1 στο 24′ στη συνέχεια όμως κατέρρευσε δεχόμενη τρία τέρματα σε διάστημα 30 λεπτών (40′, 52′, 70′). Έτσι, έλαβε τέλος αήττητο σερί 7 αγώνων (6 νίκες και μία ισοπαλία). Η Ντε Γκράαφσαπ βρίσκεται στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα του ολλανδικού πρωταθλήματος διεκδικώντας με αξιώσεις την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία. Εντός έδρας μετράει 4 νίκες και μία ήττα. Σκόραρε στα 9 από τα 10 παιχνίδια πρωταθλήματος ανεξαρτήτως έδρας.

• Η Ντε Γκράαφστσαπ μετράει 3 σερί νίκες στο γήπεδό της κόντρα στην Μπρέντα

Η Μπρέντα “χτυπήθηκε” πολύ από τον Covid-19 το προηγούμενο διάστημα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να “κατρακυλήσει” αγωνιστικά και να μετρήσει 4 σερί ήττες σε όλες τις διοργανώσεις. Ο κατήφορος όμως έλαβε τέλος την περασμένη Παρασκευή με την εμφατική νίκη (4-1) επί της Μάαστριχτ εκτός έδρας. Βρέθηκε πίσω στο 22′ στη συνέχεια ανέβασε στροφές και έφτασε στο τρίποντο, που τόσο πολύ είχε ανάγκη για αγωνιστικούς και πολύ περισσότερο ψυχολογικούς λόγους. Οι περισσότεροι απόντες της έχουν επιστρέψει. Η Μπρέντα βρίσκεται στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 7 νίκες και 3 ήττες. Εκτός έδρας μετράει 3 νίκες και μία ήττα. Τον Απρίλιο του 2011 το πιο πρόσφατο διπλό της στην έδρα της τωρινής της αντιπάλου.
19:45 ΝΤΕ ΓΚΡΑΑΦΣΤΣΑΠ – ΜΠΡΕΝΤΑ  Χ2 (ΔΙΠΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ)   2,00

Τρανμίρ και Γουίγκαν αναμετρώνται στο κεκλεισμένων των θυρών Πρέντον Παρκ για την τρίτη αγωνιστική του EFL Trophy Αγγλίας. Η Τρανμίρ (League Two) το Σάββατο επιβλήθηκε 2-1 εντός έδρας της Άκρινγκτον (League One) και πανηγύρισε την πρόκρισή της στον δεύτερο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας. Έφυγε ο Μάικ Τζάκσον και δείχνει να έχει πάρει τα πάνω της. Μετράει 2/2 νίκες σε πρωτάθλημα και Κύπελλο με τον βοηθό Ντος, ο οποίος έχει αναλάβει προσωρινός τεχνικός και θέλει να συνεχίσει στο ίδιο μομέντουμ. Αυτό που καλείται να αλλάξει προτίστως ο Ντος είναι την αμυντική λειτουργία της ομάδας του. Η Τρανμίρ δέχτηκε γκολ στα 4 από τα 6 τελευταία της παιχνίδια σε πρωτάθλημα και Κύπελλο.

• Η Τρανμίρ σκόραρε στα 4 από τα 6 τελευταία παιχνίδια στο γήπεδό της σε πρωτάθλημα και Κύπελλο Αγγλίας

Η Γουίγκαν (League One) βρίσκεται σε κακή αγωνιστική κατάσταση το τελευταίο διάστημα. Την Κυριακή αποκλείστηκε από τον επόμενο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας χάνοντας στην παράταση 3-2 (2-2 στα 90′) εντός έδρας από την Κόρλεϊ. Τέταρτη σερί ήττα και συνολικά όγδοη στα 9 τελευταία της παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις (μία ισοπαλία και 8 ήττες). Σε κανένα από τα 9 τελευταία παιχνίδια δεν κατάφερε να διατηρήσει απαραβίαστη την εστία της. Μάλιστα, στα 5 από τα 9 δέχτηκε τουλάχιστον 2 γκολ. Σκόραρε στα 4 από τα 9 τελευταία παιχνίδια σε πρωτάθλημα και Κύπελλο.
20:30 ΤΡΑΝΜΙΡ – ΓΟΥΙΓΚΑΝ  1   2,50

Στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του Brasileirao Serie A Βραζιλίας η Μπαΐα υποδέχεται τη Φορταλέζα (κεκλεισμένων των θυρών). Η Μπαΐα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ροντριγκίνιο στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων, νίκησε 1-0 εντός έδρας την Μποταφόγκο και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα στην προσπάθεια που κάνει για να αποφύγει τον υποβιβασμό. Βρίσκεται δύο βαθμούς πάνω από την “κόκκινη” ζώνη. Της λείπει η σταθερότητα. Είναι μία του ύψους και μία του βάθους. Έχει ρεκόρ 3 νίκες, μία ισοπαλία και 2 ήττες στα 6 τελευταία ματς πρωταθλήματος. Η Μπαΐα στηρίζεται αποκλειστικά στην έδρα της εκεί όπου έχει συλλέξει τους 16 από τους 22 συνολικά βαθμούς της στην κατηγορία. Παραμένει εκτός ο τραυματίας αμυντικός Ερνάντο (14 συμμετοχές/1 γκολ).

• Η Μπαΐα προέρχεται από 3 σερί εντός έδρας νίκες στο πρωτάθλημα

Η Φορταλέζα φαίνεται να έχει χάσει τη φόρμα της καθώς προέρχεται από 2 σερί ήττες στο πρωτάθλημα με πιο πρόσφατη χρονικά αυτή στην έδρα της προτελευταίας στη βαθμολογία Ατλέτικο Παραναένσε (1-2). Πέτυχε πρώτη γκολ στο 18′, η συνέχεια όμως δεν ήταν η αναμενόμενη. Ισοφαρίστηκε σε 1-1 στο 62′ για να δεχτεί την ολική ανατροπή στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Η Φορταλέζα βρίσκεται στην εντέκατη θέση της βαθμολογίας με απολογισμό 6 νίκες, 6 ισοπαλίες και 6 ήττες και στο +4 από την “κόκκινη” ζώνη. “Χάνεται” εκτός έδρας μετρώντας μόλις μία νίκη σε 9 ματς (μία νίκη, 4 ισοπαλίες και 4 ήττες). Τραυματίας ο αμυντικός Κιντέρο (10 συμμετοχές).
23:45 ΜΠΑΪΑ – ΦΟΡΤΑΛΕΖΑ  1   2,17

Βρήκαμε τη σημερινή τριάδα σε απόδοση 10,85 στην παρακάτω στοιχηματική εταιρεία: