Premier League: Πρέπει να μαζέψει βαθμούς και στο Βίλα Παρκ η Άστον Βίλα

Όλι Γουάτκινς Άστον Βίλα

Η Άστον Βίλα είναι άψογη ως τώρα εκτός έδρας στην αγγλική Premier League έχοντας 3 στις 3 νίκες και δίχως να έχει δεχτεί ακόμη γκολ. Πρέπει όμως να αρχίσει να παίρνει βαθμούς και στο Βίλα Παρκ και το παιχνίδι κόντρα στην Μπράιτον προσφέρεται για κάτι τέτοιο. Ο αγώνας διεξάγεται στο πλαίσιο της ένατης αγωνιστικής του πρωταθλήματος και κεκλεισμένων των θυρών.

Η Άστον Βίλα φέτος έχει βαλθεί να τρελάνει κόσμο. Μετά το 7-2 επί της Λίβερπουλ, οι Χωριάτες ταπείνωσαν και την τραγική Άρσεναλ στο Λονδίνο, παίρνοντας τη μεγαλύτερη νίκη τους κόντρα στους Κανονιέρηδες (0-3) τα τελευταία 92 χρόνια! Κυριάρχη σε όλο το 90λεπτο η Άστον Βίλα, υποχρέωσε σε αυτογκόλ στο 25′ τον Σάκα και πέτυχε δύο ακόμη τέρματα με τον Όλι Γουότκινς (φωτογραφία) μέσα σε τρία λεπτά (72′, 75′). Η Άστον Βίλα πραγματοποιεί για πρώτη φορά το 3 στα 3 εκτός έδρας στο ξεκίνημα της σεζόν, ούσα η μόνη ομάδα που δεν έχει δεχτεί ακόμη γκολ μακριά από το Βίλα Παρκ, όπου προέρχεται από δύο σερί ήττες (2 νίκες και 2 ήττες). Βρίσκεται στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Premier League με απολογισμό 5 νίκες και 2 ήττες.

• Η Άστον Βίλα μετράει 3 σερί Over εντός έδρας, η Μπράιτον δεν έχει νίκη εκτός έδρας στο πρωτάθλημα από τις 20/9 (μία ισοπαλία και 2 ήττες, έκτοτε)

Η Μπράιτον στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της πριν τη διακοπή του πρωταθλήματος (6/11), παραχώρησε ισοπαλία 0-0 στη φιλοξενία της Μπέρνλι κι έτσι έμεινε χαμηλά στη βαθμολογία. Δεν έπεισε με την εμφάνιση της, έχοντας μόλις δύο καλές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο (26′ και 34′) με τους Γκορς και Γουέλμπεκ. Η Μπράιτον μετράει μόνο μια νίκη σε οκτώ αγωνιστικές (μία νίκη, 3 ισοπαλίες και 4 ήττες). Σκόραρε και στις 4 φετινές εξόδους της για το πρωτάθλημα, οι 3 από τις 4, συνδυάστηκαν με Over.
17:00 ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ – ΜΠΡΑΪΤΟΝ  1   2,22

Για τη 13η “στροφή” της League One Αγγλίας η Ίπσουιτς υποδέχεται τη Σριούσμπερι (κεκλεισμένων των θυρών). Η Ίπσουιτς στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της στο πρωτάθλημα (3/11), ηττήθηκε εκτός έδρας με σκορ 2-1 από τη Σάντερλαντ. Βρίσκεται στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, τρεις βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Πιτέρμπορο έχοντας και ματς λιγότερο. Η Ίπσουιτς εντός έδρας μετράει 5/5 νίκες και δίχως να δεχτεί ακόμη γκολ. Η διεκδίκηση της ανόδου αποτελεί την προτεραιότητά της και για αυτό τον λόγο αδιαφόρησε σε Κύπελλο και Λιγκ Τρόφι όπου υπέστη 2/2 ήττες από Πόρτσμουθ και Κρόουλι αντίστοιχα. Τραυματίες είναι οι επιθετικοί Νόργουντ (3 συμμετοχές), Ντρίναν (1 συμμετοχή). Σε καραντίνα βρίσκεται ο αμυντικός Γούλφεντεν (2 συμμετοχές). Τιμωρημένος ο μέσος Ντόζελ (11 συμμετοχές).

• Η Σριούσμπερι προέρχεται από 2 σερί ήττες στο πρωτάθλημα με συνολικό σκορ 1-6

Η Σριούσμπερι απογοητεύει στο πρωτάθλημα, όπου μετράει μόλις ένα τρίποντο σε έντεκα αγωνιστικές (μία νίκη, 5 ισοπαλίες και 5 ήττες). Στο πιο πρόσφατο αναδείχθηκε ισόπαλη εντός έδρας με σκορ 3-3 με τη Σουίντον. Στο συγκεκριμένο αυτοκτόνησε καθώς προηγήθηκε 2-0 στο 16′ και 3-1 στο 56′, δεχόμενη την ισοφάριση στο 93′. Εκτός έδρας έχει ρεκόρ μία νίκη, 2 ισοπαλίες και 2 ήττες. Εκτός ο γκολκίπερ Σάρκιτς (3 συμμετοχές), οι αμυντικοί Γκόλμπερν (6 συμμετοχές/1 γκολ), Σίαρς, Φόσεϊ (7 συμμετοχές) και οι επιθετικοί Πάικ (2 συμμετοχές), Κλαρκ (6 συμμετοχές/1 γκολ), τιμωρημένος ο μέσος Βέλα (9 συμμετοχές/1 γκολ).
17:00 ΙΠΣΟΥΙΤΣ – ΣΡΙΟΥΣΜΠΕΡΙ  1   1,87

Στο κεκλεισμένων των θυρών λόγω Covid-19 Σεντ Τζέιμς Παρκ η φορμαρισμένη Έξετερ φιλοξενεί την Όλνταμ για την 13η αγωνιστική της League Two Αγγλίας. Η Έξετερ στην τελευταία της υποχρέωση για το πρωτάθλημα, αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 εκτός έδρας με την Μπράντφορντ. Το σκορ διαμορφώθηκε στο πρώτο ημίχρονο (10′, 45+1′ – 20′, 27′). Η Έξετερ βρίσκεται στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας με απολογισμό 5 νίκες, 6 ισοπαλίες και μία ήττα. Εντός έδρας μετράει 4 νίκες και μία ήττα. Την Τρίτη συνέτριψε με σκορ 4-0 εντός έδρας τη Γουέστ Μπρόμγουϊτς Άλμπιον για το Λιγκ Τρόφι. Παραμένει, πλέον, αήττητη εδώ και 13 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις (8 νίκες και 5 ισοπαλίες). Παραμένουν εκτός οι Ουόρντ (τερματοφύλακας, 8 συμμετοχές) και Μάξτιντ.

• Η Έξετερ προέρχεται από 6 σερί εντός έδρας νίκες σε όλες τις διοργανώσεις

Η Όλνταμ παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων στο εντός έδρας παιχνίδι κόντρα στη Σκάνθορπ, από την οποία ηττήθηκε με σκορ 2-0, δεχόμενη και τα δύο τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο (60′, 78′). Πρώτη ήττα έπειτα από τρεις σερί νίκες σε όλες τις διοργανώσεις. Της λείπει η σταθερότητα. Μία του ύψους και μία του βάθους. Η Όλνταμ βρίσκεται τρεις βαθμούς πάνω από την “κόκκινη” ζώνη. Εκτός έδρας μετράει 2 νίκες, μία ισοπαλία και 2 ήττες.
17:00 ΕΞΕΤΕΡ – ΟΛΝΤΑΜ   1,70

Βρήκαμε τη σημερινή τριάδα σε απόδοση 7,05 στην παρακάτω νόμιμη στοιχηματική εταιρεία: